Sağlık

Kaliteli Bir Gece Uykusu İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli bir gece uykusu malum çok önemli. Uyku yoksunluğu, bedensel ve zihinsel pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Amerika’da yürütülen araştırmalarda, 7 saatin altında uyumanın kalp hastalığı, inme, kanser, diyabet hatta septisemiden (kan zehirlenmesi) ölme riskini artırdığını gösteriyor. Hatta yapılan araştırmalar uyku sorunu yaşayanların sorunlarının kronikleşmesi halinde; dikkat-öğrenme eksikliği, aşırı duygusallık, karar verme eksikliği gibi problemlerle karşılaştığını da ortaya koyuyor.

Birçoğumuz için her gece yeterince uyuyabilmek mümkün değil. Günlük uyku ihtiyacının yeterli miktarda karşılanmış olmasının gün içindeki performansımıza olan etkisi tartışılmaz, fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar uykunun miktarından çokkalitesinin önemli olduğunun altını çiziyor.

Daha iyi ve kaliteli bir gece uykusu için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Uyumadan önce ne yediğiniz ve içtiğinize dikkat edin

Uyumadan önce ne yediğiniz ve içtiğinize dikkat edin

Yatmadan önce ne yediğinize dikkat edin. Çok fazla ya da çok aç yatağa girmeyin. İki şekilde de iyi uyuyamayacaksınız. Kahve ve alkol ya da çok fazla sıvı tüketmek, aralıklı ve huzursuz uykulara sebep olacaktır.

Yatmadan önce her şeyi kapatın


Yatmadan önce her şeyi kapatın

Tüm ışıkları, TV’yi ve bilgisayarı kapatın. Işık, doğal sirkadiyen ritminizi bozabilir, bu da geceleri uyumamanızı zorlaştırabilir. Dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi elektronikler, uykunuzu doğal ışıktan daha fazla rahatsız eden mavi ışık yayar. Uykuya dalmayı kolaylaştırmak için yatmadan en az bir saat önce cihazlarınızı kapatın. Uyandıktan sonra bile, sabah ilk işiniz olarak kullanmaktan kaçının.

Bir gece rutini geliştirin

Bir gece rutini geliştirin

Bir rutin geliştirin ve zamanında uyumanıza yardım etmek için buna bağlı kalın. Gece uykusu uyumadan önce zihninizin düşmesine izin verin. Sakinleştirici müzik dinleyin, ılık bir banyo yapın, vücudunuzu nemlendirin, bir fincan kafeinsiz bitki çayı içmek veya vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmak için birkaç sayfa kitap okuyun. Bu, vücudunuzun uyku vakti olduğunun sinyallerini vermenize yardımcı olacaktır. Sıcaklığın, gürültünün, ışığın ve rahatlığın hepsinin nasıl uyuduğunuzu ve aldığınız uykuyu nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Rahat bir atmosfer yaratın. Odanızın sessiz ve serin olduğundan emin olun. Sessizlik uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca yatağınızda rahat olduğunuza emin olun. Vücut ağrısı yapan yatakta kaliteli uyku uyuyamazsınız.

Uyumadan önce meditasyon yapın


Uyumadan önce meditasyon yapın 

Hayal kurmak, hayalinizi kafanızda canlandırmak ya da gecenin ortasında uyandığınızda nefes alıp vererek kendinizi rahatlatmak, daha kaliteli bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak egzersiz yapın

Öğle saatlerinde spor yapmak, akşam saatlerinde daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olur. Geceleri yatmadan önce egzersiz yapmak ise bu durumun  tam tersi bir etki yaratacaktır.

Ekran karşısında geçirdiğiniz zamanı azaltın

Yapılan araştırmalar, elektronik aletlerin uyku dengemize zarar verdiğini gösteriyor. Uzmanlar yatmadan 1-2 saat öncesinde tüm elektronik aletleri kapatmamızı öneriyor. Telefon, bilgisayar ya da tablet ekranlarından yayılan ışıklar, beynin algılamasını etkileyerek gecenin ikisinde gündüz 2’ymiş gibi yanılsamalara neden olabilir. Bu nedenle ışıklı bir ekrana baktıktan sonra uyuduğunuzda, yeterince kaliteli ve yeterli bir uyku uyumamış olursunuz.

Kendinizi affedin

Kendinizi affedin

Her güne taze başlayın. Kimse mükemmel değildir. Eksik veya yanlış bir karar nedeniyle kötü bir gün geçirdiyseniz, yatağa taşımayın. Zihninizde çok fazla yarış düşüncesiyle yatmaya çalışmaktan kaçının. Bırakın gitsin. Bugünün hataları için kendinizi affedin ve yarın için endişelenmeyin ya da düşünmeyin. Daha iyi olmak için her zaman başka bir gün vardır. Yeni bir aydınlık güne uyanmak için rahatlayın ve huzur içinde uyuyun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu