Yaşam

Kivinin Besin Değeri Ve Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

Kivi vitamin, flavonoit ve mineraller açısından oldukça zengindir. Özellikle, içerdiği C vitamini, potasyum ve beta-karoten ile mucize meyvelerden biridir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve hastalıklara karşı korunmanızı sağlayacak besinlerin başında gelir.

Tropikal meyvelerden olan kivi, egzotik tadının yanında sağlık açısından da önemli faydaları vardır.  Çin’de çok eski çağlardan beri yetiştirilen kivinin yetişkinler kadar çocukların sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Kiviyi bu kadar önemli kılan sadece egzotik tadı değildir, kivi, A, E, K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi birçok zengin mineral ve elementler açısından oldukça zengindir. Bunun dışında içerdiği yüksek orandaki lif, sindirim sistemi sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu lifler özellikle mide sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır.

Kivinin Besin Değerleri

Kabuksuz büyük bir taze, çiğ kivi yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

 • 56 kalori
 • 13 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 0.5 gram yağ
 • 2,7 gram lif
 • 84.4 miligram C vitamini
 • 36.7 mikrogram K vitamini
 • 284 miligram potasyum
 • 1,3 miligram E vitamini
 • 0.1 miligram bakır
 • 22.7 mikrogram folat

Kivi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sadece bir bardak kivi günlük önerilen C vitamini değerinin neredeyse yüzde 275’ini sağlar.

Kivinin yararları arasında; C vitamini ve E vitamini gibi güçlü antioksidanları sağlamak, yaşlanmayı önlemek ve cilt sağlığını iyileştirmek, solunum sağlığını iyileştirmek, gözü korumak ve göz hastalığını önlemek sayılabilir. Ayrıca sindirime yardımcı olmak, kardiyovasküler sistemi geliştirmek, kemik sağlığını korumak ve onarmak, uykuyu desteklemek, kanserle mücadele ve antifungal ve anti bakteriyel yetenekler sağlamak da sayılabilir.

Günde ortalama 2-3 kivi yemek kanın pıhtılaşma oranını %18 oranında azaltmaktadır. Birçok kişi kan pıhtılaşmasını azaltmak için aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmaktadırlar fakat bu tür ilaçların bağırsak kanaması gibi ciddi yan etkileri olabilir. Kivi ise hiçbir yan etkiye neden olmadan aynı görevi doğal yollardan görmektedir. Kan pıhtılaşma sorunu olanlar için düzenli olarak kivi tüketmelidir.

Kivi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiviler özel bir depoda tutuluyor, bu nedenle mevsimi kasım ayından nisan ayına kadar uzatılıyor, ancak genellikle yıl boyunca tezgâhlarda bulunabilir. Düzgün bir şekilde saklanırsa, kivi hasattan sonra sekiz haftaya kadar tazeliğini koruyor.

Kivi alırken, büyüklük genellikle kalitenin göstergesi değildir. Olgunlaşmamış kivi sert ve henüz tatlı olmaz. Kiviyi birkaç gün içinde kullanmayı düşünmüyorsanız, sert bir meyve seçin.

Kivi evde oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir. Meyveyi bir kağıt torbaya koymak, olgunlaşmayı dört ila altı güne kadar hızlandırabilir. Torbaya bir elma veya muz ilave etmek işlemi daha da hızlandırır. Olgun bir kivi, mevcut en fazla antioksidan içeriğine sahiptir.

Kivi soymanın en kolay ve en hızlı yolu, her bir ucu kesmek ve gerisini çıkarmak için bir kaşıkla kenarı kaydırmaktır.

Kivi yağı çiğ yenebilir, unlu mamuller ve hamur işlerinde kullanılabilir, meyve suyuna katılabilir ve hatta etleri yumuşatmak için de kullanılabilir. Kivi içerisinde bulunan protein aktinidain, gıdaları hassaslaştırabilen enzimatik bir reaksiyon oluşturur.

Bu proteinin varlığı ayrıca kiviyi, krema ya da jelâtin bazlı tatlılar gibi süt ürünlerini içeren tatlara en son ekleyeceğiniz bir bileşen haline getirir. Aynı şey meyve salataları için de geçerli, çünkü kivi kendini de yumuşatmayı başarabiliyor. Bu yemekleri hazırlarken son dokunuş olarak kiviyi ekleyin. Kivinin tadını birçok yönden çıkarabilirsiniz.

Kivi ve Portakal Kıyaslaması

Her ikisi de yüksek C vitamini içeriği ile bilinir, kivi ve portakal beslenmenize eklemeniz gereken harika seçeneklerdir. Kivi ile portakalın faydaları arasında sadece birkaç fark vardır.

Benzerlikler

Her ikisi de, yüksek C vitamini seviyeleri ve diğer besin maddeleri sayesinde güçlü antioksidan yeteneklere ve immün artırıcı güce sahiptir.

Her iki meyve de sindirim sorunlarına yardımcı olabilir. Portakallar diüretik görevi görebilir ve sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Kivi, antienflamatuar bir besindir ve sindirim sistemi hastalıklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Her ikisi de anti bakteriyel ve antimikrobiyal yeteneklere sahiptir.

Her iki meyve de kan basıncını düşürme ve kalp hastalığı riskini azaltma yeteneklerinden dolayı kalp sağlığını korur.

Farklılıklar

Kivinin portakala göre şeker içeriği daha yüksektir.

Portakallar daha güçlü bir ağrı azaltıcı ve antienflamatuardır.

Kivi kemiklerin inşa edilmesi ve korunmasında yeteneklerini kanıtlamış, göz ve solunum sistemi hastalıklarının önlenmesinde veya azaltılmasında da büyük rol oynar.

Portakal antibakteriyeldir ve temizleme maddesi olarak kullanılabilir.

Kivi yaşlanma ve serbest radikallerle savaşarak C vitaminden fazlasını sunar; ayrıca önemli miktarda A vitamini ve lutein içerir.

Portakallar, antimikrobiyal yetenekleri sayesinde kanıtlanmış ağız sağlığı koruyucusudur.

Kivinin Olası Yan Etkileri

Kivi alerjisi, çocuklardaki tüm gıda alerjisi reaksiyonlarının yüzde 10’u ile çok yaygın ve sorundur. Latekse, avokado ve muz gibi diğer meyvelere alerjisi olan kişiler özellikle dikkatli olmalıdır. Kivi ilacı alerjisi oral alerji sendromu, kurdeşen (tüketim veya temastan), şişlik, kaşıntılı / sulu gözler, burun ve ağzın tahrişi ve hayati tehlike oluşturabilecek anafilaksi ile sonuçlanabilir.

Yüksek potasyum içeriği, özellikle böbrek hastalığı olanlar için böbreklere zarar verebilir.

Kivi ayrıca bazı kişilerde kanın pıhtılaşmasını yavaşlatma özelliğine sahiptir ve kanama bozukluğu olan insanları olumsuz yönde etkileyebilir. Ameliyat olacaksanız, ameliyattan en az iki hafta önce kivi tüketmeyi bırakmanız önerilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu