Dekorasyon

Küçük Evimi Nasıl Dekor Ederim?

Küçük evlerde en büyük sıkıntı eşyaları çok fonksiyonlu kullanmamaktan kaynaklanmaktadır. Nasıl diyor olabilirsiniz. Bir örnekle açıklayacak olursak, kanepelerinizin önden baktığınızda görünen kısımlarını kitaplık olarak kullanabilirsiniz.

Başka bir önerimiz ise tabloyu ve masayı bir arada kullanmanızdır. Duvarın bir köşesine yerleştireceğiniz masanın duvara asılması halinde tablo olduğunu bir düşünün? Sizce de ortadaki kalabalığı kaldırmakla birlikte konforu ve şıklığı bir arada yakalamış olmaz mısınız? Bizce evleri küçük olanların mutlaka yapması gereken bir dekor örneğidir.

Aynı şekilde duvara monte edilmiş bir dolabın içinden katlanır vaziyette çıkan bir masanın olması istediğiniz zaman çalışmalarınızı bu masa üzerinde yapmanızı sağladığı gibi işiniz bitince de ortada kargaşa olmasını önler.

Küçük evleriniz için diğer önerilerimizi birkaç başlık altında toplayacak olursak;

Ayna ile geniş alanlar

Peki ya ütü masanızı ayna olarak kullanabileceğinizi söylesek? Boy aynası görevi görecek şekilde alt kısmını ayna haline dönüştürmeniz, istediğiniz zaman da kıyafetlerinizi ütülemek için masa haline dönüştürmeniz aklınıza yatacak bir dekor fikridir.

Aynaların duvarda asılı olması halinde evi kalabalık olarak gösterdiği gibi geniş göstermesi de küçük evlerde uygulanabilecek dekor hileleri arasındadır.

Çekmeceleri gizleyin

Küçük evlerde yaşanan problemlerden bir tanesi ise çekmecelerdir. Çekmecelerin oldukça fazla yer kaplaması canınızı çok sıkabilir. Bunun yerine en kullanışlı çekmeceler merdivenlerin basamaklarına veya merdiven altlarına yerleştirilen gizli bölmelerdir.

Çekmecelerin sağladığı bir başka kolaylığı ise can dostunuz olan evcil hayvanlarınızın bakımında görebilirsiniz. Mama kaplarını çekmecelerin içine saklamanız hem fazla yer kaplamayacak, hem de temizlik problemi yaşamanızı engelleyecektir.

Aksesuarlarınızı duvara asın

En fazla dağılan odanın yatak odanız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bunun nedeni her seferinde hazırlanırken aksesuarlarınızın hepsini birden ortalığa yaymanız mı? Öyleyse size pratik bir önerimiz var. Gözünüze hoş gelen bir tabloyu çıkardığınız da tüm takılarınızın duvarda asılı olduğunu görseniz ne hissedersiniz? Odanız da bu sistemi uygulamaya geçirirseniz takılarınız ve aksesuarlarınızın dağınıklığından kurtulmuş olursunuz.

Raylı sistemlere geçin

Son olarak mobilyalardan örnek verecek olursak, hem ranza hem koltuk olabilen sistemli oturma gruplarının tercih edilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Gardroplarınızın ise raylı sistemli olması kapakların açılmama ihtimalini ortadan kaldırır.

Gördüğünüz üzere tüm eşyaların açılıp kapanır olması veya iç içe geçmesi, gizli bölmeler şeklinde dekor edilmesi küçük evlerinizi kullanışlı hale getirmektedir. Sizler de yukarıda verdiğimiz önerileri küçük evlerde kullanırsanız eşyalarınız az ve toplu görünecektir. Böylece eşyalarınızdan kurtulmak yerine görünmeyecekleri şekilde sihirli dokunuşlar yapmanız çok işinize yarayacak.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu