Yaşam

Kefir Nedir? Neden Tüketilmeli?

21.yüzyılın sağlık gıdası olarak adlandırılan kefir, tümör, zararlı mikroplar, kanserojenler ve daha fazlasıyla savaşmaya yardımcı olan şuşu da dahil 30 kadar iyi bakteri ve birçok biyoaktif bileşik içeren probiyotik bir gıdadır. Bu besleyici ve probiyotik ambalajlı içeceğin yalnızca bir kaç kefir faydasıyla bağlantılı olması değil, aynı zamanda sindirim sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu ile ilgili birçok sağlık sorununu iyileştirmenin anahtarı da olabilir.

Hala merak mı ediyorsunuz? Kefir içmeli miyim? İşte bu harika içerik hakkında bilmeniz gerekenler ve bir sonraki alışveriş listenize neden eklemeniz gerekiyor işte hakkında merak ettiğiniz her şey…

Kefir Nedir?

Kefir, laktoz intoleransı olan kişilerin bile içebileceği hafif fermente bir içecek yapmak için sütle etkileşime giren bakteri ve mayaların bir kombinasyonu olan başlangıç ​​tanecikleri kullanılarak yapılan fermente bir süt içeceğidir. Keçi, koyun, inek, soya, pirinç veya hindistancevizi gibi herhangi bir süt türünden yapılabilir. Hindistan cevizi suyu kullanılarak bile yapılabilir. Bilimsel olarak konuşursak, süt kefir taneleri, bir polisakarit-protein matrisinde laktik asit bakterileri ve mayaların kompleks bir mikrobiyal sembiyotik karışımı içerir.

Kefir, binlerce yıldır dünyadaki birçok farklı kültürde kullanılmaktadır. Türkçe kelimeden olan keyiften türeyen kefir, Doğu Avrupa Kafkas Dağları’ndan gelmektedir. Koyun çobanlarının deri şişelerinde kazayla mayalandıkları düşünülmektedir. Karışımın gücü ve güçlü etkileri kısa sürede kabilelerin etrafına yayıldı ve daha sonra efsanevi şifa faydalarını duyan ve bunu 19. yüzyılda tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olmak için kullanan Rus doktorlar tarafından toplandı. Bugün dünya çapında kullanılan bir içecek haline geldi.

Bununla birlikte, bu popüler probiyotik içecek yaygın olarak bulunabilir hale gelse de,kendi mutfağınızda da yapılabilir. Aslında, kefir tanelerinin nasıl yapılacağı ve çorbalarda, güveçte, smoothie’lerde, unlu mamullerde ve daha pek çoğunda bunları kullanmanın ilginç yollarını gösteren birçok tarif var.

Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gittikçe daha fazla sayıda insan gerçek bir probiyotik güç merkezi olan kefirin faydalarının şaşırtıcı özelliklerini öğreniyor ve seviyor. Kefir, yoğurttan daha etkilidir ve bağırsaklarınızda patojenleri iyileştirmek ve bunlara saldırmak için kalma yeteneğine sahiptir.

Kefir sağlık için iyi mi? Konsantre bir miktar önemli besin maddesi içermesinin yanı sıra, kefirin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kemik kuvvetini arttırdığı, sindirim sağlığını koruduğu, alerjileri azalttığı, cildi iyileştirdiği ve daha pek çok şeye faydası olduğu gösterilmiştir.

Kefirin bağırsaktaki bakteri ve flora üzerindeki bütünleştirici etkisi sistemik bir etkiye sahiptir ve sindirim sorunlarını, alerjileri ve ayrıca kanserojenlerle ve patojenlerle savaşmayı büyük ölçüde artırabilir, bu da neden çok fazla kefir faydası olduğunu açıklar.

Hepsinden iyisi, kefiri içecek tariflerinde ve daha pek çok yerde kullanım için kendi evinizde yapmak son derece kolaydır.

Kefirin başarısı ve gücü, tahılların kalitesine bağlı olduğundan, kefir avantajlarını optimize etmek için birinci sınıf, taze gıdalar satan saygın satıcılardan almak son derece önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu