DiyetSağlık

Mor Lahananın 8 Etkileyici Faydası

Kırmızılâhana olarak da adlandırılan mor lahana Brassica bitki grubuna aittir. Bu grup brokoli, Brüksel lahanası ve beyaz lahana gibi yoğun gıda içeren sebzeleri içerir.

Beyaz lahanaya benzer bir tadı olan mor çeşidi, daha güçlü kemikler ve daha sağlıklı bir kalp gibi sağlık yararları ile bağlantılı faydalı bitki bileşiklerinde daha zengindir.

Mor lahananın ayrıca iltihaplanmayı azalttığı ve bazı kanser türlerine karşı koruduğu düşünülmektedir. Dahası, çiğ, pişirilmiş veya fermente edilebilecek ve çeşitli yemeklere eklenebilecek, inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir.

İşte mor lahananın 8 etkileyici sağlık yararı. Küçük bir not: hepsi de bilim tarafından destekleniyor.

Mor Lahananın 8 Etkileyici Faydası

Besinler Açısından Zengin

Kalorisi düşük olmasına rağmen, mor lahana etkileyici miktarda besin içerir. Mor lahananın kalorisi düşüktür, ancak iyi bir lif ve A, C, K ve B6 vitaminleri kaynağıdır. Ayrıca az miktarda diğer vitamin ve mineralleri de içerir.

Bir bardak (89 gram) kıyılmış, çiğ, mor lahana aşağıdaki maddeleri içerir:

Kalori: 28

Protein: 1 gram

Karbonhidrat: 7 gram

Lif: 2 gram

C Vitamini: Günlük Değerin% 56’sı (DV)

K Vitamini: DV’nin %28’i

B6 Vitamini: DV’nin %11’i

A Vitamini: DV’nin %6’sı

Potasyum: DV’nin %5’i

Tiamin: DV’nin %5’i

Riboflavin: DV’nin %5’i

Mor lahana ayrıca az miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, bakır ve çinko sağlar.

Güçlü Bitki Bileşiklerine Sahiptir

Mor lahana, hücresel hasara karşı korunmaya yardımcı olan harika bir antioksidan kaynağı ve diğer faydalı bitki bileşikleridir.

Antioksidanları; C vitamini, karotenoidler ve antosiyaninler ve kaempferol gibi flavonoid antioksidanları içerir. Aslında, genellikle beyaz lahanalardan daha fazla miktarda içerir.

Örneğin, araştırmalar mor lahanadaki antioksidan seviyelerinin yeşil lahana çeşitlerinde bulunanlardan yaklaşık 4,5 kat daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Dahası, mor lahana, birim maliyet başına en yüksek seviyede antioksidan sunan yiyeceklerden biridir.

Aynı zamanda, güçlü kalp sağlığı yararları ve kanserle mücadele özellikleriyle bağlantılı kükürt bakımından zengin bir bileşik olan iyi bir sülforaphane kaynağıdır.

İltihapla Mücadeleye Yardımcı Olur

Mor lahana, birçok hastalığa katkıda bulunduğu düşünülen iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir.

İnsan bağırsağının yapay bir modelini kullanan bir test tüpü çalışması, bazı mor lahana çeşitlerinin bağırsak iltihabı belirteçlerini % 22–40 oranında azalttığını buldu.

Hayvan çalışmaları, birçok lahanada bulunan yararlı sülfür bileşiği olan sülforaphanın, anti-enflamatuar etkilerinden dolayı vücuda faydalarını sıralamıştır.

İlginç şekilde, lahana yapraklarının cilde uygulanması da iltihaplanmayı azalttığı görülmektedir.

Örneğin, dizlerini günde bir kez lahana yaprakları ile kaplayan artritli yetişkinler, dört haftalık çalışma süresinin sonunda daha az ağrı hissettiğini bildirdi.

Ayrıca, lahana yapraklarının, doğum sonrası erken dönemde süt arzı ve kan akışının artması nedeniyle göğüs ağrısı, şişlik ve iltihabı azalttığı görülmektedir.

Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Mor lahana da kalbinize fayda sağlayabilir.

Bu, mor lahana karakteristik rengini veren flavonoid antioksidanlar olan antosiyaninlerin içeriği nedeniyle olabilir.

Büyük bir çalışma, düzenli olarak büyük miktarlarda antosiyanin bakımından zengin yiyecekler yiyen kadınların, bu yiyeceklerden daha az yiyenlere kıyasla % 11–32 oranında daha düşük kalp krizi riskinden faydalanabileceğini bulmuştur.

Yüksek antosiyanin alımları ayrıca düşük kan basıncı ve düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı olabilir.

Mor lahana 36’dan fazla antosiyanin içerir, bu da onu kalp-sağlıklı bileşimin mükemmel bir kaynağı yapar.

Kemiklerinizi Güçlendirebilir

Mor lahana, C ve K vitaminleri ve ayrıca daha az miktarda kalsiyum, mangan ve çinko gibi kemikten yararlanan besinler içerir.

Örneğin, 1 bardak (89 gram) çiğ mor lahana, C vitamini için DV’nin yaklaşık % 56’sını içerir ve bu, kemik oluşumunda rol oynar ve kemik hücrelerinin hasardan korunmasına yardımcı olur.

Mor lahana aynı zamanda K1 vitamini bakımından zengindir ve fincan başına DV’nin dörtte birinden biraz fazlasını sunmaktadır.

K1 Vitamini çoğunlukla yeşil yapraklı sebzeler gibi sebzelerde bulunur. Bu onu hayvansal ürünlerde ve fermente gıdalarda bulunan K2 vitamininden ayırır.

Her iki K vitaminin de güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunmasında rol oynadığına dair kanıtlar olmasına rağmen, her birinin spesifik etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bazı Kanserlere Karşı Koruma Sağlayabilir

Mor lahana, bazı kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir, ancak insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Uzmanlar bunun sülforaphane ve antosiyaninler içerdiğine inanıyor: kanserle mücadele özellikleri için araştırılan iki bileşik.

Araştırmalar, lahananın da dahil olduğu yüksek sebze alımını % 18 daha düşük kolon kanseri riski ile ilişkilendirmektedir. Potansiyel sebzelerce zengin diyetler de daha düşük meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir.

Dahası, mor lahana ve diğer lahanalı sebzelerde bulunan sülfofantanın, kanser hücrelerinin öldürülmesine ya da bunların büyümesini ve yayılmalarını önleyebileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Hücre ve hayvan çalışmaları, antosiyaninlerin benzer kanser önleyici etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Antosiyaninler, mor lahana dahil kırmızı, mor ve mavi renkli meyve ve sebzelerde bulunur.

Bununla birlikte, güçlü sonuçlar alınmadan önce daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Bağırsak Sağlığını Artırabilir

Mor lahana, bağırsaklarınızın fonksiyonunu iyileştirebilir.

Lahana bağırsakta iltihabı azaltabildiğine ve bağırsak mukozitini azalttığına dair kanıtlar vardır, bu durum bağırsakta lezyonların gelişmesi, sıklıkla kanser tedavisinin bir yan etkisidir.

Lahana aynı zamanda bağırsaklarınızı sağlıklı tutan ve yiyecekleri daha kolay sindirmesini sağlayan iyi bir lif kaynağıdır.

Çözünmeyen lif, lahana içindeki lifin yaklaşık % 70’ini oluşturur. Dışkıya yığın ekler ve yemeğin bağırsaklarınızda daha kolay hareket etmesine yardımcı olur, kabızlık riskini azaltır.

Kalan % 30, bağırsaklarınızda yaşayan faydalı bakteriler için yiyecek sağlayan çözünebilir bir liftir. Buna karşılık, bu dost bakteriler bağırsak hücrelerini besleyen asetat, butirat ve propiyonat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) üretir.

Araştırmalar, SCFA’ların iltihabı ve Crohn hastalığı, irritabl barsak sendromu (IBS) ve ülseratif kolit gibi bağırsak rahatsızlıklarının diğer semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

Günde yaklaşık 1 litre (946 ml) lahana suyu içmenin, bağırsak ülserlerini 7-10 günde iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var. Ancak, bunu gösteren çalışmalar modası geçmiş, bu nedenle bu etkiyi araştırmak için daha yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Beslenmeye Eklemek Kolaydır

Mor lahana inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir. Çiğ veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz ve çeşitli yemeklere iyi bir şekilde eklenmiş olarak lezzet verir.

Örneğin, buharda pişirilebilir ve hamur tatlısı dolguları yapmak için kullanılabilir veya lezzetli bir garnitür için kırmızı şarap, sirke, elma, havuç ve pancar ile kızartılır.

Mor lahana da et veya fasulye ile kavrulabilir veya sote edilebilir veya çorbalar, salatalar ve sıcak yemekler için zengin beslenebilir bir garnitür olarak kullanılabilir.

Ayrıca lahana salatası veya lahana turşusunda yeşil lahanaya karşı antioksidan bakımından zengin ve görsel olarak çekici bir alternatif sunar veya kimchi yapmak için fermente edilebilir.

Mor lahana, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı, besin bakımından zengin bir sebzedir. Bunlar arasında düşük iltihaplanma, daha sağlıklı bir kalp, daha güçlü kemikler, gelişmiş bağırsak fonksiyonu ve hatta belki de bazı kanser riski daha düşüktür.

Bu sebze aynı zamanda inanılmaz derecede çok yönlüdür ve diyetinize faydalı antioksidanlar eklemek için en uygun maliyetli yöntemlerden biridir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu