Sağlık

Havuç Suyu Nedir? Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

Mutfağımızdaki en popüler kök sebzelerden biri olarak kabul edilen havuç, şüphesiz en çok sevilen sebzelerdendir.  İster çiğ ister ister pişmiş olsun, bu tatlı sebze her mutfağın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak günlük olarak havuç suyu almanın günde bir veya iki havuç yemekten daha avantajlı olabileceğini biliyor muydunuz?

Havuç suyunun en az üç ila dört havuçtan elde edilmesi onu daha sağlıklı hale getiyor. Ayrıca havuç suyu magnezyum, potasyum, K vitamini gibi önemli minerallerle doludur. Ayrıca havuç biyotin, molibden, diyet lifi, potasyum, K, B1, B6, B2, C ve E vitaminleri, niasin, panthotenik asit, folat, fosfor ve bakır gibi mineraller de içerir.

Kanser ve diyabet gibi hastalıkları tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur cildimizi, saçımızı ve tırnaklarımızı da güzelleştirir. Günlük olarak havuç suyu içmek, hem sağlıklı hem de lezzetli olduğu için herkesin yapması gereken bir alışkanlıktır.

Havuç suyunun sağlığımıza faydalarını daha ayrıntılı olarak inceleyelim. İşte havuç suyunun vücuda faydaları…

havuç suyunun faydaları

Bağışıklığı Kuvvetlendirir ve Kalp Hastalıkları Kontrol eder

Buna inanamayacaksınız, ancak düzenli olarak bir bardak havuç suyu tüketmek bağışıklığınızı artırır. Aynı zamanda kalp sağlığına da faydası vardır. Havuç, mikroplardan korunmada etkili olan A vitamini ve beta-karoten bakımından zengin bir kaynaktır. Havuç suyunda bol miktarda A vitamini olması kalp hastalıklarını ve felç riskini önler. A Vitamini ayrıca patojenik organizmaların bulaşmasını önler ve iç organları sağlıklı tutar.

Kolesterolü Düşürür

Kolesterol seviyeleriniz dalgalanmaya devam ediyor mu? Sıfır trans yağ içeren havuç suyunu düzenli tüketmeye çalışın. Havuç suyunda bulunan potasyum, kolesterol seviyelerini azaltabilir, böylece kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

 Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olur

Havuç suyu kanın pıhtılaşmasında yardımcı olan K vitaminine sahiptir. Bu vitamin, kan kaybını önler ve iyileşme sürecini de hızlandırır.

Yaraları İyileştirir

Havuç  suyu,  yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Bu yüzden vücudunuzda sıyrık ve kesikler olduğunda havuç suyu içmeyi unutmayın. Havuç suyunda bol miktarda bulunan C vitamini, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Kanseri Önler

Havuç suyu ayrıca bir anti-kanser ajanı gibi davranır. Havuç suyunda bulunan karotenoid alımının mesane, prostat, kolon ve meme kanseri vakalarını azalttığı söylenmektedir.

havuç suyu nedir

Kemik Sağlığını Korur

Havuç suyunda bulunan K vitamini, vücuttaki protein oluşturma süreci için gereklidir. Aynı zamanda kalsiyumun bağlanmasına yardımcı olur ve bu da kırık kemiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Havuçta bulunan potasyum da kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur .

 Karaciğeri Temizler

Havuç suyu karaciğeri temizler ve detoksifiye eder. Bu lezzetli meyve suyunun düzenli olarak tüketilmesi toksinlerin karaciğerden salınmasına yardımcı olur. Kan dolaşımı, vücudun toksinlerini ve safralarını böbreklerden alamaz, deriden çıkarılmaları gerekir. Havuç suyu bu sürece yardımcı olur ve zararlı safranın vücuttan alınmasını sağlar. Karaciğer iyi çalıştığında, yağ birikimini önler ve hızlı sindirime yardımcı olur. Bu durum da kilo alımını ve şişmanlığı önler.

Enfeksiyonları Azaltır

Vücudumuz her gün milyonlarca mikrop ve enfeksiyona maruz kalmaktadır. Havuç suyu, antiviral ve dezenfektan özellikleri nedeniyle hem iç hem de dış kaynaklı enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Oral uygulaması ağız, boğaz, mide, bağırsak, idrar yolu ve kolonda oluşan iç enfeksiyonları tedavi eder. Havuç suyu ayrıca öksürük, soğuk algınlığı, grip, bronşit, kabakulak, kızamık, kızarıklıklar, yaralar, ülserler, sedef hastalığı, karbitler, kangren vb. rahatsızlıklara iyi gelir.

Karın Gazını Giderir

Hepimiz bir noktada şişkinlik hissi yaşarız. Bu midemizdeki gaz birikimi nedeniyle olur ve bazı durumlarda gerçekten acı verici olabilir.Havuç suyu, midenin yanı sıra bağırsakların içinde depolanan gazın yok edilmesine yardımcı olarak rahatlama sağlar.

Havuç suyu nasıl yapılır

İdrar Söktürücüdür

Araştırmalar havuç suyunun güçlü bir idrar söktürücü olduğunu göstermiştir.  İdrarın artmasında kilit bir rol oynar ve bu da sonunda toplam vücut yağının% 4’ünü temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca aşırı safra ve ürik asitleri uzaklaştırır, kan basıncını düşürür , böbrek taşlarını yok eder, mikroplara neden olan enfeksiyonu giderir ve böbrekleri temiz tutar.

Adet Ağrılarına İyi Gelir

Düzensiz döngülerden ya da ağrılı adet kanamasından muzdarip olanların havuç suyu kurtarıcısı olabilir. Ayrıca, bir emenagog olarak çalışarak adet döngüsünü iyileştirebilir.

Maküler Dejenerasyonu Tedavi Ediyor

Düzenli olarak havuç suyu içmek özellikle orta yaşlı insanların maküler dejenerasyon risklerinden kaçınmasına yardımcı olabilir. Havuçlar, provitamin A’nın oluşumuna yol açan enzimatik bir reaksiyonla ayrılan beta-karoten bakımından zengindir. Bu besin de havuçtaki  antioksidan kapasitesinden sorumludur.

Ağız Sağlığını Geliştirir

Havuç suyu ayrıca diş etlerinizi sağlıklı hale getirir ve genel ağız sağlığını iyileştirir. Bu meyve suyu, zamkları uyaran ve aşırı tükürük salgılamasına neden olan mineral antioksidanlar gibi bileşiklerle doludur. Hepimiz biliyoruz ki, doğada alkali olan tükürük, ağzımızdaki bakteri istilasına karşı savaşır.

Doğum Öncesi Bakım İçin Havuç Suyu

Havuç suyunun, özellikle anne ve çocuk sağlığını iyileştirdiği için doğum öncesi bakım için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Anne Sütünü Artırır

Emziren annelerin süt üretimine yardımcı olmanın yanı sıra, hamilelik sırasında havuç suyunun alınması anne sütünün kalitesini artırır, A vitamini bakımından zenginleştirir. A vitamini hücre büyümesine yardımcı olduğundan fetüs gelişimine çok faydalıdır.

havuç suyu

Doğmamış Çocukta Enfeksiyonları Önler

Gebeliğin son üç ayında alındığında, çocuğu etkileyen tehlikeli enfeksiyon riskini azaltır. Bu nedenle, hamile kadınların genellikle günde iki kez havuç suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

 Kalsiyum sağlar

Havuç suyu içmek vücudumuza kalsiyum sağlar, kalsiyum da çocuk sahibi olmayı bekleyen hamile kadınlar için çok önemli bir elementtir.

Çocuklarda Bağışıklığı Artırır

Bebeğinizin beslenmesine havuç suyunu dahil etmek kesinlikle iyi bir fikirdir. Değerli vitamin ve minerallerle doludur ve küçük çocuklarda bağışıklığı arttırır, böylece onları bir çok hastalıktan korur.

Havuç Suyu ve Kilo Kaybı

Bu lezzetli meyve suyu son derece doyurucudur,  ayrıca düşük kalorili olduğu için kilo vermeye çalışan bir kişi için en iyi doğal sağlıklı içeceklerdendir. Çok miktarda doğal şeker içerir, bu nedenle ona ilave şeker eklemek zorunda hissetmezsiniz. Havuç, elma, kereviz ve salatalık sulu bir içecek yapmak çok sağlıklı bir seçenektir.

Kas Büyümesine Destek Olur

Havucun içerisindeki A Vitamini, yoğun bir çalışmadan sonra vücudun iyileşmesine yardımcı olur ve kas büyümesine destek olur. Havuç suyundaki fosfor, kası oluşturur, onarır ve korur.

Metabolizmayı Hızlandırır

Havuç suyu, glikoz, yağ ve proteinin parçalanmasına yardımcı olan çok miktarda B vitamini kompleksi içerir. Kas yapımında ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur, böylece kilo kaybını hızlandırır. Ayrıca içerisindeki B vitamini genellikle kilo kaybını önleyen stresi ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Havuç suyunda bulunan fosfor, vücudun metabolik hızını arttırır, vücutta enerjinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar ve egzersiz yaptıktan sonra ağrıyı azaltır.

Oksijen Taşıma Kapasitesini Artırır

Havuç suyunda bulunan demir miktarı vücudun oksijen taşıma kapasitesini artırabilir, böylece daha fazla kilo vermenize yardımcı olur.

Havuç suyunun yararları

Anında Enerji Sağlar

Ağır bir egzersiz seansından sonra tüm gücünüzün ve enerjinizin bitmiş olduğunu mu hissediyorsunuz? Kaybedilen enerjinizi canlandırmak için bir bardak havuç suyu için. Havuç suyunda bulunan güçlü demir, anında enerji sağlar. Ek olarak demir, beynimize doğru oksijen beslemesini sağlayarak zihinsel uyanıklığa ve daha az yorgunluğa yol açar.

Şeker Seviyelerini Kontrol Eder

Düzenli olarak havuç suyu tüketmek şeker seviyelerini kontrol eder. Havuç suyunda bulunan magnezyum ve karotenoidler şeker seviyelerini dengeler ve diyabet nedeniyle kazanılan ağırlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Karotenoidlerin insülin direncini ters yönde etkilediği ve böylece kan şekeri seviyesini düşürdüğü bilinmektedir.

Sindirime Yardım Eder

Havuç suyu mide için bir nimettir çünkü mideyi yatıştırır ve sindirim sürecini hızlandırır. Havuç çok miktarda lif içerdiğinden sindirime yardımcı olabilir ve daha uzun süre daha tok hissetmenize fayda sağlar.

Vücudu Temizler

Havuç suyu vücudu temizler ve toksinlerden arındırır, böylece kilo kaybına yardımcı olur .Taze çiğ havuç suyu, toksinlerin ve atıkların sindirim kanallarını ve dokulardan, kas liflerinden, kan dolaşımından, eklemlerden ve iç organlardan sindirilemeyen materyali temizler. Bu da şişmanlığı önler. Ayrıca sarılık, gut, ödem, artrit, vs. gibi hastalıkları da önler.

Havuç Suyunun Güzellik Yararları

Havuç suyu sadece vücuda sağlık vermekle kalmaz aynı zamanda birçok cilt problemini de çözer. Güzellik faydaları şunlardır:

Kuruluğu Ve İzleri Azaltır

Cildiniz cansız ve donuk mu görünüyor? Havuç suyu bu durumu düzeltebilir. Potasyum cilt kuruluğunun azaltılmasına yardımcı olur ve yara ve lekeleri azaltır . Ayrıca cilt tonunu geliştirerek cildinize hayat verir. Ayrıca nemlenmeyi artırmaya yardımcı olur ve böylece cilt daha nemli ve canlı durur.

Akneleri Önler

Çok sayıda kimyasal ürün kullanmak yerine, inatçı sivilcelerden doğal yoldan kurtulabilirsiniz. Sadece günlük programınıza havuç suyu ekleyin ve farkı görün. Vitamin değerleri yüksek olduğu için havuç suyu vücudunuzu detoksifiye ederek sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Cilt İçin Gereken Vitaminlerin Kaynağı

Havuç suyu cildiniz için bir vitamin takviyesi görevi görür ve parlamasını sağlar. Aynı zamanda, A vitamini, dermatit ve döküntülerin eksikliğinden kaynaklanan egzama gibi ciltle ilgili sorunları azaltabilecek birçok sağlıklı besin içerir.

Güneş Hasarını Engeller

Güneşte dışarı çıkmaktan korkuyor musunuz? Endişelenmeyin, havuç suyunu düzenli için ve güneşin zararlı ışınlarına elveda deyin. Havucun içerisindeki Beta karotenoidler güneş yanığını azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda cildin güneş hasarına karşı direncini arttırır.

Yaşlanma ile Mücadele

Havuç suyu aslında yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Beta karoten vücuttaki A vitaminine dönüştürülür. Hücre dejenerasyonunu azaltır ve böylece yaşlanmayı yavaşlatır. Cildi sık ve sağlıklı tutan kollajen miktarını büyük oranda arttırır. Bu esnekliğin korunmasına yardımcı olur ve sarkan cilt ve kırışıklıklar gibi gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini azaltır.

Saç Büyümesini Destekler

Düzenli olarak havuç suyu içmek, saçlarınızı güzel ve sağlıklı bir hale getirir. Ayrıca saçların uzamasına yardımcı olur ve saç derinizde kepeklenmeyi önler.

Tırnakları Güçlendirir

Düzgün sağlıklı ve güzel tırnaklar istiyorsanız, havuç suyu içmelisiniz. Tırnaklarınızı güçlendirir ve ayrıca parlak ve daha dirençli olmasını sağlar.

Cilt Beyazlatmada Kullanılır

Şaşırtıcı olabilir, ancak havuç suyu cildinizi birkaç ton daha hafif hale getirebilir. Tek yapmanız gereken biraz havuç suyuna bir çay kaşığı bal eklemektir. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yavaşça ovalayın. Bir miktar maden suyu ile 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu