Diyet

Hızlı Kilo Verdiren 5 Bilimsel Öneri

Kilo sorunu yaşayan kadınların en büyük hayali, hızlı ve kolay kilo vermedir. Günümüzde birçok kadın, hızlı kilo vermek amacıyla sağlığını tehlikeye sokacak şok diyetlere ve uygulamalara yöneliyor.

Aslında, hızlı fakat sağlıklı kilo vermek ve fazla yağlardan kurtulmak mümkün! Sağlıklı kilo vererek, verdiğiniz kiloları da bir daha geri almayarak bir program izlemek en mantıklı olanıdır.

Fazla kalori yakmanızı ve bu sayede kilolardan kurtulmanızı sağlayacak olan hızlı kilo verdiren 7 bilimsel öneri ile, istediğiniz kiloya inebilirsiniz.

1-Yağ kullanımını kesinlikle bırakmayın

Doğru bilinen yanlışların başında, diyet yapıldığı zaman yağ tüketiminin mutlaka kesilmesidir. Aslında bu çok yanlış ve bilinçsizce söylenen bir bilgidir. Sağlıklı yağlar, bir rejimin en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunun nedeni ise; yetişkin bir insanın alması günlük gereken kalori gereksiniminin % 30’unu yağlardan karşılaması gerekir. Eğer, gerektiği kadar yağ alınmazsa, yağ dokularının yakılması söz konusu olmaz. Kısacası, yağsız bir rejim, yağlarınızın yakılmasını engeller ve yağların erimesi zora sokulur.

Bundan dolayı; oldukça faydalı olan zeytin yağı, balık yağı ve fındık yağını diyetimizde mutlaka yer vermeliyiz.

Balıkta, kuru yemişlerde ve bazı bitki tohumlarında olan çoklu yağ asitlerinin tüketilmesiyle metabolizmanın hızlanacağı, yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

2- Protein alımını bırakmayıp, aksine arttırın

Hücrelerin sağlığı için, protein bakımından zengin besinler oldukça önem taşır. Aminoasitler, hücre beslenmesinin temel yapı taşlarıdır ve proteinlerden sağlanmaktadır. Proteinler, başka besinlere göre çok daha fazla tok tutar ve geç acıkmayı sağlar.

Protein yönünden zengin bir kahvaltı yapmak, diyetin en önemli parçası olmalıdır. Az yağlı peynir, süt ve yumurta, sabah kahvaltılarının vaz geçilmez elemanları olmalıdır. Kemik sağlığını korumak ve hızlı kilo vermek için, günde 2 bardak az yağlı süt tüketmek gerekir.

3- Yulafı her öğün mutlaka tüketin

İştahı kapatan belki de tek yiyecek, lif bakımından zengin olan yulaftır. Aynı zaman da açlık hissini azalttığı gibi, kan şekerini de düzenler.

Mucizevi besinler arasında gösterilen yulaf, kolon kanseri gibi daha birçok kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Kolesterol seviyesini düzenleyen yararlı bir besindir.

Sabah kahvaltıda yulaf ekmeyi yiyebilir, öğle ve akşam yemeklerinde yulaf ezmesi ve yulaf müsli tüketebilirsiniz.

4- Diyet yaparken sporda hayatınızın bir parçası olmalı

Sadece rejim yapmak veya sadece spor yaparak zayıflamak maalesef mümkün değildir. Verilen kiloların bir daha geri alınmamasını sağlamak ve sağlıklı zayıflamak için, ikisinin birlikte yapılması gerekir.

5- Zayıflama da temiz havanın etkisi

Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, akciğerleri etkileyen kirli havayı solumak aynı zamanda gizli şeker riskini de arttırıyor. Yeterli miktarda oksijen alamayan bünye, çok daha yavaş yağ yakımına sebep oluyor. Bu yüzden fırsat bulduğunuz her anı değerlendirin ve gün içinde dışarı çıkarak temiz hava almaya çalışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu