Anne-Çocuk

Kat Kat Giydirilen Bebeklerde Pişik Ve İsilik Sorununa Dikkat

Kat Kat Giydirilen Bebeklerde Pişik Ve İsilik Sorununa Dikkat! Soğuk havalarda aileler çocuklarının çok fazla üşüyeceklerini düşünürler. Bu nedenle onlara çok kalın ve sıkı kıyafetler giydirirler. Pişik, isilik gibi cilt problemleri böyle kat kat giydirilen çocuklarda daha fazla meydana gelmektedir.

Bebekler, cilt problemleri ile sık sık karşılaşırlar. Bu sorunların önemli bir bölümü hassas cilt yapılarından etkilenirken bazen de yapılan çeşitli hatalar ya da ihmaller neticesinde bebeklerin ciltlerinde çeşitli bozulmalar meydana gelebilir. Bilhassa soğuk havalarda ailelerin üşüyeceklerini düşündüğü bebeklerini kat kat giydirmeleri pişik başta olmak üzere isilik gibi çeşitli cilt ile ilgili problemlerin meydana gelmesine sebep olan faktörlerin başında yer almaktadır.

Doğum Sonrası Bebeklerin Tenlerinde Soyulma Ve Kuruma Meydana Gelebilir

Çok sıkı ve kat kat giydirilen bebeklerin ciltlerinde zaman içerisinde çeşitli kabuklanmalar ya da soyulmalar oluşacaktır. Bu tip problemlerin önüne geçebilmek amacıyla öncelikli olarak kat kat giydirmek yerine bebeğin vücut ısısını koruyacak şekilde çeşitli kıyafetlerin kendilerine gidilmesi gerekir.

Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre bebeklerin, hassas ten yapılarının yanı sıra aynı zamanda bunun kısa süre içerisinde adaptasyon süreci ile normale geçildiğini ifade etmektedirler. Bu nedenle bebeğin üşümesinden korkmak ve bu nedenle üst üste onu daraltacak kıyafetlerin giydirilmesinden ziyade ilk ay genel itibarıyla anneden 1 kat fazla giydirilmesi, sonraki dönemlerde de annesi olarak mevsime uygun giyiminin seviyesinde bebeğin giydirilmesine önem verilmelidir.

Kat Kat Giydirilen Bebeklerde Pişik Ve İsilik Sorununa Dikkat
Kat Kat Giydirilen Bebeklerde Pişik Ve İsilik Sorununa Dikkat

Pisik Ve İsilik İçin Neler Yapılabilir?

Ebeveynlerin çocuklarının üşüme ihtimallerini göz önünde bulundurarak soğuk diye onları kat kat giydirmeleri sonucunda bebeğin teni adeta lahanaya dönüşecektir. İsilik ve pişik ile karşılaştığı ise eğer bebekler bu sefer bebeklerinin ciltlerinin tahriş olacağı için bol bol su ile yıkanmaları ve alkolsüz gülsuyu ile ilgili yerleri kibarca temizlemeleri gerekir.

Problemin Devam Etmesi Halinde Yapılması Gerekenler 

  • Bebeğin pişik olan bölgelerine yanık kremleri uygulanabilir. Ancak bunu yaparken doktora başvurduktan sonra işlemlerin yerine getirilmesi gerekir.
  • Pişik ya da isilik olan bölgenin yumuşak tutulması ve elden geldiğince açı bırakılması gerekir.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu