Sağlık

Kalp Krizini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kalp Krizini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? Ülkemizde her yıl yüzlerce insanın ölümüne sebep olan kalp krizi, kalp kasını besleyen koroner damarların tıkanması sonucu ile oluşur. Bazı genetik faktörler, yaş, cinsiyet,  hareketsiz yaşam ve sigara kalp krizine büyük ölçüde zemin hazırlar.

Kalp Krizini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? Kalp krizleri nedeniyle ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi hayatını kaybetmektedir. Bu ölümün bu denli fazla olması, geçmişten günümüze artan sanayileşme, bilinçsiz bir hayat olarak görülebilir.

Kalp Krizini Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Köylerde yaşayan insanların şehirlerde yaşayan insanlara göre daha uzun bir yaşam sürdüğü ve kalp krizine daha az yakalandığı görülmektedir. Kalp krizini önleyebilecek en etkili yöntemlerden biri spor yapmaktır. Spor yapmak kalp krizini önleyeceği gibi başka hastalıklara karşı vücut direncini korur. Kalp sağlığı için haftada en az 2,5 saat spor yapmak gerekiyor. Vücuttaki dolaşım sistemi bu sayede oldukça iyi seviyelere geliyor.

Kalp Krizini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır
Kalp Krizini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Özellikle magnezyum eksikliğinin kalp krizi konusunda etkili olduğunu dile getiren uzmanlar günde 1 ya da 2 adet soda içmenin kalp krizi riskine iyi geleceğini söylüyorlar. Genç yaşta sporcu insanların bile kalp krizine yakalanmasını buna bağlayan uzmanlar, kalbin de kol, ayak kasları gibi çizgili bir kas olduğunu vurguladılar. Bu kasların çalışmak için magnezyum, sodyum gibi minerallere ihtiyaç duyacağının altını çizen uzmanlar bu minerallerin dışarıdan hazır bir şekilde alınmasının gerekli olduğunun altını çiziyorlar. Kalp krizi için çeşitli önlemler alabilmek mümkün. Bunlar şu şekilde:

-Doğum kontrol haplarının mümkün olduğunca az kullanılması. Bu hap kalp krizi riskini arttırıyor.

-Şeker hastalığına dikkat edilmesi gerekliliği. Şekerinizi sürekli kontrol edin. Kalp krizini tetikleyebilecek önemli hastalıkların başında geliyor.

-Damar sertliği oldukça önemli bir etken. Kahvaltıda kullanılan katı yağlar damar tıkanıklığına ve damar sertleşmesine sebep oluyor. Kırmızı et içerisinde de bulunan katı yağlar, kalp krizine sebebiyet verebilecek önemli etkenler arasında.

-Farkına varılmayan bir yüksek tansiyon kalp krizi ihtimallerini en yüksek seviyeye çıkarabilecek durumda. Eğer farkına varılır da gerektiği gibi devam edilmezse bire bir kalp krizini etkileyecek bir sorun haline geliyor.

-Fazla kilolu insanların kalp krizine yakalanma ihtimali sık görülür. Kilolardan kurtulmalı ve sağlıklı bir yaşam hedeflenmelidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu