Eğitim & Kurs

Matematik Dersi Çalışmanın Yolları Nelerdir?

Matematik Dersi Çalışmanın Yolları Nelerdir? Matematik birçok öğrenci için zor bir ders olarak tanımlanır. Kimi öğrenciler konu eksikliğinden yakınırken kimi öğrenciler de konuları bilse dahi soruları yapamadığını söyler. Bu durumun en büyük etmenlerinden biri de matematik dersine nasıl çalışılacağını bilmemekten kaynaklanır. Bu yazımızda matematik nasıl çalışılır, matematik nasıl öğrenilir, matematik nasıl geliştirilir ve nelere dikkat edilmelidir bunlara değineceğiz.

Matematik Dersi Çalışmanın Yolları Nelerdir? Matematik çalışırken bazı konularda zorlanırız veya hiçbir şekilde anlamayız. Bunun muhtemel sebebi çalıştığımız konuyla ilgili olan bir başka konun eksikliğinden kaynaklanır. Bu sorunun en güçlü çözümü ise matematik temelimizi sağlamlaştırmaktan geçer. En temelden başlayarak üstüne adım adım ilerleyerek çalışmak ve çalışılan konuları tekrar etmek ilerideki konuları da anlamanızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bunu yapmak uzun bir süreci kapsayabilir ama unutulmamalıdır ki ünlü matematikçi Cahit Arf’ın da dediği gibi: ‘’Matematikte zekadan önce sabır gelir.’’

Matematik Dersi Çalışmanın Yolları Nelerdir
Matematik Dersi Çalışmanın Yolları Nelerdir

Matematikte konuları biliyorum fakat sorulara gelince yapamıyorum diyenlerden misiniz? Bunun da çözümü var. Çözemediğiniz sorularla inatlaşmak! Evet, çözemediğiniz sorularla inatlaşın. Çözemediğiniz bir sorunun çözümüne bakmadan veya öğretmeninize sormadan önce o soruya gerekirse saatlerinizi ayırarak kendiniz çözmeye çalışın. Çözebilseniz bile tekrardan çözümü dinleyin ve bu soruyu ara ara tekrar inceleyin. Eğer çözemediyseniz çözümü dinleyin ve çözümün aynısını direkt yazmak yerine aklınızda kalanlarıyla soruyu kendiniz çözmeyi deneyin.

Matematik Nasıl Öğrenilir ve Nasıl Geliştirilir

Matematiği öğrenmeye çalışırken konu eksikliklerinizin olduğu yerde konu anlatımlı kitaplar, konu anlatımlı internet siteleri ve Youtube kanalı olan öğretmenlerin konu anlatımlarına ve soru çözümlerine bakmak size oldukça yardımcı olacaktır. Matematiğinizi geliştirmek için her seferinde soru zorluğunu biraz daha arttırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca sayısal bulmacalar çözerek ve sayısal oyunlar oynayarak matematiğinizin gelişimine eğlenerek de katkı sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra matematiğin gerçek hayatta nerelerde kullanıldığını içeren makaleler, videolar, belgeseller ve yapacağınız diğer araştırmalar hem genel kültürünüzü arttırmanızı sağlar hem de matematiğe olan ilginizi artırarak öğrenmenize ve kendinizi matematikte geliştirmenize yardımcı olur.

Gözünüzde Büyütmeyin!

Matematik dersini gözünüzde büyütmeyin. Öğrenmeye başladıkça nasıl kolaylaştığını, çözüm yapmanın ne kadar keyifli bir hale geldiğini ve bunlarla birlikte özgüveninizin de artığını göreceksiniz. İnanmıyor musunuz? O halde hemen işe koyulun! Sıfırın mucidi Harezmi’yi, denklem çözümleri ve çağın ilerisinde bilgileriyle Ömer Hayyam’ı, Marifetname gibi büyük bir eserin yazarı Erzurumlu İbrahim Hakkı’yı, ilk defa Türkçe terimler kullanarak geometri kitabı yazmış Mustafa Kemal Atatürk’ü, 10 Türk lirasının arkasında ‘’Arf Değişmezi’’ formülü ile yer alan Cahit Arf’ı, Türkiye’nin ilk kadın matematik profesörü Selma Soysal’ı ve nicelerini yetiştiren bu topraklar gerekli azmi, çabayı ve eforu sarf ettiğinizde elbet sizi de nasiplendirecektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu