SağlıkYaşam

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir, Teşhisi Ve Tedavisi Nasıldır?

Karın, üstteki kaburgaların ve diyaframın alt kenarı, aşağıdaki pelvik kemik (kasık ramus) ve her iki yandaki flanşlarla sınırlanan anatomik bir alandır. Ağrı, karın boşluğunu çevreleyen karın duvarı dokularından (cilt ve kaslar gibi) ortaya çıkabilse de, karın ağrısı terimi genellikle karın boşluğu içindeki organlardan kaynaklanan rahatsızlıkları tanımlamak için kullanılır. Karın organları arasında mide, ince bağırsak, kolon, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas bulunur.

Teknik olarak, daha önce tarif edilen alanın en alt kısmı, idrar mesane ve rektumun yanı sıra erkeklerde prostat bezi ve kadınlarda uterus, Fallop tüpleri ve yumurtalıkları içeren pelvistir. Genellikle alt karın ağrısının alt karın veya pelvisten ( pelvik ağrı ) gelip gelmediğini bilmek zor olabilir.

Nadiren karın bölgesinde, örneğin alt akciğerlerin, böbreklerin ve uterusun veya yumurtalıkların koşullarına yakın olan ancak içinde olmayan organlardan kaynaklanıyor olsa da karın ağrısı hissedebilir. Öte yandan, karnınızdaki organlardan gelen ağrıların bunun dışında hissedilmesi de mümkündür. Örneğin, pankreas iltihabının ağrısı arkadan hissedilebilir. Bu son ağrı türleri, “hissedilir” olarak tanımlanır, çünkü hissedildiği yerde ortaya çıkmaz. Aksine, neden hissedildiği yerden uzağa yerleştirilir (yani farklı bir alana yönlendirilir).

Karın Ağrısına Ne Sebep Olur?

Karın ağrısına, bir organın iltihaplanması, bir organın gerilmesi veya ayrılması (örneğin bağırsağın tıkanması, safra kanalının safra kesesi taşları ile tıkanması, karaciğerin hepatit ile şişmesi ) veya bir organa kan verme kaybıyla (örneğin iskemik kolit).

Bununla birlikte karın ağrısı, iltihaplanma, rahatsızlık vermeden veya kanlanma kaybı olmadan da oluşabilir. İkincisinin önemli bir örneği, irritabl barsak sendromudur ( IBS ). Bu genellikle fonksiyonel ağrı olarak adlandırılır, çünkü ağrının nedenini hesaba katan belirgin bir anormallik bulunamamıştır.

Karın Ağrısının Belirtileri, Yerleri Ve Şiddeti

Doktorlar, olası nedenlerini bulmalarına yardımcı olmak için karın ağrınızla ilgili çeşitli sorular soracaklar, örneğin:

Acı nasıl başladı?

Birdenbire ortaya çıkarsa, bu durum göbek içindeki bir organla ilgili bir sorun olabilir; örneğin, kolona kan akışının kesilmesi (iskemi) veya safra kanalının safra taşı tarafından tıkanması ( safra kesesi kolik ).

Acı nerede hissediliyor?

Apandisit tipik olarak karın ortasındaki bir rahatsızlığa neden olur ve daha sonra sağ alt karına, ekin olağan yeri olarak hareket eder.

Divertikülit tipik olarak çoğu kolonik divertikülün bulunduğu sol alt karın bölgesinde rahatsızlığa neden olur.

Safra kesesi rahatsızlığı (biliyer kolik veya kolesistit ) tipik olarak safra kesesinin bulunduğu yere yakın orta, üst karın veya sağ üst karın bölgesinde hissedilir.

Ağrının türü ve şekli nedir?

Şiddetli, kramplı, sabit mi veya azalıyor mu? Bağırsak tıkanması başlangıçta bağırsak kaslarının kasılmaları ve bağırsakların rahatsızlığı nedeniyle kramp ağrısının dalgalarına neden olur. Gerçek kramp benzeri ağrı bağırsaklarda kuvvetli kasılmalar olduğunu gösterir.

Safra kanallarının safra kesesi taşları tarafından tıkanması tipik olarak 30 dakika ile birkaç saat arasında süren sabit bir üst karın ağrısına neden olur.

Akut pankreatit tipik olarak üst karın ve üst sırtta şiddetli, sürekli olmayan ağrıya neden olur.

Akut apandisitin ağrısı başlangıçta umbilikusa yakın olarak başlayabilir, ancak inflamasyon ilerledikçe, sağ alt karına geçer.

Ağrının karakteri zamanla değişebilir. Örneğin, safra kanallarının tıkanması, bazen enfeksiyonlu veya enfeksiyonsuz (akut kolesistit) safra kesesinin iltihaplanmasına ilerler. Bu olduğunda, özellikleri enflamatuar ağrının özelliklerine göre değişir.

Acı Ne Kadar Sürüyor?

IBS’nin rahatsızlığı tipik olarak aylar veya yıllar boyunca çoğalır, azalır ve yıllarca veya on yıllarca sürebilir.

Kolik birkaç saatten fazla sürmez.

Pankreatitin ağrısı bir veya daha fazla gün sürer.

Asitle ilgili hastalıkların – gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD ) veya duodenum ülseri – ağrıları genellikle haftalar veya aylar boyunca daha kötüdür, bunu takiben haftalar veya aylar daha iyi olur (periyodik olarak).

Fonksiyonel ağrı, aynı periyodiklik modelini gösterebilir.

Acıyı Daha Da Kötüleştiren Sebep Nedir?

Enflamasyona bağlı ağrı (apandisit, divertikülit , kolesistit ve pankreatit) tipik olarak hapşırma , öksürme veya herhangi bir kavrama hareketi ile ağırlaşır. Enflamasyonu olan kişiler hareketsiz durmayı tercih eder.

Hangi Durumlar Karın Ağrısını Daha Kötü Veya Daha İyi Hale Getirir?

IBS’nin kabızlığı ve kabızlık genellikle bağırsak hareketleriyle geçici olarak rahatlar ve bağırsak alışkanlığındaki değişikliklerle ilişkilendirilebilir.

Mide veya üst ince barsakların tıkanmasına bağlı ağrı, tıkanmanın neden olduğu rahatsızlığı azaltan kusma ile geçici olarak hafifletilebilir.

Antasitleri yemek veya almak, mide veya duodenumdan ülser ağrısını geçici olarak hafifletebilir çünkü hem gıda hem de antasitler ülserleri tahriş etmekten ve ağrıya neden olan asidi nötralize eder.

Bir hastayı uykudan uyandıran ağrının, fonksiyonel olmayan sebeplerden kaynaklanması daha muhtemeldir ve daha belirgindir.

Karın ağrısına eşlik eden diğer ilişkili semptomlar aşağıdakiler olabilir:

Ateş; İltihaplanma veya enfeksiyon olduğunu gösterir.

İshal veya rektal kanama bağırsak nedenine işaret eder.

Ateş ve ishal, enfeksiyöz veya enfeksiyöz olmayan bağırsaklarda iltihap olduğunu gösterir.

Karın Ağrısının Nedeni Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar, ağrının nedenini şu noktalara dayanarak belirler:

Özellikleri, fiziksel belirtileri ve eşlik eden diğer semptomlar

Fizik muayenede bulgular

Tıbbi laboratuvar, radyolojik ve endoskopik testler

Muayene

Doktorlar, ağrının nedenini şu noktalara dayanarak belirler:

Özellikleri, fiziksel belirtileri ve eşlik eden diğer semptomlar

Fizik muayenede bulgular

Laboratuvar, radyolojik ve endoskopik testler

Muayene

Karın Ağrısı Nedeninin Teşhisi Neden Zor?

Teknolojideki modern gelişmeler, karın ağrısının nedenini belirleme doğruluğunu, hızını ve kolaylığını büyük ölçüde geliştirmiştir, ancak önemli zorluklar devam etmektedir. Bunun nedenini teşhis etmenin zor olmasının birçok nedeni vardır.

Belirtiler atipik olabilir

Hastalıklar birbirini taklit edebilir.

IBS semptomları bağırsak tıkanıklığı, kanser, ülser, safra kesesi saldırılarını ve hatta apandisiti taklit edebilir.

Crohn hastalığı apandisiti taklit edebilir.

Sağ böbreğin enfeksiyonu akut kolesistiti taklit edebilir.

Böbrek taşları apandisit veya divertiküliti taklit edebilir.

Ağrının özellikleri değişebilir.

Karın Ağrısı Konusunda Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bazı doktorlar karın ağrısının “daha az ciddi” bir sebebi varsa, belirtiler yaklaşık 24 ila 48 saat içinde düzelirse, muhtemelen bir doktora görünmeniz gerekmeyeceğini öne sürmektedir. Örneğin, viral veya bakteriyel gıda zehirlenmeleri varsa, rahatsızlık duyuyorsunuz, ancak dehidrate değilsiniz.

Bununla birlikte, “ciddi karın ağrısı” hissediyorsanız herhangi bir sorun veya semptom varsa, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu