Sağlık

Meme Ucu Problemleri ve Nedenleri

Meme ucu problemleri oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Fakat genelde bayanlar arasında gizlenmektedir. Bunun gizlenmesi kişinin özel hayatını ve psikolojisini etkileyebilmektedir. Başlıca belirtileri; meme başındaki akıntı, alttan çekilmiş gibi çökmüş meme başı, areolada (memenin renkli kısmı) yumrular, meme başında pullanmadır. Bayanların meme uçları çok büyükse ince kıyafet giymekte zorlanabilirler ya da meme ucu içeriye çökük ise özel hayatlarında çekingen durabilirler.

Meme Ucu Problemlerinin Nedenleri

Meme ucu problemlerinin nedenleri herkeste farklılık gösterebilir. Bayanların meme başındaki değişikliklere dikkat etmeleri gerekir. Çoğunlukla bu değişikliklerin sebebi iyi huyludur fakat meme kanseri riski ufak bir ihtimal olmakla beraber süt kanallarında küçük selim bir tümör gelişmekte olabilir. Eğer ergenlikten beri bu problem varsa sebebi normaldir. Fakat daha ileriki yaşlarda bu belirtiler ortaya çıkarsa kanser riski olabilir. Meme ucu problemleri geçmezde devam ederse en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

Normal Meme Başı

Memenin en yüksek noktasıdır. Boyunun en altındaki çentikten 19-21 cm, orta hattan 9-11 cm, meme altındaki çizgiden 5-7 cm uzaklıktadır. Meme yüzeyinden daha kabarık, kahverengi renkte, üzeri pütürlü, kahverengi bir halkanın tam ortasında yer alır. Ucunda sütün çıkabileceği delikçikler vardır.

Çökük Meme Başı Problemleri

Çökük meme uçları (inverted nipple) en sık görülen meme ucu problemidir. Her 100 kadından 2’sinde görülmektedir. Fakat birçok bayanın çevresindekilere söylemeye çekindiği bir estetik kusurdur. Genellikle küçük memeli ve doğum yapmış kişilerde görülür. Meme uçlarının çökük olması en çok emzirme sorununa yol açar.

Küçük memeli bayanlarda memenin silikon protez ile büyütülmesi meme uçlarını düzeltmek için yeterli olabilir. Eğer protez yetersiz gelirse ya da protez düşünülmüyorsa memenin dik durmasını sağlayan ve meme başını belirginleştiren lokal anestezi ile yapılan basit bir operasyon yapılabilir. Fakat bu operasyon sonucu meme ucundaki süt kanallarında tahribat görülebilir. Bu nedenle bu operasyon özelikle çocuk beklentisi olmayan kişiler tarafından kullanılabilir. Aksi takdir de emzirme sırasında birtakım sorunlara sebep olabilir.

Meme Ucu Eğriliği Problemleri

Meme ucu eğriliğinde aslında meme başı ve memenin başının çevresindeki kahverengi alan birlikte değerlendirilmelidir. Meme ucu eğriliğinin tedavisi çok zor olmakla birlikte imkânsız değildir. Lokal anestezi altında normal memenin kahverengi bölge çapı ölçülüyor. Diğer memenin kahverengi bölge çapı o çapta işaretlenip lokal anestezi ile düzeltilerek tedavi ediliyor.

Meme Başı Yokluğu

Meme başı yokluğunun yüzde doksandan büyük bir sebebi kanser hastalığıdır. Kanser tedavisi sebebiyle memenin alınmasıyla oluşan meme yokluğunda plastik cerrahlar memeyi yeniden yapılandırabilmektedirler. Bu işlemde birinci basamak memenin kitlesel olarak yerine oturtulmasıdır. İkinci basamakta meme olarak yapılmış kitlenin üzerine bir meme başı oluşturmaktır. Günümüzde dövmelerin son derece güzel şartlarda yapılması ikinci basamakta meme ucu rengi verilirken sık tercih edilen durum haline geldi.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu