Gebelik

Hamilelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi? Anne karnındaki bebek; anneden beslenir ve hayatta kalmaya devam eder. Anne iyi beslenmek zorundadır. Uzmanlara göre hamile kadınların günde 5-6 öğün ama küçük porsiyonlar şeklinde yemek yemesi gerekiyor.

Hamilelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi? Su ihtiyacını da tam olarak gidermesi gerekiyor. Ramazan aylarında özellikle ramazan sıcak mevsimlere denk geliyorsa, sabah 4.00’dan akşam 20.00’a kadar geçen 16 saat boyunca hiçbir şey yemeyip içmemesi bebeğin sağlığı açısından zararlı olabilir.

  • Hamilelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi
  • 8 aylık hamile kadın oruç tutabilir mi
  • Hamilelikte oruç tutmak
  • 7 aylık hamile kadın oruç tutabilir mi
  • Hamileliğin ilk ayında oruç tutmak bebeğe zarar verir mi
  • Hamileyken oruç tutmak günah mı
  • Hamileyken oruç tutmak diyanet
  • Hamilelikte oruç tutmanın sevabı
  • 6 aylık Hamileler oruç tutabilir mi
Hamilelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi
Hamilelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi

Gebelikte Oruç Zorunlu Mu?

Emziren anneler ve hamile kadınlar, zararlı olabileceği için oruç tutmayabilirler. Bu özele ayı tutamadıkları için doğumdan sonra sağlıklı hissettiklerinde orucu kaza yapabilirler. Orucun kısa kış günlerine denk gelmesi, orucu biraz daha kolaylaştırır. Yine de doktora danışılarak; bebeğe zarar verip veremeyeceği konuşulmalıdır. Ayrıca uzun saatler boyunca susuz kalmanın böbreklere de zararı bilinmektedir. Doktor oruçta sakınca görsün veya görmesin, her kadın oruca karşı direncini bilir. Tutabileceğinden emin olanlar tutmak isterse tutabilirler. Bebeğinin sağlığına zarar gelebileceğini düşünenler de orucu kazaya bırakabilirler. Anne oruç tutmaya karar verirse; doktor kontrollerini sıklaştırmalıdır.

Gebelikte Su İhtiyacı

Bebekler ve anneler gebelik dönemini birlikte geçirirler ve her ikisi de besine ve fazladan suya ihtiyaç duyarlar. Kahve çay ve kola hamilelik döneminde su kabına yol açar. Oruç tutmak isteyen hamile kadınların da bu dönemde oruç tutacaklarsa, bu içeceklerden uzaklaşması gerekiyor. Ek olarak anne adayı, Ramazan aylarında gerekli vitamin- mineral desteğini de eksiksiz almalılar.

Hamileyken Oruç Tutmak Günah Mı?

Oruç Bedene ve bebeğe zarar veriyorsa tutulmaması daha iyi olur. Sonuçta İslam dini anlayış iyilik güzellik merhamet dinidir ve kolaylaştırıcıdır. Bu yüzden de yer yüzündeki en değerli varlık olan insanın, hayatına sağlığına dikkat etmesini destekler. Zararlı alışkanlıkları yasaklar.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu