Yaşam

Olumlu Düşüncelerle Zihin ve Beden Nasıl İyileştirilir?

Olumlu düşünme zihninizi ve bedeninizi iyileştirebilir, neden ve nasıl olduğunu öğrenmenin zamanı sizce de gelmedi mi?

Her fonksiyonel insan bir beyinle doğar. Bu beyin, vücuda verilen herhangi bir durumda nasıl tepki vereceği konusunda talimat vermekten sorumludur. Bir tehdit algılarsa “stres hormonları” ile reaksiyona girer. Zevk algılarsa “mutlu hormonlar” ile reaksiyona girer.

Mesele şu ki, bu hormonlar vücutlarımızın işleyişini doğrudan etkiliyor. Olumsuz düşünceler ve duygular, uzun vadeli her türlü tıbbi sorunlara neden olabilen stres hormonlarını karıştırır. Ancak stres hormonları olumsuz duygular uyandırır ve bu nedenle kırılması zorlaşan, fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde oldukça etkili olan bir kısır döngüdür. Örneğin; korkunca dudağımızda uçuk çıkar, heyecanlanınca karnımıza ağrılar girer, üzülürsek tansiyon çıkar vb. her duygunun vücutta kimyasal bir karşılığı olur.

Olumlu düşünme yeteneği, doğuştan gelen bir yetenek değildir. Öğrenerek sonradan da kazanılabilir. Bu yeteneği geliştirmek için başkalarının deneyimlerinden faydalanmak etkili bir ilk adım olur. Hep aynı açıdan bakmak yerine bir adım geri çekilerek resmin tamamını görebilmektir önemli olan.

Alışkanlık yaratıkları olduğumuz için, bedenlerimiz yarattığımız kalıplara dayanır. Olumsuzluğa odaklanırsak, bedenlerimiz olumsuzlukta kalır, bu sadece daha olumsuzlukları çeker. Bedenlerimize alışkın oldukları duyguları vermek için negatif enerjiye bağımlı olduk.

Beyinlerimiz, kelimenin tam anlamıyla olumsuzluğa odaklanmak için tamamen kablolu hale geldi ve bedenlerimiz, fiziksel olarak hasta olmamızı sağlayan ve hasta olduğumuzda iyileşmemizi önleyen stres hormonları ile çarpıştı. Akıl sağlığımız da acı çekiyor; İşimize, ailemize ve kendimize odaklanmak zor hale geldi.

Negatif düşünceler kişisel hapishanenin duvarlarını oluşturur. Kendiniz için ellerinizle yaptığınız bir hapishanedir bu. Tahliye almak için için sadece düşünce şeklinizi değiştirmeniz yeterlidir. Yani aslında durum sandığınız kadar karamsar değil. Çünkü bu düşüncelerle baş etmemiz mümkün; hem de çok basit yöntemlerle.

Müdahale zamanı. Bu kötü olumsuzluk döngüsünün devam etmesine izin vermek yerine, adım atmamız ve bir şeyler yapmamız gerekiyor. Olumlu düşünmek için beyinlerimizi yeniden eğitmeliyiz. Aktif olarak yaratacağımız bu döngüde, pozitif düşünce fiziksel iyileşmeye yol açabilir.

Olumlu düşüncenin gücünden yararlandığınızda, olumlu koşullar almaya başlayacaksınız. Daha önce hiç orada bulunmayan kapıların açık olduğunu göreceksiniz. Yeni şeyler denemek, yeni insanlarla tanışmak ve kendini yeni durumlara sokmaktan daha az korkacaksınız.

Olumlu düşünme taahhüdünde bulunduğunuzda, vücudunuzdaki her hücreye bir kucaklama gönderirsiniz gelişmesini, iyileşmesini ve yenilenmesini sağlamış olursunuz. Depresyon ve anksiyete hafifler hatta ortadan kalkabilir. Geleneksel tıp doktorları bile hastalarının iyileşmesine yardımcı olmak için olumlu düşüncelerin güçlerine yöneliyorlar.

Düzenli olarak fiziksel ve ruhsal egzersiz yapmak insanda olumlu düşünceyi, sağlıklı ve dengeli yaşamı geliştirir.

Olumsuzluk döngüsünü nasıl kırabileceğinizi bulalım.

Olumsuz Düşünce Nasıl Kırılır?

Mantralar

Aklınızı olumlu düşünce ile şifa.

Bazı insanlar mantralara güçlü bir şekilde bağlanır ve tepki verir. Bir mantra söylemek, bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda çok kısa, çok güçlü bir konuşma yapmak gibi bir şey. Mantra, sizi temize çıkarmak ve sahip olduğunuz şeyler için minnettar olmak ve sonuç hakkında olumlu olmak için düşündüğünüzü tekrarlamak için yapılan kısa sözlerdir. Üzerinizde sürünen olumsuz bir düşünceyi hissettiğiniz zaman, şu mantraları deneyin:

“Bütün ihtiyaçlarım hep karşılanır.” Hayattasın. Bu noktaya kadar hayatta kaldınız ve hayatta kalmaya devam edeceksiniz bu, ihtiyaçlarınızın her zaman karşılandığı ve karşılanmaya devam edeceği anlamına geliyor. Bu noktadan nasıl devam edeceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yoksa bile sadece güvenin.

“Başını dik kalbini açık tut .” Dışarı çıkarken başını dik tutmalısın, aksi takdirde özleyebileceğin şeyler olabilir. Dostça bir jest, bir yabancıyla göz teması veya heyecan verici bir fırsat, başınız aşağıdayken ve kalbiniz kapalıysa özleyebileceğiniz şeylerdir.

“Bolluk ve neşe benim doğuşlarımdır.” Siz dünyadaki diğer insanlardan daha az layık değilsiniz. Sevmek ve sevinç yaşamak için doğdun. Dikkatinizi olumlu şeylere çevirin; pozitiflik onu takip edecek.

“Bulunduğum yerle olmak istediğim yer arasındaki boşluğu kucaklıyorum.” Hedefler olmadan hayatımız sıkıcı ve değersiz olurdu. İstediğiniz yere ulaşmak için acele etmek yerine, oraya gitme yolculuğuna odaklanmalısınız, yoksa tüm hayatınızı kaçıracaksınız. Süreç sizin kim olduğunuzdur.

“Kolay ol, Bırak gitsin, Dökülen süt için ağlama, Küçük şeylere üzülme.” Hepsi aynı şey için farklı sözler. İnsanların oldukları gibi olmalarına izin verin. İşleri kişisel olarak algılamayın ve küçük hataların sizi üzmesine izin vermeyin. Hepsi işe yarayacak.

“Evrenin benimkinden daha büyük bir planı var.” İşler her zaman yoluna gitmez hayat bu işte. Hiç kimsenin her şeyi istediği gibi yapmadığına, özellikle de bulundukları yere ulaşmak için reddedilme ve sıkıntıya maruz kaldıklarına bahse girebilirsiniz. Gerekirse kendinize farklı bir yola rehberlik edin.

Meditasyon

Meditasyon zihni, bedeni ve ruhu iyileştirdiği bilinen eski bir uygulamadır. Her gün sadece 20 dakikalık meditasyon stres düzeylerini ve olumsuz duyguları önemli ölçüde azaltabilir ve bunları olumlu düşüncelerle değiştirebilir.

Araştırmalar, günlük meditasyonun bilişsel bozulmayı ve hafıza kaybını iyileştirebileceğini, kan basıncı seviyelerini düşürdüğünü, depresyon ve kaygıyı azalttığını, canlılığı artırdığını ve genel olarak daha iyi bir fiziksel ve zihinsel duruma yol açabileceğini gösteriyor.

Dikkatli Nefes

Nefes büyüleyicidir. Bilinçaltımızla beynimiz arasında bir köprü. İçimizdeki derinlere bakmak ve hafif esintiyi veya içindeki fırtınayı gözlemlemek için bir yol sağlar.

Nefes almak sadece yaptığımız bir şey. Bunu düşünmek zorunda değiliz otomatik olarak oluşuyor, otonom sinir sistemimizin bir parçası yapıyor. Bununla birlikte, kalp atış hızı, dilatasyon ve sindirim gibi diğer otonom fonksiyonlardan farklı olarak, nefes almamızı hızla kontrol edebiliriz.

Yani, solunum ne özerk ne de somatik değildir. Her ikisini de içerir.

Odağımızı solumuza çevirdiğimizde, gözlemleyerek başlarız, sonra solunum düzenimizi değiştirmeye başlayabiliriz. Bu, kalp atış hızımız ve kan basıncımız gibi vücuttaki diğer işlevleri etkileyebilir.

Derin nefes, hem zihinsel hem de fiziksel olarak bir kişinin iyileşmesine yardımcı olabilecek bir meditasyon türüdür.

Olumlu Düşünme İçin Diğer Uygulamalar

Olumlu Düşünceler ve Zihinsel Sağlık

Önemli olan küçük şeylerden biri; Pozitifliği bir alışkanlık haline getirirseniz, evren pozitifliği sizin yolunuza gönderir.

Kendine zaman aşımı ver. Stres toplanırken ve her şey çok zor olduğunda, 10 dakika boyunca bir zamanlayıcı ayarlayın ve bu süre içinde sizi mutlu edecek bir şey yapın. Uzanabilir, çimlere yatabilir, en sevdiğiniz kitabın birkaç sayfasını okuyabilir ya da sadece uzanıp gözlerinizi kapatabilirsiniz.

Yoga yap. Yoga, odaklanmış nefes, germe, egzersiz ve kuvvet antrenmanını birleştirir. Düzenli yoga pratiğinin, hastalık riskini azalttığı ve ayrıca depresyon ve anksiyete tedavisi de olduğu kanıtlanmıştır.

Nazik ol. Bir gülümsemenin veya nazik bir jestin ne kadar derinlere gidebileceğine şaşırabilirsiniz. Başkalarına pozitif hisler verin, otomatik olarak daha iyi hissedeceksiniz.

Anda kalın. Geçmişte ya da gelecekte kalmak, şu anda size hiç yardımcı olmayacak. Bunun yerine, çevrenizdeki şeylere ve içinde bulunduğunuz duruma odaklanın. Hayat sizi aşağı çektiğinde, her anı adım adım yaşayın.

Minnettar ol. Şükretmek bizi mutlu ediyor. Yaşamlarımızın neye benzemesi gerektiğini düşündüklerimizin beklentilerini bırakmamızı ve ne olduklarını benimsememizi sağlar. Minnettarlık kendimizi, ortaklarımızı, çocuklarımızı, ailemizi ve arkadaşlarımızı tam olarak oldukları gibi kabul etmemizi sağlar. Yaşamlarımızın bolluk ve zenginlikle dolu olduğunu anlamamızı sağlar.

Olumlu düşünceye giden yol haritası düz ve dar olmayacak. İnişler ve çıkışlar, pit stoplar ve dolambaçlı yollarla doldurulması zorunludur, ancak tutarlı ve pratik olmak sizi oraya götürür. Ve unutmayın, önemli olan yolculuk değil yolculukta başınıza gelenlerdir.

Hayat bir aynadır.  Siz ona gülümserseniz, o da size gülümser.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu