Anne-ÇocukYaşam

Kadın Cinselliği Ve Doğurganlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadın cinselliği ve doğurganlık hakkında ne kadar bilgimiz var? Ülkemizde kadınlar dahi kendi vücutlarını ne yazık ki tanımıyor. Toplumsal olarak cinselliğe yüklenilen olumsuz duygu ve düşünceler ya da cinselliğin ayıp, yasak ve utanç üçgeni içinde anılması, cinselliğin ve kadın bedeninin konuşulmasını ve doğru bilgilenmeyi engeller.

Bu yazımızda adet döngüsünden, doğurganlığa kadar kadınların üreme sistemi hakkında genel bilgileri edinebilirsiniz.

Kadın Üreme Sistemi

Dişi üreme sistemi bir kadının hayatı boyunca böyle önemli bir rol oynar, bir kadının üreme sistemi rahim, Fallop tüpleri, yumurtalıklar, serviks ve dış genital bölgeyi içerir. Teknik olarak konuşursak, üreme sisteminin bir parçası olmasalar da, göğüsler de dahil edilebilir. Göğüsler hamilelik ve annelikte önemli bir rol oynamaktadır.

Üreme sisteminin temel işlevi çocuklara gebe kalmak ve onları doğurmak olsa da, bir kadının üreme sistemi genel kadınlığına önemli bir katkıda bulunur. Üreme sisteminin karmaşıklığından dolayı, vajenin mantar enfeksiyonlarından uterus fibroidlerine veya yumurtalık kistlerine kadar çeşitli problemler yaşayabilir.

Adet

Hayatında yaklaşık 40 yıl boyunca, bir kadın adet döngüsü denilen normal bir olay yaşar. Uterusun iç astarının normal şekilde kaymasından kaynaklanan düzenli kan ve doku kaybı (menstrüasyon), menopozdan önceki her normal gebe olmayan kadında her 26 ila 35 günde bir (daha fazla veya daha az) meydana gelir. Her bir aylık döngü, foliküler bir faza (bir yumurta gelişir), ayın ortasında yumurtlama (yumurta salınımı) ve luteal bir faza (uterin astarın döllenmiş bir yumurta almak için kendini hazırladığı ) ayrılabilir. Yumurta döllenmemişse, uterin astar dökülür ve kadının adet dönemi gerçekleşir. Ardından, olay dizisinin tamamı tekrarlanır.

Çoğu kadın adet döngüsünün ilk yarısında zorluk yaşamaz, ancak bir kez yumurta serbest bırakıldığında, pelvik ağrı gibi sorunlar olabilir. Döngünün ikinci yarısında bir kadın adet öncesi sendromu ( PMS ) yaşayabilir ve adet akışının başlangıcında adet krampları yaşayabilir.

Kadınların yaklaşık %70-90’ı premenstrüel sendromdan muzdariptir. PMS semptomları sinirlilik, kramplar, şişkinlik ve baş ağrıları olarak kendini gösterir. Özellikle ağır bir durum olan premenstrüel disforik bozukluk ( PMDD ), PMS’den bile daha zahmetlidir.

Bir kadının adet döngüsünün her basamağı hormonlar tarafından kontrol edilir. Bu hormonların üretimi, kadının genel sağlığına bağlıdır. Çok fazla vücut ağırlığı kaybı, adet kanamasının durmasına neden olabilir. Ya da çok uzun, ağır, düzensiz ya da acı veren periyotlarla işaretlenmiş bir takım bozukluklar vardır. Polikistik over sendromu ve endometriozis içerebilecek altta yatan durumların tıbbi olarak değerlendirilmesi gerekir.

İronik olarak, etkilenen kadınların menstrüasyondan yararlandığı tıbbi bir durum vardır. Hastalık, kanda çok fazla demir ile karakterize olan hemokromatozdur. Adet kanaması olan kan, adet dönemlerinde fazla demiri çıkarmak için daha fazla tedaviye ihtiyaç duymayacakları kadar kan kaybedebilir.

Cinsellik

Cinsellik, bir kadının cinsel tutum ve uygulamalarıyla ilgilidir. Ömrü boyunca, bir kadın sadece vücudunda değil, aynı zamanda tutum ve yaşam tarzında da birçok değişiklik geçirir.

Östrojen ve progesteron gibi cinsiyet hormonları, kadının cinsel yaşamını derinlemesine etkiler. Kadınlar ayrıca cinsel uyarılma için gerekli olduğu için testosteron üretir. İnsanlarda cinsel dürtü, üremeye bağlı değildir ve kadınlar doğurgan olmadıklarında bile cinsel aktiviteye katılırlar.

Kadınsı cinsel uyarılmayı neyin kolaylaştırdığı veya ne engellediği hakkında çok az şey bilinmektedir. Dünyada milyonlarca kadının cinsel uyarılma konusunda zorluk yaşadığı tahmin edilmektedir. Sorunlar arasında cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma zorluğu ( erkeklerde iktidarsızlık gibi ) ve cinsel ilişki sırasında (dispareunya) ağrı sayılabilir.

Fiziksel egzersiz cinsel uyarılmayı artırabilirken kronik hastalık, artrit, kanser, diyabet, kalp-damar hastalıkları, zihinsel hastalık ve depresyon cinsel uyarılmayı engelleyebilir. Alkol ve sakinleştiriciler gibi bazı ilaçlar da cinsel hayatı engelleyebilir.

Sildenafil ( Viagra ) ve diğer erkek iktidarsızlık ilaçlarının başarısını takiben, kadınların cinsel uyarılmasını artırabilecek vajina ve vajinal bölgeye kan akışını artıran ilaçlar üzerinde önemli araştırmalar yapılmaktadır.

Doğurganlık, Doğum Kontrolü Ve Kısırlık

Doğurganlık, çocuk sahibi olma yeteneğidir. Kadınların çoğu gebe kalmayı haklı olarak kısıtlamak ister. 15-44 yaş arası kadınların %94’ü, istenmeyen gebelikleri önlemek için bazı doğum kontrol yöntemlerini kullanmaktadır.

İdeal olarak, doğum kontrolünün kullanılması her iki cinsel partnerin sorumluluğundadır. Doğum kontrol yönteminin seçimi ortak bir karar olmalıdır. Gerçekte, doğum kontrolünün nihai sorumluluğu kadına ait değildir. Seçimleri arasında oral kontraseptifler, spermisitler , diyaframlar, servikal kapaklar, ritim yöntemleri, kontraseptif implantlar ve intrauterin cihazlar (RİA) bulunur. Genel olarak, son dakika karar vermesini gerektirmeyen uzun süreli koruma (örneğin, oral kontraseptifler, implantlar veya RİA), yöntemlerden (örneğin prezervatif veya spermisitler) daha iyi koruma sağlar. Cinsel ilişkiden hemen önce kullanılır (% 5 -% 15 “başarısızlık oranı”).

Doğum kontrolünü kullanmak isteyen her kadının, hangi yöntemin kendisi için en uygun olduğuna karar vermesi gerekir. HIV enfeksiyonu ve AIDS de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en fazla korumayı önerdiği yöntemleri belirlemeli.

Doğurganlığın zıttı elbette kısırlık veya çocuk sahibi olamamaktır. Kısırlık, her beş kadından birini etkilemektedir. Kadın kısırlığı, özellikle 35 yaşından sonra daha fazla sorun olma eğilimindedir. Yaşına bakılmaksızın, bir kadının ve eşinin nedenini belirlemek için bir kısırlık uzmanı tarafından tıbbi olarak değerlendirilmesi gerekir. Şu anda kısır çiftler için mevcut seçenekler genişletildi. Bunlar, in vitro fertilizasyon ( IVF) gibi gelişmiş üreme teknolojilerini içerir), intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI), donör yumurta ve / veya sperm kullanımı ve maternal taşıyıcılık gibi araştırılabilir. Evlat edinme, her zaman olduğu gibi, çocuksuz çiftler için başka bir seçenektir.

Gebelik

Dünya üzerinde, şu anda tüm gebeliklerin% 40’ının planlanmamış olduğu tahmin edilmektedir. Bu, çoğu kadının hazırlıklı olmadan hamile kalması anlamına gelir.

Hamilelik hakkında öğrenmeye başlamak için ideal zaman bir kadının hamile olduğu zaman değildir. Gelecekteki bir annenin sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını en üst düzeye çıkarmak için gebe kalmadan önce neler yapabileceğini ve hamile kaldıktan sonra ne yapabileceğini öğrenmeye çalışmalıdır.

Bir kadın için, hamilelik planlaması kendi sağlığının ve bebeğinin nasıl iyileştirilebileceği hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmek anlamına gelir. Örneğin: Bekleyen annenin, hamileliğini varlığına veya depresyon, epilepsi, tiroid hastalığı, astım, lupus veya diyabet gibi tedavilerine göre karmaşıklaştırabilecek hastalıkları bilmesi gerekir.

Annenin sigara içmesi durumunda, sigara içen kadınlarda düşük ve ölü doğum insidansı daha yüksek olduğu için bırakması gerekir.

Gebelikte alkol tüketiminin tehlikelerinin farkında olması gerekir.

Ayrıca hangi ilaçları güvenle kullanmaya devam edebileceğini ve hangisinden kaçınması gerektiğini de bilmelidir.

Bebeğinin sağlığını ve gelişimini izleyebilen bir dizi doğum öncesi test de vardır.

Son olarak, hamilelik ve doğum için önceden plan yapması gerekiyor. Gebeliğin kendisi sadece dokuz ay sürse de, kadının sağlığının korunmasının özellikle kritik olduğu bir dönemdir.

Annelik

Çocuğu olan bir kadın hayatının büyük bir kısmını anneliğe ayırır. Her ne kadar bir kadının doğurganlığı kabaca 40 yılla sınırlı olsa da, annenin sorumlulukları oldukça uzun sürebilir. Annelerin çoğu, yaşları ne olursa olsun, çocuklarının (ve torunlarının) sağlığı ve refahı ile ilgilenmekten asla vazgeçmezler. Başka bir deyişle, bir anne sonsuza dek annedir.

Annelik döneminde, bir kadın yalnızca kendi sağlığının korunmasından değil aynı zamanda ailesinin de sorumluluğundan sorumludur. Kabaca dünyadaki tüm çocukların üçte biri babalarından ayrı yaşar, bu da toplumun çocuklarını korumak ve beslemek için hala annelere güvendiği anlamına gelir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu