Eğitim & Kurs

Kamera Önü Oyunculuk Nedir?

Kamera Önü Oyunculuk Nedir? Tiyatro oyunculuğundan farklı olarak dizi, klip, film veya reklam gibi çalışmalarda gösterilen rol yapma yeteneği kamera önü oyunculuk olarak bilinir. Tiyatrodaki gibi canlı bir atmosferde oynamak yerine üst üste çekilen sahneler birleştirilir ve ortaya bütün bir rol çıkar. Bu yüzden tiyatro oyunculuğu ile kamera önü oyunculuğu çok farklıdır. Bu arada eğitimli tiyatro oyuncularının bir şekilde kameraya adapte olabildiklerini ama dizi oyuncusu olduğu söylenen pek çok ismin tiyatro oyunculuğundan haberleri bile olmadığını eklemek gerek.

Kamera Önü Oyunculuk Nedir? Dizi oyuncusu olmayı düşünenlere sahne eğitimi vermek amacıyla açılan kurslar büyük şehirlerde mevcuttur. Bu eğitimde kamera önü oyunculuk teknikleri verilir. Örneğin sesinizi nasıl kullanacağınızı, nefes alma tekniklerini, diksiyonu, beden dilini, jest ve mimik yaratılmasını, karakter analizini ve rol çözümlemesini öğrenirsiniz. Bütün bunlar kamera önü sahne çalışmaları olarak geçer. Yeteneğiniz varsa zaten zorlanmazsınız.

Kamera Önü Oyunculuk Nedir
Kamera Önü Oyunculuk Nedir

Disiplinli Oyuncu Olmalısınız

Dizi oyuncusu olmak isteyen hevesliler mutlaka kamera önü oyunculuk teknikleri eğitimini almalı ve bu iş nasıl yapılıyor, öğrenmelidirler. Çocuk oyuncular için bile bu kurallar geçerlidir. Kadın oyuncu veya erkek oyuncu adayı olmak fark etmez. Karakteriniz hakkında düşünmek ve onun analizini yapabilmek, eğitimde verilen oyunculukta doğaçlama tekniklerini günlük hayatta uygulamak, ayna karşısında beden dili çalışmaları yapmak sahne çalışmalarınızın bir parçasıdır. Disiplinli biri olmalısınız, yönetmeninizin çekim tarzına uymalısınız, diğer oyuncuları izlemelisiniz. Kimse kolay kolay yıldız olmuyor. Ünlü oyuncu Türkan Şoray her zaman ben mesleğimi setlerde öğrendim der. Fakat günümüzde oyunculuk mesleği hem çeşitlenmiş hem de gösterilen talebin fazlalığı sonucu fark edilmenin zor olduğu bir sektör haline gelmiştir. Sadece güzellik veya sadece yakışıklılık artık yetmemektedir. Eğitimli ve kamera önünde ne yapacağını bilen oyuncu her zaman için avantajlıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu