Yaşam

Orman Yangınlarının Nedenleri Nelerdir?

2019, 2020 ve 2021 yılı küresel ısınmanın kendini en çok gösterdiği yıllar olmuştur. Meydana gelen seller, kuraklık, yangın ve yaşanan bir çok doğa olayı küresel ısınmanın etkileridir. İnsanoğlu sırf kendi çıkarları için hiç düşünmeden doğanın dengesini alt üst etmiştir. Dengesini kaybeden bir kişi nasıl ki tehlikeli davranışlar sergiler ise aynı şey tabiat ana içinde geçerlidir.

Dere yatağının bulunduğu yerlere ev yapmak olası şiddetli bir yağmurda devrenin taşarak sele neden olmasını göze almak demektir. Aynı şekilde pet şişe ve cam şişeleri doğaya atmak demek orman yangınların önünü açmaktır. Ne yazık ki ülkemiz 2021 yılının Temmuz ayını orman yangınları ile mücadele ederek geçirmektedir. Bir ağacın yanması bile kabul edilir bir durum değil iken bir hafta içerisinde binlerce ağaç, bitki, binlerce orman canlısını çıkan bu yangınlar yüzünden kaybettik. Peki, bu yangınları önlemenin bir yolu yok mu? orman yangınlarının nedenleri nelerdir?

Yangınlar neden çıkıyor

Orman yangınlarının yüzde doksan beşi insan kaynaklı sebeplerden dolayı çıkmaktadır. Sadece yüzde beşlik bir kısmı doğanın kendi kendine çıkardığı yangınlardır. Bütün doğa olaylarında olduğu gibi orman yangınlarının nedeni de insanların sorumsuzluğudur.

Öncelikle ormanlık alanlarda en büyük tehlikeyi piknik yapmak amacıyla yakılan mangallar oluşturuyor. Bu yüzden ormanlık alanlarda kesinlikle mangal yakmak yasaklanmalıdır. İnsanlar mangal keyfi yapacak diye ormanlar riske atılmamalıdır. Bu konuda çok sert tedbirler alınmalıdır.

Orman Yangınlarının Nedenleri Nelerdir
Orman Yangınlarının Nedenleri Nelerdir

Güzelim ormanlarımız için ikinci en büyük tehlike ise orman yollarından geçerken araba içinden sigara izmariti atmaktır. Sizin düşünmeden attığınız küçük bir izmarit yüzlerce hektarlık ağacın yanmasına neden olabilir.

Ormanlık alana atılan her bir cam ve plastik şişeler aşırı sıcak havalarda güneş ile temas ederek yerde bulunan çalı çırpının tutuşmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için ormanlık alanlara yeterli sayıda çöp konteyneri konulması ve çöplerin doğaya değil çöp konteyneri içine atılması gerekir. İşte, orman yangınlarını önlemek için yapmamız gerekenler aslında çok basittir. Ormanlık alanda ateş yakmayın, yol kenarında yanan sigara izmariti yere atmayın birde piknik yaptıktan sonra tüm çöpleri toplayıp çöpe atmak yeterlidir.

Doğayı koruyalım

Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklara ağaçların insan yaşamı için ne kadar önemli olduğu öğretilmelidir. Sadece ormanların değil tüm doğal yaşam alanlarının önemi anlatılmalıdır. Okullarda doğayı ve doğal yaşamı korumak ile ilgili dersler anlatılmalıdır. Toplumda yaşayan her bir bireyin bu konuda eğitilmesi ve bilinçli olması şarttır.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu