Yaşam

Kabağın Faydaları, Yan Etkileri Ve Daha Önce Hiç Duymadığınız Özellikleri

Kabak, genelde bitki olarak algılanıyor olmasına rağmen tohum içerdiği için meyve olarak kabul edilmektedir. Kabağın faydaları içerdiği vitamin, mineral ve besinlerinden gelmektedir. Kabak kilo vermek isteyenlerin ilk tercih ettiği besinlerin başında gelir çünkü zayıflamayı kolaylaştırır. Kalp sağlığına faydalı olan kabak, kanseri önleyici özelliği vardır. Kabak göz sağlığını korurken sindirim sistemine iyi gelir özellikle prostat kanserinin engellenmesine yardımcı olabilir. Şimdi kabağın faydalarından çok daha önce hiç duymadığınız özelliklerine bakalım.

Kabağın Özellikleri

Yeşil kabak ve balkabağı, salatalık ve diğer kabak çeşitleri (teknik olarak meyveler) Cucurbitaceae bitki ailesinin üyeleridir.

Kabak glisemik indeks üzerinde çok düşük bir puana ve yüksek bir su yüzdesine sahiptir; kalori, karbonhidrat ve şeker içeriği düşüktür. Potasyum, manganez ve C vitamini ve A vitamini gibi antioksidanlar gibi temel besinler açısından ise yüksektir.

Kabak, özellikle tohumlarında ve derisinde, lutein, beta-karoten, zeaksantin ve dehidroascorbik asit gibi faydalı antioksidanlar içerir.

Kabağın faydaları arasında; C vitamini ve antioksidanlar sağlamak, kalp sağlığını destekleyen anti-İnflamatuar özelliklere sahip olmak, potasyum ve B vitaminleri sağlamak, sindirimi artırmak, göz sağlığını desteklemek, diyabete karşı korumak ve tiroid / adrenal işlevi desteklemek vardır.

Kabağın Besin Değeri

Kabakta kaç kalori var? Kabakta kaç tane karbonhidrat var? Aşağıda kabağın beslenme gerçeklerini bulabilirsiniz.

Kabuklu orta boy bir kabak (yaklaşık 196 gram) şunlara sahiptir:

 • 31.4 kalori
 • 6.6 gram karbonhidrat
 • 2.4 gram protein
 • 0.4 gram yağ
 • 2,2 gram lif
 • 33.3 miligram C vitamini
 • 0.4 miligram B6 vitamini
 • 0,3 miligram manganez
 • 0,3 miligram riboflavin
 • 514 miligram potasyum
 • 56,8 mikrogram folat
 • 8.4 mikrogram K vitamini
 • 392 uluslararası birim A vitamini
 • 33,3 miligram magnezyum
 • 74.5 miligram fosfor
 • 0,1 miligram tiamin
 • 1 miligram niasin
 • 0,1 miligram bakır

Kabak, E vitamini, pantotenik asit, kolin, kalsiyum, demir, çinko ve selenyum içerir.

Kabak bir ” süper gıda ” olarak mı kabul edilir? Kabak beslenmesi bol miktarda besin sağlarken, lahana, brokoli, kuşkonmaz veya ıspanak gibi diğer sebzeler gibi vitamin veya mineraller açısından yüksek değildir.

Kabak, Balkabağı, Patlıcan ve Salatalık İncelemesi

Kabak ve balkabağı arasındaki fark nedir? İkisi arasında tat ve boyut bakımından bazı farklılıklar olsa da, besin içeriği açısından pek bir fark yoktur. Yeşil olanlar genellikle daha uzun, turuncu olanlar ise genellikle daha geniş ve daha kısadır. Tat ve doku açısından, turuncu kabak tatlı olarak kabul edilirken, yeşil kabak genellikle biraz daha yavan olur.

Patlıcan ve kabağın kalorisi düşüktür. Kabağa kıyasla, patlıcan lif ve karbonhidrat açısından biraz fazla olsa da, kabak, fosfor ve potasyumda biraz daha yüksek, C vitamini ve A vitamini bakımından oldukça yüksektir. Patlıcanı eşsiz yapan şey ise, patlıcanın koyu mor rengini veren ve belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilecek bir bitki pigmenti olan delphinidin adlı bir bileşiktir.

Salatalık ve kabak aynı bitki ailesinde ve benzer bir görünüme sahip, ancak doku ve besin değeri bakımından farklı. Salatalık, inişli çıkışlı dış yüzeye sahipken, kabaklar kaba ve kuru bir dış yüzeye sahiptir. Salatalıklar tipik olarak sulu, serin ve berraktır, kabak ise biraz nişasta ve daha katıdır. Diğer bir fark ise, salatalık bitkisinin çiçeklerinin yenilebilir olmaması ve kabak bitkisinin çiçeklerinin yenilebilir olmasıdır. Salatalığın, su içeriği daha yüksek olduğu için kalori ve karbonhidrat bakımından kabaktan biraz daha düşüktür, fakat aynı zamanda daha az C vitamini, B6 vitamini ve belirli bitki besinleri sağlar. Bununla birlikte, salatalık tohumları ve kabukları flavonoidler, liganlar ve triterpenler gibi bazı antioksidanlara sahiptir.

Kabak ile Yapabileceğiniz Yemekler

Kabağın tadını çıkarmak için, çiğ, kavrulmuş veya pişmiş olarak yemenin pek çok yolu vardır.

Kabak ızgarası, özellikle bu sebzenin sıcak yaz aylarında zirvede olması nedeniyle iyi bir seçenektir.

Ayrıca çiğ kabakları dilimleyip humus veya salatalarda kullanabilirsiniz.

Kabağın faydaları aklınıza kazındığına göre doku eklemek için ekmek veya kek tariflerinde ince doğranmış kabakları kullanmayı deneyin.

Makarna veya eriştelere ekleyerek lezzetli ve sağlıklı yemekler yapabilirsiniz.

Son olarak, pişmiş kabağı çorba, omlet veya sağlıklı bir hacim kazandırmak için salatalarda bir bileşen olarak kullanmayı unutmayın.

Buharda pişirmek, yapabileceğiniz en sağlıklı pişirme şeklidir.

Kabağın Yan Etkileri

Kabak çoğu insan tarafından iyi tolere edilir ve sindirim sorunlarına veya alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimali yoktur. Sindirimi kolay olduğundan dolayı küçük çocuklar ve bebekler için bile uygundur. Yaz kabağı, bazı mevcut koşullara sahip kişilerde sağlık sorunlarına neden olabilecek bitkilerde ve diğer gıdalarda bulunan doğal maddeler olan ölçülebilir miktarda oksalat içerir. Eğer tedavi edilmemiş böbrek veya safra kesesi problemleriniz varsa, kabaktan kaçınmak veya doktorunuzla görüşmelisiniz, çünkü oksalat yiyecekler bazen vücuttaki kalsiyum emilimindeki etkileri nedeniyle bu sorunları karmaşıklaştırabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu