Yaşam

Hobileriniz Kişiliğinizi Ele Veriyor

Siz yapmaktan hoşlandığınız bir işi yapıyor ve bu yolla para kazanıyorsanız, çok şanslı bir kişisiniz demektir. Birçok insan yaşamı için gerekli olan maddi olanakları sağlayabilmek adına, sevmediği bir işte çalışmaktadır. Genellikle de yaptığı iş onu mutlu ve tatmin etmediği için mutlu olmanın yollarını arar ve zevk aldığı hobilere yönelir. Çünkü bu hobiler kişiliğimizi ifade etmenin ve manevi anlamda tatmin olmanın bir yoludur. Ve psikolojik araştırmalar sonucunda da tespit edilmiştir ki, hobileriniz kişiliğinizi ele veriyor.

Örneğin, herhangi bir iş başvurusunda mutlaka hobileriniz sorulur ve biz genellikle hiç düşünmeden, kitap okumak, spor yapmak, müzik dinlemek gibi şeyler yazıp, bu sorunun niye sorulduğu ile ilgili hiç düşünmeyiz. Bu sorular profesyonel kişiler tarafından hazırlanmıştır ve insan kaynakları, bu soruya verdiğiniz cevaplarla aslında sizin kişilik analizinizi yapmaya çalışıyordur. Bunu konuyu daha detaylı açıklamak gereklidir tabi. En bilindik hobiler ve bu hobilerden hoşlanıyorsanız, kişiliğiniz ile ilgili bize verdikleri ipuçları nelerdir daha detaylı anlatalım.

Doğru Hobi Nasıl Bulunur?

– Örneğin hobileriniz içerisinde satranç oynamak varsa, bu sizin strateji geliştirme alanında kabiliyetli olabileceğiniz anlamına gelir.

– Herhangi bir topluluğun üyesi iseniz, bu toplulukla beraber etkinliklerde bulunuyorsanız. Bu gurup çalışmasında başarılı olacağınızı ve yönetsel olarak potansiyel taşıdığınızı göstermektedir.

– Okuma sizin için vazgeçilmez bir hobi ise, bilgide sınır tanımadığınız ve araştırmacı bir yapıya sahip olduğunuz düşünülür.

– Balık tutmak herkesin yapabileceği bir şey değildir bunun için sabırlı ve kararlı olmak gereklidir. İşte bu hobinizde, sizin çözüm odaklı çalışmaya müsait ve sabırlı, kararlı biri olduğunuzu gösterir.

Hobileriniz kişiliğinizi ele veriyor derken, aslında hiçte abartmadık. Çünkü eğer siz, yemek yapmaktan hoşlanıyor ve zevk alarak yapıyorsanız, üretken ve yaratıcı yanınız var demektir ki, buda tasarım gerektiren işlere uygunluğunuzu gösterir.

– Resim yapmak ise başlı başına bir yetenek işidir. Yaratıcı ve sanatsal konularda, estetik açıdan bakabileceğinizi ve yaratıcı üretkenliğiniz olduğunu göstermektedir. Ayrıca ressamlık dışında stilistlik, mimari tasarımlar da başarılı olabileceğiniz işler arasındadır.

– Bulmaca çözmekten hoşlanıyorsanız ve kelime oyunları sizin için bir hobi ise, muhtemelen kelime dağarcığınız oldukça gelişmiş durumdadır ve yazarlık konusunda başarılı olabileceğiniz düşünebilir.

Tahmin ediyoruz ki, bundan sonra hobileriniz hakkında bilgi verirken daha dikkatli olacaksınız ve unutmayın ki, yeni tanıştığınız kişilerin hobilerini öğrenmeniz de, onlar hakkında bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Sanırım artık, hobileriniz kişiliğinizi ele veriyor derken, ne kadar haklı olduğumuzu görüyorsunuz değil mi?

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu