Yaşam

Köpek Eğitimi ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Köpek Eğitimi ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Köpekler, cana yakın, çok dost canlısı hayvanlardır. Evinize köpek aldığınızda köpeğiniz her daim size sevgisini gösterir ve neşe kaynağınız olur. Ama her ne kadar köpeğinizin olması çok güzel olsa da bazı zorlukları da vardır.

Köpek Eğitimi ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Öncelikle köpek aldığınızda onun eğitimine bakımına ve beslenmesine dikkat etmelisiniz. Peki köpeğinizi en iyi şekilde nasıl eğitebilirsiniz? Köpeğinizin doğru şekilde beslenmesi için neler yapmalısınız ve Köpeğinizin temizlik bakımını en doğru şekilde nasıl yapabilirsiniz?

Eğitim

Köpeğinizin eğitimi çok önemlidir. Eğer köpeğinizi iyi bir şekilde eğitemezseniz ya da köpeğiniz sizin komutlarınızı dinlemezse köpeğinizle hem evde hem de dışarıda sorunlar yaşayabilirsiniz. Köpeğinizi eğitmek için sabırlı olmanız gerekmektedir. Çünkü köpek eğitimi zaman ister. Köpeğinizi eğitirken sevecen bir ses tonuyla komut vermelisiniz. İlk etapta köpeğiniz bunu anlamayabilir ama zamanla bu komutları anlayacaktır. Gene köpeğinizi eğitirken komut ödül sistemini de kullanabilirsiniz. Örneğin köpeğiniz bir komutunuza uyduğunda ona sevdiği bir mamadan verebilirsiniz. Böylece ilk etapta köpeğiniz sevdiği mamayı almak için o komuta uysa da komutu tekrar ederek beyninde pekiştirecek ve komutu öğrenecektir. Eğer köpeğinizi eğitmek için yeterli zamanınız yoksa köpek eğitmenlerinden yardım alarak ta köpeğinizi eğitebilirsiniz.

Köpek Eğitimi ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır1
Köpek Eğitimi ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır1

Beslenme

Köpeğinizin sağlıklı kalabilmesi için beslenmesi çok önemlidir. Eğer köpeğinizi kalitesiz mamalarla beslerseniz köpeğinizin sağlığı bozulabilir. Oysa doğru mamalarla beslenen köpeklerin bağışıklık sistemi de güçlü olur. Köpeğiniz için en doğru mamayı bulmak için veteriner hekiminizle görüşerek köpeğinize uygun en iyi mamayı bulabilirsiniz.

Köpeğinizin temizlik bakımı

Köpeğinizin temizlik bakımına da çok dikkat etmelisiniz. Eğer köpeğinizin temizlik bakımını ihmal ederseniz köpeğinizi hastalanabileceği gibi, bit pire gibi istenilmeyen durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle köpeğinizi arada yıkamalısınız. Köpeğinizi yıkarken suyun ılık olmasına dikkat ediniz ve köpeğinize uygun bir köpek şampuanı seçiniz. Ayrıca köpeğinizi yıkarken sakin hareketlerle onu ürkütmeden yıkamalısınız hatta arada köpeğinizi sevin ki yıkanma sürecince köpeğiniz daha sakin olsun. Köpeğinizin yıkanması dışında dikkat etmeniz gereken başka bir konu da köpeğinizin tırnaklarını belli aralıklarla kesmeniz olacaktır. Bunun için pet shoplarda satılan köpekler için olan tırnak makaslarından alabilirsiniz. Köpeğinizin temizliği için tüylerini de taramaya özen göstermelisiniz. Böylece hem köpeğinizin derisinin hava almasını sağlarsınız hem de köpeğinizden dökülen tüy miktarını azaltırsınız.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu