Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilen Psikolojik Sorunlar

Hamilelikte Yaşanabilen Psikolojik Sorunlar Nelerdir? Psikolojik değişiklikler hamilelik dönemlerinde yaşanılan fizyolojik değişiklikler kadar kaçınılmaz bir sorundur.  Ve hamilelik sürecine uyum sağlamak çocuğu dünyaya getirmek için önemli bir süreçtir. Bu süreçte anne adaylarının karşı karşıya kaldığı bazı psikolojik sorunlar olabiliyor. Peki bu sorunlar neler? İşte cevabı..

Hamilelikte Yaşanabilen Psikolojik Sorunlar Nelerdir? Doğum sürecine kadar anne adayı belli psikolojik gelişme yolundan geçmektedir. Bu yol kadının gebeliğinin fark etmesinden başlayıp ilgili değişiklikleri kabul etmesine kadar sürmektedir.

Hamilelikte Yaşanabilen Psikolojik Sorunlar
Hamilelikte Yaşanabilen Psikolojik Sorunlar

Hamilelik Döneminde Yaşanabilen Psikolojik Sorunlar

Genel anlamda kadınların psikolojik gebelik dönemlerinde kendilerini en iyi hissetmeleri nasıl gerçekleşmektedir? Bu tür sorunlar üç aşama şeklinde cereyan etmektedir. Birinci aşamada anne adayı gebeliğini,  yani yeni durumunu fark etmesi gerekmektedir. Meydana gelecek değişimler karşısında hazır olunması gerekmektedir.  Anne olma duygusu ile meydana gelebilecek fizyolojik değişimler karşısında uyum sağlaması gerekmektedir.  Bu uyum şu şekilde sağlanmaktadır; Hem organizmada ve hem de psikolojide bütünlüğü koruma olayı devreye girmektedir.  Anne adayının vücudunda meydana gelen uyanıklığa zihinsel ve yapısal uyum sağlanmaya başlar.  Bebek ve anne arasında bütünleşme oluşur. Psikolojik değişimlerin yani sorunların ikinci döneminde,  gebe anne adayı kendini tam anlamı ile oluşacak temel sorunlara hazırlaması gerekmektedir. Yani vücuttaki değişim ve bir takım fizyolojik sorunlar karşısında hazırlıklı olması gerekmektedir. Anne adayları gebelik halinde kendilerine iyi davranmaları gerektiğini düşünmektedirler. Ve hamile iken çok hassas olurlar. Bu hassaslık hormonsal bir durum olduğundan ister istemez olurlar.

Psikolojik Ve Duygusal Sorunlar Neden Oluşur?

Gebe halindeki bir kadının başlıca temel sorunları korkudur. İlk kez ve erken yaşta bir evlilik yaşamış ise doğum esnasını düşünerek kendini kötü hissetmeye başlar. Bu açıdan psikolojik destek yapılmasında yarar vardır.

Başlıcaları şunlardır;

  • Gebe olduktan sonra test sonuçlarına ek olarak gelen stres
  • Annenin belirli aylardan sonra vücudunda meydana gelen bir takım şekil bozuklukları ve kilo değişimlerinin anne adayını rahatsız etmesi gibi
  • Bu gibi sorunlar karşısında eğer bilinçli bir anne adayı değilseniz ise belirli psikolojik sorunlar yaşamanız manidar olacaktır.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu