Sağlık

Kabızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Kabızlık semptomları genellikle çok fazla rahatsızlığa neden olur ve lifli diyeti zayıf olan, gün içinde az su tüketen ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmayan kişilerde daha sık görülür.

Kabızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Kabızlığın belirtileri kadınlarda ve yaşlılarda ve ayrıca hormonal değişiklikler yaşayan kişilerde daha sık görülür. Bizde bu yazımızda kabızlık belirtileri ve nedenlerini ele aldık.

Kabızlığın Belirtileri

Genel olarak kabızlığın belirtileri şunları içerir:

  • Dışkı yapmak için çok fazla çaba harcama
  • Çok sert ve kuru dışkı
  • Dışkıda kanama
  • Sürekli karın ağrısı
  • Aşırı gaz hissi
  • Göbek şişmesi
  • Kötü ruh hali
  • Genel halsizlik
Kabızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir
Kabızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Ek olarak, bazı insanlar bağırsakta gaz birikmesi ve artan basınç nedeniyle göğüs bölgesinde sancı gibi bir ağrı yaşayabilir ve bu da karın bölgesindeki diğer organları iter. Bağırsak hareketleri zor ve genellikle ağrılı olduğundan, uzun süreli kabızlığı olan kişilerde anal fissür veya hemoroid olması da yaygındır.

Kabızlık Neden Olur

Kabızlık, çoğu durumda, lif ve su açısından düşük bir diyetin sonucudur, bu da dışkının kuru ve yoğun hale gelmesine, sindirim sisteminden geçişini daha karmaşık hale getirmesine ve bağırsak yolunda daha uzun süre kalmasına neden olur. Ek olarak, fiziksel aktivite eksikliği de bağırsak hareketlerini engelleyerek kabızlığı destekleyebilir.

Lifler, bağırsağın düzgün çalışması ve dışkıyı daha yumuşak ve kolay atılması için önemlidir. Bu nedenle, zayıf bir lifli diyetiniz olduğunda, dışkı daha sertleşir ve bağırsak düzgün çalışmaz, bu da kabızlığa yol açar.

Örneğin stres veya depresyon gibi bazı psikolojik faktörler de bağırsağı olumsuz etkileyebilir ve kabızlığa neden olabilir. Bazı durumlarda kabızlık, bağırsak kanseri gibi daha ciddi hastalıkların da bir işareti olabilir ve bu durumlarda koyu renkli veya kanlı dışkı varlığı, belirgin bir neden olmaksızın kilo kaybı ve sık sık yorgunluk görülebilir.

Gün boyunca su içmek bağırsağın çalışmasına ve dolayısıyla dışkının atılmasına yardımcı olur. Ayrıca su, çözünebilir liflerin çözülmesi ve mide ve bağırsakta daha fazla tokluk hissi sağlayan bir tür jel oluşumu için önemlidir. Hareketsiz bir yaşam tarzı da kabızlığa neden olabilir, çünkü metabolizma ve bağırsak hareketleri azalır, bu da dışkının bağırsakta daha uzun süre kalmasına sebebiyet verir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu