Sağlık

Kombucha Çayının İnanılmaz Faydaları

Özellikle Çinliler tarafından “ölümsüzlük çayı” olarak adlandırılan kombucha çayının binlerce yıllık tarihinde birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Siyah veya yeşil çayı, fermantasyon işlemine maruz bırakılarak hazırlanan kombucha, içerisindeki probiyotikler ile sağlık faydalarını da beraberinde getiriyor.

Zaten tüm yiyeceklere dayalı bir beslenme programı izliyorsanız, düzenli olarak kombucha içmek, genel sağlığınız için etkileyici sayıda yarar sağlayan kan bağışıklık sağlığını korumanıza yardımcı olabilecek mükemmel bir katkıdır.

Kombucha Çayının Faydaları

Birçok Hastalığı Önlemeye Yardımcı Olur

Kombucha için birçok sağlık faydası bağırsakları iyileştirme yoluna odaklanırken (kendi içinde, bağışıklık sistemini güçlendirir), ayrıca güçlü antioksidanlar içerdiği ve detoksifiye edilmesine yardımcı olabileceğine dair oldukça doğrulanmış kanıt organları vardır. Vücudu ve hastalığa karşı korur. Bu hastalıklarla mücadele gücü ile ilgili olarak, bu antioksidanların iltihabı azaltmaya yardımcı olduğundan dolayıdır. İltihabı azaltan, detokslama kalitesinin, bazı kanser türlerinin riskini potansiyel olarak azaltabilmesinin olası bir nedeni olabilir.

Bunun olmasının bir nedeni, antioksidanların, DNA’ya bile olsa hücrelere zarar verebilecek oksidatif stresi azaltmasıdır. Ortamınızdaki birçok işlenmiş gıda ve kimyasal maddeye maruz kalmak, bu strese neden olabilir ve bu da kronik enflamasyona katkıda bulunur.

Normal siyah çay antioksidanlar içermekle birlikte, araştırmalar, kombucha fermantasyon işleminin, glukarik asit olarak da bilinen  D-sakarik asit gibi siyah çayda bulunmayan antioksidanlar oluşturduğunu göstermektedir. Kombucha, glutation peroksidaz ve katalaz olarak bilinen iki önemli antioksidanın aktivitesini spesifik olarak etkileyebilir. Ayrıca Aralık 2016’da bir kersetin metaboliti olan isorhamnetin içerdiği keşfedilmiştir. Quercetin, uzun ömür ve büyük antikanser özellikleri ile ilişkilidir.

Letonya Üniversitesi’nden 2014 yılında yapılan araştırmalar, kombucha çayı içmenin birçok enfeksiyon ve hastalık için “dört ana özellik nedeniyle: detoksifikasyon, oksidasyon önleyici, enerji verme potansiyeli ve depresif immünite teşviki” için faydalı olabileceğini iddia gösteriyor.

Bağırsak Sağlığını Destekler

Doğal olarak, bu eski çayın antioksidan özelliği, sindirim sisteminde kargaşa yaratan serbest radikallere karşı koyar. Ancak, kombucha’nın sindirimi desteklemesinin en büyük nedeni, yüksek seviyelerde faydalı asit, probiyotikler, amino asitler ve enzimlerdir. Bazı araştırmalar, mide ülserlerini önleme ve iyileştirme yeteneğini göstermiştir. Aynı zamanda candidayı durdurma, gut hastalığı için iyi bakterileri yeniden oluşturmaya yardımcı canlı probiyotik kültürler ile, sindirim sistemi dengesini yeniden sağlıklı hale getirmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminin yüzde 80’i bağırsakta bulunduğundan ve sindirim sistemi nörolojik sisteminin ikinci en büyük kısmı olduğundan, bağırsakların “ikinci beyin” olarak görülmesi şaşırtıcı değildir.

Kombucha bakteri içermesine rağmen, bunlar zararlı patojen bakteriler değildir. Bunun yerine, bağırsaktaki ve sindirim kanalındaki “kötü” patojen bakterilerle rekabet eden faydalı türlerdir (apatojenler olarak adlandırılır ). Candida ve diğer sindirim sorunları bazen düzeltilmesi gereken karmaşık konular olabilir ve semptomlar iyileşmeden önce daha da kötüleşebilir. Kombucha’nın sorunu daha da kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, bağırsak sorunlarının her zaman iyileşmenin düz bir yolu olmadığını ve zaman zaman biraz sabır ya da deneme yanılmaya ihtiyaç duyabileceğinizi düşünün.

Zihinsel Durumun İyileştirilmesine Yardımcı Olabilir

Kombucha sadece sindiriminize yardımcı olmaz; aklını da koruyabilir. Bunu başarabilmesinin bir yolu, içerdiği B vitaminleridir. B vitaminleri, özellikle de B12 vitamininin, enerji seviyelerini arttırdığı ve genel zihinsel iyiliğe katkıda bulunduğu bilinmektedir. B12 vitamini içeriği, takviyelerin bazen kuru kombucha ürünleri içermesinin bir nedenidir.

Gut-onarım işlevi de ruh sağlığında rol oynar. Depresyon, özellikle kötü bağırsak geçirgenliğinin iltihaplanmalara katkısı nedeniyle, sızdıran bağırsakların ana belirtileri olabilir. Biopolymers ve Cell’de yayınlanan bir 2012 araştırması, kombucha’yı uzun süreli uzay araştırmaları için fonksiyonel bir gıda ürünü olarak inceledi. Diğer çeşitli özelliklerin yanı sıra, kombucha’nın “bağırsak-beyin ekseninin iletişimini” düzenleme kabiliyeti, özellikle astronotlar ve aşırı çalışma koşulları altında (madenciler gibi) anksiyete ve depresyonun etkilerini önlemede veya en aza indirmede faydalı olacağını belirtti.

Akciğerler İçin Faydalı

Kombucha’nın (muhtemelen) beklenmeyen bir yararı, silika parçacıklarına tekrar tekrar maruz kalmanın neden olduğu bir akciğer hastalığı olan silikoz için potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasıdır. Çinli bilim adamları, Kombucha’nın solunmasının, bu ve diğer akciğer hastalıklarını tehlikeli maddelerin solunmasından kaynaklanan hastalıkları tedavi etmenin bir yolu olabileceğini keşfetti.

Güçlü AntiBakteriyel Madde İçerir

Ne kadar sezgisel görünse de, kombucha’da bulunan bakteri türünden dolayı, canlı kültürleri içmek aslında enfeksiyonlardan sorumlu kötü bakterileri yok ediyor.

Laboratuar çalışmalarında, kombuchanın antibakteriyel etkiler olan stafilokok, E. Coli, Sh karşı. sonnei, iki salmonella suşu ve Campylobacter jejuni’ e sahip olduğu bulunmuştur. Bunların sonuncusu tüm dünyada muhtemelen gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenidir. Bunu bazen bağışıklık sisteminin sinir sistemine saldırdığı Guillian-Barré sendromu denen bir durum izleyebilir. Gıda kaynaklı enfeksiyonların büyük tehlikeleri ve tedavi edilmesi gereken önemli maliyetler nedeniyle FDA, C. jejuni için potansiyel tedavi yöntemleriyle çok ilgilenmektedir.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Her ne kadar bazı şeker hastaları için kombucha’ya karşı uyarılsalar da, bazı araştırmalar bunun tam tersi olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Bu, elbette, yüksek şeker eklenmeden kombucha kullandığınızı varsaymaktadır.

Özellikle içinde antioksidan fonksiyonları nedeniyle, diyabet belirtilerini yatıştırmaya yardımcı olur, hayvan denekleri kullanılarak yapılan araştırmalarda anti-diyabetik etkisi siyah çaya göre daha verimlidir. Bu, özellikle diyabetliler için zayıf olan karaciğer ve böbrek fonksiyonları açısından doğru gibi görünmektedir.

Kardiyovasküler Sistemi Korur

Bu alanda araştırma çalışmaları az olmasına rağmen, Kombucha’nın bir süre kalbe faydalı olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, hayvan modellerinde, kombucha’nın, doğal olarak kolesterolü düzenlemenin yanı sıra trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu açıktır.

Karaciğer Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Karaciğer zararlı bileşiklerin filtre edilmesine ve dönüştürülmesine yardımcı olduğundan, sindirim ve genel sağlık açısından hayati bir bileşendir. Kombucha’daki antioksidanlar karaciğeri oksidatif strese ve asetaminofen doz aşımının neden olduğu hasara karşı koruyabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu