Anne-Çocuk

Hiperaktivite Ve Dikkat Eksikliği Belirtilerini Azaltan Gıdalar

Daha önce dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir? yazımızda ayrıntılı olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise araştırmalara göre  DEHB’li çocukların veya yetişkinlerin hangi besinleri tüketmesi gerektiğini bilgileri yer alıyor. DEHB belirtileri dikkatsizlik veya hiperaktivite ve dürtüselliği kapsar. Araştırmalar bazı besinlerin DEHB’nin belirtilerini azaltarak, ruh halini dengede tutmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Bazı besinler ise DEHB belirtilerini tetikliyor, hatta daha da kötüleşmesine sebep olabiliyor.

DEHB Belirtilerini Azaltan Gıdalar 

Psikiyatri Araştırmasında yayınlanan bir çalışmaya göre, çocuklar ve ergenlerdeki diyet davranışları ile DEHB / DEHB ve öğrenme güçlüğü arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Öğrenme, dikkat ve davranış problemleri bu çalışmada, yüksek miktarda şeker, kızarmış yiyecek ve tuz alımı ile ilişkilendirilmiştir.

Buna karşılık, dengeli bir DEHB diyetinin, zayıf bir diyetin neden olduğu tüm problemler üzerinde faydalı etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. DEHB diyetine geçmek için, işlenmemiş, bütün yiyeceklerden oluşan bir beslenme tarzı oluşturun.

Yüksek Proteinli Gıdalar

Otlarla beslenen organik sığır eti, serbest tavuk, yumurta, avlanmış balık ve çiğ süt ürünlerinden elde edilen temiz protein kaynaklarını içeren yüksek proteinli yemekler, hem çocuklar hem de yetişkinler için DEHB diyetinin odak noktası olmalıdır.

Demir Zengin Gıdalar

Düşük demir seviyeleri, yorgunluk, zayıf konsantrasyon ve zihinsel işlev, sinirlilik, zayıf hafıza, kas zayıflığı ve sızdıran bağırsak sendromu ile ilişkilidir. Yüksek demir içerikli yiyeceklerden zengin bir diyet yemek, DEHB için başarılı bir diyet stratejisinin önemli bir parçasıdır. Demir açısından zengin gıdalar arasında karaciğer ve otlarla beslenen sığır eti, siyah fasulye, ıspanak, pazı ve yumurta sarısı yer alır.

Yüksek B Vitamini İçeren Gıdalar

B-6 Vitamini, dopamin ve serotonin üretimi de dahil olmak üzere beyin fonksiyonu için gereklidir. Bir ön çalışmada, B-6’nın, hiperaktif çocuklar arasındaki davranışları iyileştirmede Ritalin’den biraz daha etkili olduğu gösterilmiştir.

B-6 Vitamini yönünden zengin besinler lezzetli ve DEHB diyetine dahil edilmesi kolaydır. Yabani ton balığı, somon balığı, serbest tavuk ve hindi göğsü, ot ile beslenen sığır eti, muz, pişmiş ıspanak, tatlı patates ve fındık listenin en başında yer alıyor. Buna ek olarak, bira mayası ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri içerir.

Kümes Hayvanları

Esansiyel amino asit, triptofan, vücudun proteinleri sentezlemesine ve sağlıklı serotonin seviyelerini desteklemesine yardımcı olur. DEHB / DEHB olan birçok kişide serotonin seviyesindeki dengesizlikler belirtilmiştir. Ek olarak, serotonin, ADD / DEHB’nin semptomlarından ikisi olan dürtü kontrolü ve saldırganlığı ile ilgilidir.

Beslenmenize hem hindi hem de tavuk eklerken, kümes hayvanlarını kızartmaktan kaçının ve çocuk dostu, fırında pişmiş tavuk teriyaki veya otlu hindi göğsü gibi tarifler yapabilirsiniz.

Probiyotik Zengini Yiyecekler

Otlarla beslenen inek veya keçiden yoğurt ve kefir, lahana turşusu, Kimchi ve diğer yüksek probiyotik yiyecekler DEHB için beslenmenin merkezi bir parçası olmalıdır.

Yumurtalar

Yumurtalar, yüksek kaliteli proteini DEHB diyetine dahil etmenin harika bir yoludur. Her yumurta 7 gram proteine ​​sahiptir, ancak aynı zamanda esansiyel amino asitler ve omega-3 yağ asitleri ile doludur. Yerel, organik, tercihen kafessiz tavukların yumurtalarını satın alın.

Omega-3

Omega- 3’ler bakımından zengin yiyecekler, örneğin; avlanan somon ve ton balığı gibi, hem çocuklar hem de yetişkinlerde bilişsel işlevi doğrudan etkiler. Bir klinik çalışma, düşük seviyelerde omega-3 yağ asitleri ile davranış ve öğrenme problemleri arasında bir bağlantı tanımlamıştır. Başarılı bir DEHB diyeti, haftada iki veya daha fazla porsiyon somon veya ton balığı içerir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu