Yaşam

Limon Kabuğunun Şaşırtıcı Faydaları Ve Kullanım Alanları

Limon; greyfurt ve portakalın yanı sıra yaygın kullanılan ve C vitamini içeriği ile bilinen bir narenciye meyvesidir. Başlı başına bir şifa deposuyken suyunu salatalara, çorbalara veya yemeklere sık sık kullanıyoruz, kabuklarını ise genellikle atıyoruz. Limon kabuğunu atmadan önce sizi bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Çünkü çalışmalar limon kabuğunun çok sayıda sağlık yararı sağlayabilecek biyoaktif bileşiklerle dolu olduğunu belirlemiştir.

İşte Limon Kabuğunun Kullanım Alanları Ve Potansiyel Faydaları

Yüksek Besin Değeri

Limon kabuğu, kalori bakımından çok düşükken, lif, C vitamini ve D-limonen bakımından çok düşüktür. Aynı zamanda birkaç mineral içerir.

Küçük miktarlarda yenilmesine rağmen limon kabukları çok besleyicidir. Bir çorba kaşığı (6 gram) aşağıdakileri sağlar:

Kalori: 3

Karbonhidrat: 1 gram

Lif: 1 gram

Protein: 0 gram

Yağ: 0 gram

C Vitamini: Günlük Değerin % 9’u (DV)

Limon kabuğu yüksek miktarda lif ve C vitamini içerir ve DV’nin % 9’unu sadece 1 çorba kaşığı (6 gram) içinde sağlar.

Ek olarak, az miktarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum içermektedir.

Limonun karakteristik aromasını veren bir bileşik olan D-limonen kabuğunda da bulunur ve bu meyvenin sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olabilir.

Ağız Sağlığını Destekleyebilir

Limon kabuğu, ağız hastalıklarından sorumlu mikroorganizmaların büyümesini engelleyebilecek anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Diş boşlukları ve diş eti enfeksiyonları, Streptococcus mutans gibi bakterilerin neden olduğu yaygın oral hastalıklardır.

Limon kabuğu, mikroorganizma gelişimini engelleyebilecek anti bakteriyel maddeler içerir.

Bir çalışmada, araştırmacılar limon kabuğundaki güçlü anti bakteriyel özelliklere sahip olan ve yaygın oral hastalıklara neden olan bakterilerle savaşan dört bileşik tanımladılar.

Dahası, bir test tüpü çalışması limon kabuğu ekstraktının Streptococcus mutans aktivitesiyle mücadele ettiğini ve daha yüksek dozların daha etkili olduğunu göstermiştir.

Antioksidanlar Açısından Yüksek

Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı önleyen bitki bileşikleridir. Limon kabuğu, D-limonen ve C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlarda yüksektir.

D-limonen gibi flavonoid antioksidanların alımı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi belirli durumların azaltılmış riskine bağlıdır.

Bir test tüpü çalışmasında limon kabuğunun greyfurt veya mandalina kabuğuna göre daha güçlü antioksidan aktivitesi olduğu tespit edildi.

Hayvan çalışmaları ayrıca D-limonenin oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan bir enzimin aktivitesini arttırdığını da göstermektedir. Oksidatif stres doku hasarı ve hızlandırılmış yaşlanma ile ilişkilidir.

Ek olarak, limon kabuğundaki C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve aynı şekilde bağışıklık sağlığını da destekler.

Antimikrobiyal Ve Antifungal Özelliklere Sahip Olabilir

Limon kabuğu birkaç antimikrobiyal ve antifungal özelliğe sahip olabilir.

Özellikle, bir test tüpü çalışmasında, bu soyma antibiyotiğe dirençli bakterilerin büyümesini önemli ölçüde zarar vermiş ve azaltmıştır.

Limon kabuğu, sağlığınızı korumak için vücudunuzun bağışıklık sistemini harekete geçiren flavonoidler ve C vitamini içerir.

Başka bir test tüpü çalışması limon kabuğu ekstraktının cilt enfeksiyonlarına neden olan ilaca dirençli bir mantarla savaştığını gösterdi.

Bu umut verici bulgulara rağmen, daha fazla insan çalışmalarına ihtiyaç var.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Limon kabuğu özü, flavonoid ve C vitamini içeriği nedeniyle bağışıklık sisteminizi destekleyebilir.

Susuz limon kabuğu verilen 15 günlük bir çalışma, bağışıklık tepkilerinde iyileşme gösterdi. Dahası, 82 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 1-2 gram C vitaminin, soğuk algınlığının ciddiyetini ve süresini yetişkinlerde % 8, çocuklarda% 14 azalttığını tespit etti.

C vitamini ayrıca, fagositlerde birikir, yani zararlı bileşikler yutan bir hücre tipidir.

Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite, tüm dünyada başlıca ölüm nedeni olan kalp hastalığı için risk faktörleridir.

Araştırmalar, flavonoidler, C vitamini ve pektin gibi (limon kabuğundaki ana lif) gibi bileşiklerin kalp hastalıkları riskini azaltabileceğini gösteriyor.

344.488 kişiden 14 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde ortalama 10 mg flavonoid artışın kalp hastalığı riskini % 5 azalttığı sonucuna varmıştır.

Ek olarak, obeziteye sahip farelerde yapılan bir çalışmada, D-limonen kan şekeri, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürürken, HDL (iyi) kolesterolü artırdı.

Fazla kilolu 60 çocukta yapılan 4 haftalık bir çalışma, limon tozu ile takviye edilmesinin (soyma içeren) kan basıncı ve LDL (kötü) kolesterolün azalmasına yol açtığını belirtti.

Limon kabuğundaki pektin, karaciğer tarafından üretilen ve kolesterol ile bağlanan safra asitlerinin atılımını artırarak kolesterol seviyelerini de azaltabilir.

Anti kanser Özelliklere Sahip Olabilir

Limon kabuğu birkaç kanserle savaşma özelliğine sahip olabilir.

Örneğin, flavonoid alımı, birkaç kanser türünün riskinin azalmasıyla ilişkilidir ve C vitamini, mutasyona uğramış kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin büyümesini destekleyebilir.

D-limonen ayrıca, özellikle mide kanserine karşı, antikanser özelliklere sahip olabilir.

Bir test tüpü çalışması bu bileşiğin mide kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu buldu. Benzer şekilde, sıçanlarda yapılan 52 haftalık bir çalışma, farklı D-limonen konsantrasyonlarının, mutasyona uğramış hücrelerin ölüm oranını artırarak mide kanserini inhibe ettiğini belirtti.

Bununla birlikte, limon kabuğu, kanser için bir tedavi olarak düşünülmemelidir. Daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Cilt Problemlerini Giderir

Limon kabuğu kırışıklar, sivilce, pigmentasyon ve siyah noktalar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Serbest radikaller bu süreçte büyük rol oynarlar ve kabuktaki antioksidanlar bu radikaller ile savaşarak cilde detoks etkisi yaparak cildi genç ve diri tutar.

Safra Kesesi Taşını Tedavi Edebilir

Bazı araştırmalar, D-limonenin safra kesesi taşlarının tedavisinde, safra kesesinde oluşabilecek sert tortuların tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Safra kesesi taşı olan 200 kişiden oluşan bir çalışmada, D-limonen çözücüsü enjekte edilenlerin % 48’i tamamen safra taşı kaybını yaşadı, bu tedavinin cerrahiye etkili bir alternatif olabileceğini düşündürdü.

Yine de, takip araştırması gereklidir.

Kemik Sağlığını İyileştirebilir

Limon kabuğu kemik sağlığına iyi gelir çünkü içerisinde bol miktarda kalsiyum ve C vitamini bulunur, bu da kemiklerin iyileşmesini ve korunmasını sağlar. Ayrıca osteoporoz, römatoid artrit ve inflamatuvar poliartrite gibi hastalıklara karşı da savaşır.

Diğer kullanım Alanları

Limon kabuğu içerisindeki pektinden dolayı kilo vermek isteyenlerin de favorisi olabilir. Pektin kısa zamanda kilo vermenize yardımcı olur.

Limon kabuğu da aynı şekilde kozmetik veya ev eşyası olarak birçok uygulamaya sahiptir. En popüler kullanımlarından bazıları şunlardır:

Çok amaçlı temizleyici: Kapaklı bir şişeyi limon kabukları ve beyaz sirke ile doldurun ve birkaç hafta bekletin. Kabukları çıkarın ve kalan çözeltiyi eşit miktarda su ile karıştırın.

Buzdolabı ve çöp tenekesi koku gidericisi: Buzdolabınızın içine veya çöp kutunuzun dibine kokuları emmek için birkaç limon kabuğu yerleştirin.

Paslanmaz çelik temizleyici: Temizlemek ve limon kabukları kullanarak lekeleri ovalamak istediğiniz tencereye biraz tuz serpin. Daha sonra durulamayı unutmayın.

Su ısıtıcı temizleyicisi: Su ısıtıcınızı su ve limon kabuğuyla doldurun ve herhangi bir mineral birikimini gidermek için kaynatın. Durulamadan önce suyun bir saat beklemesini sağlayın.

Vücut ovma: Şekeri, zeytinyağını ve ince kıyılmış limon kabuğunu karıştırın ve ıslak cilde masaj yapın. İşiniz bittiğinde iyice durulayın.

Yüz maskesi: Peeling ve cilt temizleme maskesi için pirinç unu, limon kabuğu tozu ve soğuk sütü karıştırın.

Limon Kabuğunun Yan Etkileri Var Mı?

Limon kabuğunun yan etkisi bildirilmemiştir. Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenli olarak tanınmaktadır.

Her ne kadar hayvan çalışmaları yüksek dozlarda D-limonen’i kanserojen etkilerle ilişkilendirse de, bu bulgu önemsizdir, çünkü insanlar bu ilişkiden sorumlu proteinleri barındırmamaktadır.

Aynı şekilde, limon kabuğu haşere ilacı kalıntısı içerebilir. Kalıntıları gidermek için meyveyi iyice ovaladığınızdan veya iyice yıkadığınızdan emin olun.

Beslenmenize Nasıl Eklersiniz?

Limon kabuğu alımınızı aşağıdaki gibi çeşitli şekillerde artırabilirsiniz:

Pişmiş ürünlere, salatalara veya yoğurtlara limon kabuğu rendesi ilave edin.

Donmuş limon kabuğunu rendeleyin ve çorbalara, içeceklere, soslara ve salatalara serpin.

Limon kabuklarını şeritli keserek 200° sıcaklıkta fırında kurutup ardından çayın içine ekleyerek tatlandırın.

Limon kabuğunu, ev yapımı baharat için tuz ve karabiberle karıştırın.

Sıcak çayınıza veya en sevdiğiniz kokteyllere taze bir aroma vermek için ekleyin.

Bu kabuğu ayrıca toz haline getirilmiş veya şekerlenmiş halde satın alabilirsiniz.

Limon kabukları genellikle atılsa da, araştırmalar sağlık açısından birçok faydası olduğunu göstermektedir.

Limonun lif, vitamin ve antioksidan içerikleri, oral, bağışıklık ve kalp sağlığını destekleyebilir. Birkaç anti kanser özelliğine bile sahip olabilir.

Bir dahaki sefere limon kullandığınızda bu narenciye meyvesinin kabuklarını hemen atmayıp yukarıdakiler gibi değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu