Sağlık

Mutfağınızda Mutlaka Yer Vermeniz Gereken Biotin Zengini 13 Gıda

Her insan sağlıklı saçlara, tırnaklara ve cilde sahip olmak ister. Oldukça dikkat ettiğiniz halde, cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız sağlıklı değilse, aldığınız kozmetik malzemeler israftan başka bir işe yaramamıştır. Öncelikle sağlıklı bir vücut için sağlıklı bir yaşam tarzını ve sağlıklı beslenme alışkanlığını benimsemek gerekir. Günlük öğünlerinizde uygun miktarda biotin zengini besin maddesi varsa, o zaman güzel olmak ve güzel kalmak çok da zor olmayacaktır.

Sağlıklı ve güzel bir vücut hayal ediyorsanız, bunun için ilk önce biotine ihtiyacınız var. B grubu vitamin grubunda yer alan Biotin, vücudun belirli organlarına, hücresel reaksiyonlar ile yerleşmektedir. Özellikle karaciğerin yağlanmasının önlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Beyin ve kalp dokularında yer alan ve böbrekte, karaciğerde biriken Biotin, vücut için gerekli bir vitamindir. Ve eksildiği takdirde birçok soruna yol açabilmektedir Biotin suda çözünen bir vitamindir ve insan vücudu için çok önemlidir. Biotin zengini gıdaların düzenli tüketimi size sağlıklı saç, tırnak ve cilt sağlayabilir. Vücudunuzda Biotin eksikliği varsa, farklı fiziksel problemlerle karşılaşabilirsiniz. Saç dökülmesi veya kırılgan tırnaklar veya üzerinde kırmızı döküntüler olan pullu deriler gibi…

Mutfağınızda mutlaka yer vermeniz gereken biotin zengini 13 gıda

Yumurta

Yumurtanın çok iyi bir protein kaynağı olduğunu herkes bilir, ama aynı zamanda mükemmel bir Biotin kaynağı olduğunu da biliyor musunuz? Düzenli olarak günde bir kez yumurta yerseniz, vücudunuzun biotin ihtiyacını tamamlayarak sağlıklı saçlara kavuşursunuz. Yani, vücudunuzda biotin yararını almak için günlük bir yumurta yemeye çalışın.

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi de sağlıklı tırnak, cilt ve saçlara sahip olmanıza yardımcı olan çok iyi bir biotin kaynağıdır. Soya fasulyesi hasarlı hücreleri hasarsız hale getirmeye yardımcı olur. Soya proteini saç sağlığı için çok faydalı olduğundan birçok saç bakım ürününde de kullanılır.

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği, gün içinde veya akşam saatlerinde atıştırma yapmayı seviyorsanız, sizin için çok iyi bir seçenektir. Ayçiçeği Tohumu olan ay çekirdeği, zengin protein kaynağıdır ve içinde iyi miktarda biotin barındırır.

Ceviz

Ceviz yemeyi sever misiniz? Günlük beslenme listenize cevizi dahil etmenin oldukça geçerli bir sebebi var. Ceviz sağlıklı cilt, tırnak ve güzel saçlar sağlayan biotin açısından zengindir. Bu özel gıdanın düzenli tüketimi bu nedenle sizin için çok faydalıdır.

Taze Meyveler

Bildiğiniz gibi biotin suda çözünen bir vitamin olduğundan taze meyvelerde bol miktarda bulunur. Temel olarak meyveler çok iyi bir vitamin, mineral, lif ve su kaynağıdır. Bu sebeple günlük öğünlerinize taze mevsim meyveleri dâhil etmeye çalışın.

 Deniz Ürünleri

Vücudunuza daha fazla miktarda biotin yüklemek için, günlük diyetinizde deniz ürünleri bulundurmanız gerekir. Deniz ürünleri, insan vücudunda ihtiyaç duyulan yüksek oranda farklı mineral için kaynaktır. Bu yüzden daha fazla fayda sağlamak için günlük menülerinize deniz ürünlerini de ekleyin.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri de yüksek miktarda biotin içerir. Sağlıklı tırnaklar, cilt ve saçlarınız olması için süt ürünlerini düzenli olarak tüketmelisiniz. Vücudunuza daha fazla biotin yüklemek için her gün öğünlerinize süt, peynir, yoğurt, süzme peynir gibi süt ürünlerini eklemeye özen gösterin.

Sebzeler

Farklı türlerdeki sebzelerin içinde yüksek miktarda biotin bulunur. Böylece vücudunuza biotin almak için farklı türde sebzeler ile öğünlerinizi hazırlayın, sonucunda sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Yaz Meyveleri

Karpuzun içinde yüksek miktarda biotin bulunur. Eğer sağlıklı cilt ve tırnak istiyorsanız, günlük beslenmenize bazı meyveler eklemenizde fayda var. Çilek, ahududu, yaban mersini vb. gibi kırmızı meyveleri tüketmeye özen gösterin.

Kuruyemişler

Fındık yemeyi sever misiniz? O zaman fındığın, biotin için çok iyi bir kaynak olduğu konusunda iyi haberlerimiz olacak size. Fıstık, fındık, ceviz vb. Zengin bir biotin kaynağıdır. Diğer fındık türleri de çok iyi bir biotin kaynağıdır. Bu yüzden günlük diyetinizde daha fazla biotin tüketmek için fındık yemeye çalışın.

Tam Buğday Ekmeği

İçinde çok iyi miktarda biotin içerdiğinden, günlük diyetinizde tam buğday ekmeğini tüketmeye çalışın. Kepekli ve tam buğday ekmeğin düzenli tüketimi, saç, cilt ve tırnaklarınızı güçlü kılarak vücudunuzun günlük biotin ihtiyacını karşılayacaktır. Güçsüz tırnaklara ve saçlara güç sağlar.

Tereyağı

Tereyağı, vücudunuza biotin almak için günlük beslenmenize dâhil etmemiz gereken bir diğer yaygın gıda maddesidir. Kahvaltıda tereyağında kahvaltılıklar pişirmeye çalışın ya da tereyağlı yumurta tüketin. Günlük öğünlerinize tereyağı eklemek için çok fazla tarif var.

Yeşil Bezelye

Yeşil bezelyenin de yüksek miktarda biotin içerdiğini biliyor musunuzuz? Evet öyle. Bitki proteini ile birlikte yeşil bezelye içinde iyi miktarda Biotin içerir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu