Yaşam

Ihlamur Çayının Şaşırtıcı 8 Faydası

Ihlamur çayı, yüzlerce yıldır güçlü yatıştırıcı özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Tipik olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde yetişen Tilia cins ağaçlarından elde edilir. Küçük yapraklı ağaç olarak da bilinen Tilia cordata , Tilia cinsinin en güçlü türü olarak kabul edilir.

Ihlamur çayı, halk tıbbında kültürler arasında yüksek tansiyon, sakin anksiyete ve dinlenmeyi rahatlatmak için kullanılmıştır.

Bu bitkisel infüzyonu oluşturmak için, çiçekler, yapraklar ve ağaç kabuğu kaynatılır ve dikleştirilir. Ayrı olarak, bu bileşenler farklı tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

Ihlamur Çayının Şaşırtıcı 8 Faydası

Gevşemeyi Sağlar

Sıcak bir fincan çayın tadını çıkarmak kendi başına rahatlatıcı bir ritüel olabilir. Buna rağmen, ıhlamur çayı günlük bir bardak çay konforunun ötesine geçer. Sarplı tatlı çiçekleri, halk hekimliğinde rahatlamayı teşvik etmek ve kaygı semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır ve bazı çalışmalar bu iddiaları desteklemektedir.

Bir fare araştırması, bir tür ıhlamur ağacı olan Tilia tomentosa tomurcuklarından elde edilen ekstraktların güçlü yatıştırıcı özelliklere sahip olduğunu buldu.

Araştırmacılar, bu ıhlamur özünün, insan sinir sistemindeki uyarılabilirliği engelleyen bir beyin kimyasal olan gaba-aminobütirik asidin (GABA) aktivitesini taklit ettiği sonucuna varmışlardır.

Böylece, ıhlamur çayı GABA gibi davranarak rahatlamayı sağlayabilir. Yine de, bunun tam olarak nasıl olduğunu öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

İltihapla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Kronik inflamasyon, tip 2 diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok durumun gelişimine katkıda bulunabilir.

Antioksidanlar, iltihapla savaşmaya yardımcı olan ve potansiyel olarak hastalık riskinizi azaltan bileşiklerdir. Flavonoidler Tilia çiçeklerinde bir tür antioksidandır, tilirosid, quercetin ve kaempferol özellikle ıhlamur tomurcukları ile ilişkilidir.

Tiliroside, vücudunuzdaki serbest radikalleri temizleyerek etkili olan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller enflamasyon yol açabilir oksidatif hasara neden olabilir.

Kaempherol de iltihapla savaşabilir. Ayrıca, bazı çalışmalar kanserle mücadele özellikleri sağlayabileceğini göstermektedir.

Bu antioksidanların miktarı markaya ve çay karışımına göre değişebileceği için, iltihabı azaltmak için ne kadar ıhlamur çayı içmeniz gerektiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hafif Ağrıyı Azaltabilir

Kronik ağrı dünyadaki milyonlarca insanı etkiler. 2016 yılında ABD yetişkinlerinin % 20’si bunu yaşadı. İlginç bir şekilde, ıhlamur çayı içindeki antioksidanların bazıları ağrıyı hafifletebilir.

Bir çalışmada şişmiş pençeli farelere 45,5 mg tilirosid (kg başına 100 mg) verildiğinde, şişliği ve ağrıları şişlik ve ağrı sırasıyla % 27 ve % 31 azalttı.

Ağrılı ve sert eklemlerle karakterize olan romatoid artritli 50 kadında 8 haftalık bir çalışma, ıhlamur çayı içindeki bir antioksidan olan 500 mg quercetin ile takviye edilmesinin, ağrı semptomlarını ve inflamasyon belirteçlerini belirgin şekilde iyileştirdiğini buldu.

Bununla birlikte, 500 mg quercetin’in çok fazla olduğunu unutmayın. Yetişkinler günlük ortalama 10 mg antioksidan tüketmektedir, ancak bu sayı diyetinize bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir, ancak günde 80 mg yüksek bir alım olarak kabul edilmektedir.

Ihlamur çayı içindeki kersetin veya diğer flavonoidlerin miktarı, markaya ve belirli bir karışımdaki tomurcuk, yaprak ve ağaç kabuğu oranlarına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir.

Sonuç olarak, bu antioksidanların ne kadarının çayda olduğunu bilmek imkânsızdır. Acıyı hafifletmek için bu içeceğin ne kadarının gerekli olduğunu belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Diüretik Etkileri Olabilir

Tilia ağacının iç kabuğu, idrar söktürücü ve terletici etkilerle ilişkilendirilmiştir. Bir diüretik, vücudunuzu daha fazla sıvı salgılamak için teşvik eden bir madde iken, bir terletici, ateşi terleterek ateşi serinletmek için kullanılan bir maddedir.

Ihlamur çayı, tıpta soğuk algınlığı gibi küçük bir hastalık tuttuğu zaman terlemeyi ve üretken öksürükleri teşvik etmek için kullanılmıştır.

Almanya’da yatmadan önce 1-2 bardak (235-470 ml) ıhlamur çayı yetişkinleri ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ter teşvik edici infüzyon olarak kullanılması onaylanmıştır.

Bu etkilere, bitki bileşiklerinin, özellikle de kersetin, kaempferol ve p- kumarik asidin kombinasyonu neden olabilir. Şu anda, ıhlamur çayı ve bunun kimyasal özelliklerini diüretik etkilere doğrudan bağlayan bilimsel kanıtlar yetersizdir.

Bu dernek ile ilgili mevcut verilerin büyük kısmı, Orta Çağlara kadar uzanmasına rağmen, anekdottur. Dolayısıyla, bu iddia edilen sağlık yardımı, daha fazla araştırma yapılmasını garanti eder.

Kan Basıncını Düşürebilir

Ihlamur çayı içindeki tilirosid, rutosid ve klorojenik asit gibi bazı bitki bileşenlerinin kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir.

Bir fare araştırması, ıhlamur çayı içindeki bir antioksidan olan tilirosidin kalpteki kalsiyum kanallarını etkilediğini buldu. Kalsiyum kalbinizin kas kasılmalarında rol oynar.

Farelere, kilo başına 0.45, 2,3 ve 4,5 mg antioksidan dozları (kg başına 1, 5 ve 10 mg) enjekte edildi. Bir cevap olarak, sistolik kan basıncı (bir okumanın en yüksek sayısı) azalmıştır.

Bu, halk tıbbında kan basıncını düşürmek için neden ıhlamur çayı kullanıldığını açıklamaya yardımcı olabilir.

Ancak, bu etki henüz tam olarak anlaşılmamıştır ve daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyar. Ihlamur çayı asla kalp ilaçlarının yerine kullanılmamalıdır.

Uyumaya Yardımcı Olabilir

Uyku kalitesi ve süresi sağlığınızı önemli ölçüde etkiler.

Ihlamur çayı, halk ilaçlarında uykuyu teşvik etmek için kolaylıkla kullanılır. Bitki bileşikleri, yatıştırmaya neden olan gevşemeyi teşvik edebilecek güçlü yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bir çalışmada, Meksika Tilia ağaçlarından elde edilen ekstraktların sedasyona neden olduğu bulundu. Araştırmacılar, ekstrenin merkezi sinir sistemini depresyona sokarak uyuşukluğa neden olduğuna inanıyor.

Yine de, ıhlamur çayı ve uyku arasındaki ilişkiyi araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Sıcak çay gibi, ıhlamur çayı yumuşak bir ısı ve nemlendirme sağlar. Her ikisi de sindirim sisteminizi rahatlatır, çünkü su yiyeceklerin bağırsaklarınızda dolaşmasına yardımcı olabilir. Halk tıbbı, mide rahatsızlığı zamanlarında ıhlamur çayı kullanmaktadır.

Antibiyotiğe dirençli diyare sahip çocuklarda yapılan küçük bir çalışmada, tilirosid güçlü antibakteriyel özellikler göstermiştir. Bu antioksidan farklı bir çiçekten ekstrakte edilirken, ıhlamur çayı da bulunur.

Bununla birlikte, ıhlamur çayı içindeki bileşikleri doğrudan tahriş olmuş bir sindirim sistemini yatıştırmak için bir bağlantıya bağlayan hiçbir kanıt yoktur.

Tüketimi Kolay

Beslenmeye ıhlamur çayı eklemek kolaydır. Rahatlamayı ve uykuyu destekleyebileceği göz önüne alındığında yatmadan önce bir bardak içmek iyi bir fikir olabilir. Kendi başına veya bir dilim limon ve bal ile tadını çıkarabilirsiniz.

Hatta oda sıcaklığında suda birkaç gece ıhlamur çayı demleyebilir ve yaz aylarında buzlu çay gibi içebilirsiniz.

Mümkünse, çay yapraklarınızı filtre torbası olmadan dikmek iyi bir fikirdir. Araştırmalar bunun antioksidanlarının daha fazlasını korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Ihlamur Çayının Olası Yan Etkileri

Avrupa İlaç Ajansı, günde 2-4 gram çay harmanı olarak tanımlanan ılımlı alımın güvenli olduğunu tespit ediyor. Ancak çayı fazla içmemelisiniz.

Tipik 235 ml bir bardak ıhlamur çayı yaklaşık 1,5 gram gevşek çay içerir. Yine de, sıcak su ile demledikten sonra ne kadar yutmanız gerektiğine dair bazı değişkenlikler vardır. Günde 3 bardaktan fazla tüketmemek iyi bir fikirdir.

Genel olarak güvenli olduğu düşünülse de, ıhlamur veya polene alerjiniz varsa ıhlamur çayı içmekten kaçının.

Ihlamur çayı ve Tilia ağaç ailesinden elde edilen diğer ürünler, kalp rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Sık, uzun süreli kullanım kalp hastalığına ve nadir durumlarda zarara neden olmuştur.

Bu nedenle, ölçülü olarak içmek en iyisidir. Kalp hastalığı veya diğer kalp sorunları olanlar, düzenli olarak bu çayı içmeden önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdırlar.

Çocuklarda Ve Hamile Veya Emziren Kadınlarda Kullanımı

Ihlamur çayının hamile veya emziren kadınlarda güvenliği bilinmemektedir. Bu nedenle, bu koşullarda bu çayın içilmesi önerilmez.

Çocuklarda da test edilmemiştir, bu nedenle bu popülasyonda düzenli kullanım için önerilmez.

Bazı İlaçlarla Etkileşime Girebilir

Lityum içeren ilaçlar alan kişiler, ıhlamur çayı içmemelidir, çünkü içecek vücudunuzun bu elementi atma şeklini değiştirebilir. Bu dozu etkileyebilir ve ciddi yan etkileri olabilir.

Ihlamur çayı, sıvıların atılımını teşvik edebileceğinden, su kaybını önlemek için diğer diüretiklerle birlikte almaktan kaçının.

Ihlamur çayı birçok sağlık yararı sunsa da, sık, uzun süreli kullanım kalp hasarına neden olabilir. Çocuklar veya kalp problemleri olan, belirli ilaçları alan, hamile veya emziren insanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Çiçekleri en değerli olmasına rağmen, kabuğu ve yaprakları da lezzetli ve hoş kokulu bir içecek üretmek için tüketilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu