Sağlık

Kuru Üzümün Sağlığa 5 Faydası

İnsan sağlığına onlarca faydası bulunan kuru üzümün en bilinen faydası kansızlığa iyi gelmesidir. Düzenli tüketildiğinde anemi dışında birçok rahatsızlığa fayda sağlayan kuru üzümün diğer faydalarını araştırdık.

Sadece tatlı bir aperatif olmasının yanı sıra, kuru üzüm polifenoller, antioksidanlar, flavonoidler ve genel sağlığa fayda sağlayabilecek diğer besinleri içerir. Kuru üzüm tüketmek, daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olacak en iyi yöntemlerden biridir.

İşte Kuru Üzümün İnsan Sağlığına 5 Faydası

Ağız Sağlığını Korur

Tatlı ve kurutulmuş meyvelerden olan kuru üzüm, sanılanın aksine ağız sağlığını iyileştirebilir. Aslında, doğal olarak boşlukları doldurmanın ve diş çürümesini iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. Yapılan araştırmalar, kuru üzümlerin ağız sağlığına fayda sağlayabileceğini ortaya çıkardı, çünkü meyve, diş boşlukları ve diş eti hastalıkları ile ilişkili büyüme yapan oral bakterileri baskılayan antimikrobiyal fitokimyasallara sahiptir.

Kuru üzümlerde tespit edilen beş fitokimyasal maddeden biri oleanolik asittir. Çalışmada, oleanolik asit iki oral bakteri türünün büyümesini inhibe etti.

Sindirime Yardımcı Olur

Kuru üzüm gibi yüksek lifli yiyecekler, mükemmel sindirim yardımcılarıdır. Kuru üzüm hem çözülebilir hem de çözünmez lif içerir; bunlar hem kabızlığı azaltır hem de ishali durdurarak bağırsak kanalının sağlıklı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.

Kurutulmuş meyveler tazeden daha fazla kaloriye sahip olabilir, ancak aynı zamanda daha fazla miktarda lif içerir. Örneğin, bir bardak üzümün bir gram lifi vardır, bir bardak kuru üzümün yedi gram lifi vardır. Atıştırmalık ve öğünlerinize kuru üzüm ekleyerek, hızlı ve kolay bir şekilde günlük lif alımınızı anında yükseltirsiniz.

Kan Basıncını Düşürerek İnme Riskini Azaltır

Amerikan Kardiyoloji Koleji’ndeki 2012’deki 61. Yıllık Bilimsel Oturumunda sunulan veriler, kan basıncında hafif artış gösteren bireylerin, rutin kuru üzüm tüketimden (günde üç kez) yararlanabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar, bu günlük tüketimin, özellikle diğer atıştırmalık yiyecekler ile karşılaştırıldığında, kan basıncını önemli ölçüde azalttığını buldu.

Ek olarak, kuru üzüm kalp sağlığı açısından zengin elektrolit potasyum bakımından zengindir ve standart beslenmede sık görülen bir sorun olan düşük potasyumun önlenmesine yardımcı olur. Potasyum, insan vücudundaki tüm hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için temel bir mineraldir. Beslenmelerinde çok fazla potasyum bulunan kişilerin inme riski, özellikle iskemik inme daha düşüktür.

Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur

2015 yılında yapılan randomize bir çalışmada, alternatif işlenmiş atıştırmalıklara karşı kuru üzüm tüketiminin glikoz seviyeleri ve tip II diyabetli hastalarda diğer kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki etkisi değerlendirildi. Bu çalışmada, alternatif olarak işlenmiş atıştırmalık yiyeceklere kıyasla kuru üzüm tüketenlerin, yemekten sonra glikoz seviyelerinde yüzde 23 azalma olduğu görülmüştür. Kuru üzüm tüketenler ise açlık glikozunda yüzde 19, sistolik kan basıncında da önemli bir düşüşe sahipti. Genel olarak, araştırmalar, tip II diyabeti olan hastalar için sağlıklı bir çerez seçimi olarak kuru üzümleri desteklemektedir.

Kuru üzüm yediğinizde, lif içeriği de vücudunuzun kuru üzümlerin doğal şekerlerini işlemesine yardımcı olur, bu da insülin iğnelerinin diyabeti doğal olarak yönetmesini önlemeye yardımcı olur.

Kanserle Savaşır

Araştırmalar kurutulmuş meyvelerin, özellikle kuru eriklerin ve kuru üzümlerin, bazı taze meyvelerden daha güçlü antioksidan güçlere sahip yüksek fenolik bileşenler içerdiğini göstermektedir. Antioksidanlar sağlığımız için son derece önemlidir çünkü serbest radikallerin (hücrelere zarar verme potansiyeli olan yüksek oranda reaktif kimyasallar) vücudumuzda hücresel hasara yol açmasını önlerler.

Serbest radikaller, kanser hücrelerinin kendiliğinden büyümesine ve kanserin yayılmasına neden olan başlıca etkenlerden biridir, bu nedenle kuru üzüm gibi yüksek antioksidan içeren gıdaların doğal kanser önleyicisi olması şaşırtıcı değildir. Beslenmenize kuru üzüm eklemek yalnızca antioksidan seviyenizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda hücresel hasarı azaltabilir ve kanseri önleyebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu