Sağlık

Kulak Mantarı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kulak Mantarı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri! Pamukçuk, dış kulak kanalının mantar enfeksiyonudur. Sıcak ve nemli tropik iklimlerde kolaylıkla bulaşabilen bir kulak, burun ve boğaz hastalığıdır.

Kulak Mantarı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri! Aslında ülkemdeki sıcak ve nemli hava, kulaktaki parazitik mantarlar da dahil olmak üzere vücutta parazit mantarların gelişimine son derece faydalıdır. Bununla birlikte, tüm herkes bu hastalıktan muzdarip değildir ve aşağıdaki insanlardan bazılarının kapma riski daha yüksektir, yani:

Tesislerde, nehirlerde, kanallarda düzenli olarak yüzen insanlar kirlenmiş suyu kulaklarına bulaştırabilir, ancak uygun şekilde kurutulup temizlenmezse kulakta mantar enfeksiyonu riski yüksektir, bu da mantarın üremesi ve gelişmesi için iyi bir fırsattır. Kulak kiri almak için sık sık berberlere ve kuaförlere giden kişiler de hastalığa yakalanma riski altındadır, çünkü kulak kirini temizlemek için kullanılan aletler genellikle kirlidir ve hastalıklı bireylerden sağlıklı bireylere patojenlerin yayılmasını artırır. Kulak kiri temizleme araçlarını paylaşmayınız. Tedavi edilmeyen vajinal mantar enfeksiyonu olan kadınlarda kulaklarda mantar enfeksiyonu da gelişebilir.

Kulak Mantarı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Kulak Mantarı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kulak Mantarının Nedeni Nedir

Yukarıda belirtildiği gibi, kulak mantarı bir enfeksiyon çeşididir. Kulak mantarı, kötü kulak hijyeni nedeniyle yaz aylarında güçlü bir şekilde gelişir. Mantarların neden olduğu kulak lezyonları genellikle dış kulak yolunda veya kulak kepçesinde bulunur.

Aslında enfeksiyonlara neden olabilen birçok farklı mantar türü vardır, ancak kulak enfeksiyonlarına en sık neden olan mantarlar Aspergillus ve Candida’dır.

Candida: Genellikle mikroskobik olarak çok sayıda beyaz döküntü gözlenir. Aspergillus’un neden olduğu mantarlar: Yüzeyde siyah tohumlu çok sayıda beyaz nemli düğüm gözlendi. İnsanlar günlük olarak çevrede düzenli olarak mantarlara maruz kalırlar ancak genellikle vücudun bağışıklık sisteminin işleyişi nedeniyle sağlık sorunlarına neden olmazlar. Bununla birlikte, zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişiler (şeker hastaları, uzun süreli kortikosteroid antienflamatuarilaçlar kullanan hastalar…) veya düzenli olarak su sporlarına katılanlar hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Kulak Mantarının Belirtileri Nelerdir

Orta kulak iltihabı belirtileri genellikle bir kulakta görülür, ancak bazı durumlarda her iki kulakta da ortaya çıkabilir. Bazı spesifik semptomlar aşağıdaki gibidir:

Kulak kaşıntısı hastalığın en sık görülen semptomudur ve giderek artan ve hastanın sürekli kulağını karıştırmasına neden olur. Kulak çınlaması, rüzgar kulağa esiyormuş gibi gelir. Zayıf işitme, özellikle her iki kulak da enfekte ise. Semptomlar 1-2 gün sonra kötüleşerek kulakta donuk ağrıya neden olur ve enfeksiyon şiddetini arttırdığında bir şey yerken ya da konuşurken güçlükler çekmeye başlanır. Kulaklarda dolgunluk ve gerginlik hissi vardır. Dış kulak kanalının derisinin kızarıklığı. Beyaz, sarı veya kirli kahverengi bir kulak akıntısı olabilir.

Kulak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir

Kulağın iyice temizlenmesi ve oral ve/veya topikal antifungall antibiyotiklerin kullanımı kulak mantarı için yaygın tedavilerdir:

Mantarı dış kulak kanalından çıkarın ve kulağı suyla yıkayın. 3 Boron alkol solüsyonu (sadece kulak zarı delikli değilse kullanın). Mantar kolayca tekrarlayabileceğinden 1 ila 2 hafta boyunca kulakları %3 bor alkolüyle temizlemeye veya mantar önleyici madde (klotrimazol…) içeren kulak damlaları kullanmaya devam edin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu