Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Riskleri

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Riskleri Nelerdir? sorusu bir çok anne adayının sorup araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları sizler için ele aldık. İşte Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Riskleri..

Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri arasında kan ve damar sistemine ait olumsuzluklar da bulunur. Hamilelikte damar tıkanıklığı sağlıklı bir gebelik ve doğum için büyük risktir. Halk arasında pıhtı atması olarak bilinen Tromboemboli hastalığı, tromboz; kanda pıhtılaşma, emboli; pıhtının hayati organlara gitmesi, kelimelerinin bir arada yazılması ile iki farklı olaydır ancak, birbirine etki eden durumlardır.

Hamilelikte Damar Tıkanıklığı

Hamilelikte damar tıkanıklığı, en fazla bacaklardaki toplardamarlarda görülmektedir. Bu durum derinlerdeki damar sisteminde oluşan pıhtılaşmanın, beyin ya da akciğer gibi organlara zarar vermesiyle oluşur. Rahim büyümesi dolaşımı engelleyerek, düzensiz beslenmeden dolayı ve hareketsiz gebelik dönemi sebebiyle pıhtılaşmaya yol açabilir. Doğum ve sonrasında tromboemboli görülmesi daha fazladır. Doğum ile pıhtının yer değiştirmesi söz konusudur.

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Riskleri
Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Riskleri

Tromboemboli Riski Taşıyan Hamileler         

Hamilelikte damar tıkanıklığı hastalığı, genetik pıhtılaşma sorunu ile ortaya çıkabilmektedir. Gebelik öncesinde bu gibi bir hastalığa sahip olan anne adayları, mutlaka konu hakkında doktorlarını bilgilendirmelidir. Riskli grup içerisinde aşırı kiloya sahip olanlar, hareketsiz yaşayanlar, diyabet hastalığı olanlar, anemi, sepsis, inflamatuar bağırsak hastalıkları olanlar ve damar sorunlarına yol açan travmalar geçirenler bulunur. Tromboemboli, 35 yaş üstü gebelikler, 5 ve daha fazla doğum yapmış olanlar, daha önce sezaryen ile doğum yapmış olanlar ve preeklampsi olanlarda daha sık görülmektedir. Hamileler Tromboemboliyi kendilerinde gözlemleyebilirler. Özellikle bacaklarda aşırı şişkinlik ve şekil bozukluğu, kızarıklık, morarma, ağrı ve hassasiyet gibi belirtiler görüldüğünde, hamilelikte damar tıkanıklığı şüphesiyle mutlaka doktora gidilmelidir. Beyin ya da akciğer gibi hayati organlarda emboli oluşumu, sonu ölüme kadar ulaşabilen durumlar oluşturabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu