Yaşam

Mastürbasyon Nedir, Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mıdır?

Mastürbasyon, genellikle orgazm (cinsel doruk noktası) noktasına kadar cinsel uyarılma ve zevk elde etmek için cinsel organlarını kişinin kendine uyarmasıdır. Genellikle orgazm oluncaya kadar penise veya klitorise dokunarak, okşayarak veya masaj yaparak yapılır. Bazı kadınlar ayrıca, vibratör gibi seks oyuncaklarını mastürbasyon yapmak için vajina uyarımında kullanır.

Kimler Mastürbasyon Yapar?

Mastürbasyon, bir partnerle cinsel ilişkide bulunan kişiler arasında bile çok yaygın yapılan bir davranıştır. Bir ulusal çalışmada, erkeklerin %95’i ve kadınların % 89’u mastürbasyon yaptıklarını bildirmiştir. Mastürbasyon çoğu erkek ve dişinin yaşadığı ilk cinsel eylemdir. Mastürbasyon yapmaya genel olarak ergenlik yaşlarında başlanır. Ergen yaşlarda vücutlarını tanımaya başlayan kişiler, orgazm olabilmek için mastürbasyon yaparak rahatlar. Çocuklarda, mastürbasyon büyümekte olan çocuğun vücudunu araştırmasının normal bir parçasıdır. Çoğu insan yetişkinlikte mastürbasyon yapmaya devam eder ve çoğu bunu yaşamları boyunca yapar.

İnsanlar Neden Mastürbasyon Yapar?

İyi hissetmenin yanı sıra, mastürbasyon, zamanla oluşabilecek cinsel gerilimi hafifletmenin, özellikle eşleri olmayan veya eşleri isteksiz ya da erken boşalma sorunu olan insanlar için, iyi bir yoldur. Ayrıca mastürbasyon, hamilelikten kaçınmak isteyenler ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tehlikeleri için güvenli bir cinsel alternatiftir. Ayrıca, bir erkeğin kısırlık testi veya sperm bağışı için semen örneği vermesi gerektiğinde de gereklidir. Bir yetişkinde cinsel işlev bozukluğu varsa, bir kişinin bir orgazm yaşamasına (genellikle kadınlarda) veya gelişimini geciktirmeye (genellikle erkeklerde) izin vermek için bir seks terapisti tarafından mastürbasyon yapılabilir.

Mastürbasyon Yapmak Normal Sayılıyor Mu?

Uzun zaman önce sapıklık ve zihinsel bir sorunun işareti olarak kabul edilirken, mastürbasyon şimdi normal, sağlıklı, hoş, tatmin edici ve güvenli bir cinsel aktivite olarak kabul edilir. Cinsel zevki yaşamak için iyi bir yoldur ve yaşam boyu yapılabilir.

Mastürbasyon sadece bir partnerle cinsel aktiviteyi engellediğinde, halka açık yapıldığında veya kişiye ciddi bir sıkıntı vermesi halinde bir problem olarak kabul edilir. Zorunlu olarak yapılırsa ve / veya günlük hayatı ve etkinlikleri engelliyorsa, sıkıntıya neden olabilir.

Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mı?

Genel olarak, tıp dünyası mastürbasyonun hem erkekler hem de kadınlar için doğal ve zararsız bir cinsellik ifadesi olduğunu düşünmektedir. Herhangi bir fiziksel yaralanmaya veya vücuda zarar vermez ve normal cinsel davranışların bir parçası olarak bir kişinin ömrü boyunca ölçülü olarak yapılabilir. Bazı kültürler ve dinler mastürbasyon yapmaya karşı çıkıyor, hatta günahkâr olarak nitelendirebiliyor. Bu davranış mastürbasyon yapan kişide suçluluk veya utanca yol açabiliyor.

Bazı uzmanlar mastürbasyonun aslında cinsel sağlığı ve ilişkileri iyileştirebileceğini öne sürüyor. Vücudunuzu mastürbasyon yoluyla keşfederek, sizi erotik olarak neyin memnuniyet verici olduğunu belirleyebilir ve bunu eşinizle paylaşabilirsiniz. Bazı uzmanlar, daha tatmin edici bir cinsel ilişki için teknikleri keşfetmek ve karşılıklı yakınlıkları arttırmak için karşılıklı mastürbasyonu öneriyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu