Gebelik

Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular

Hamileliğim konusunda gergin hissediyorum. Ne yapabilirim?  Başkalarına ulaşmaktan ve endişelerinizi ifade etmekten korkmayın. Eşinizle, ailenizle ya da arkadaşlarınız, onlarla nasıl hissettiğiniz konusunda konuşmalısınız. Kadın Sağlığı Ofisi (womenshealth.gov), duygularınızı sıkıştırmak sizi yalnızca daha kötü hissetmenize neden olur ”diyor.

Partnerinizle, ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşmak için zaman ayırın ve gergin olduğunuzu onlara bildirin. Şimdi bir destek ağı kurmak, hamileliğiniz boyunca size yardımcı olacaktır. Sorularınızı, endişelerinizi ve heyecanınızı destek ağınızla paylaşın; kaç tane anne arkadaşınız ve aile üyesinin şu anda aynı şekilde hissettiğine şaşırabilirsiniz. Ve büyük olasılıkla, o tanıdık annelerin de kullanabileceğin tavsiyeleri var.

Doğum Öncesi Bir Vitamin Almam Gerekiyor Mu?

Bu, sizin ve doktorunuzun tartışması için iyi bir sorudur. Ancak çoğu kadın doğum uzmanı ve çocuk doktoru, hamile annelerin hamilelikleri boyunca folik asit içeren doğum öncesi bir vitamin almalarını önermektedir. ABD Halk Sağlığı Hizmetinin açıkladığı gibi, gebe kalabilen tüm kadınlar, nöral tüp kusurlarını (NTD’ler) önlemek için günde 400 mikrogram folik asit tüketmelidir (gerekir).

Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular
Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular

Hamileliğim Boyunca Kaç Randevuya İhtiyacım Olacak?

Hamilelik sırasında doğum öncesi bakım kesinlikle gereklidir. OWH, “Bu tutarlı bakım, sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmasına, ortaya çıkan sorunları tespit etmesine ve doğum sırasında sorunları önlemeye yardımcı olabilir” diye açıklıyor.

Rutin kontroller genellikle şu şekilde gerçekleşir:

  1. haftadan 28. haftaya kadar ayda bir.

 

  1. haftadan 36. haftaya kadar ayda iki kez.

 

  1. haftadan doğum yapana kadar her hafta.

 

Yukarıdaki program, hamileliğinize ve OB-GYN’nizin uygulama politikalarına bağlı olarak biraz değişebilir. Doğum öncesi randevularınızın tam bir programı için doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Bebeğimin Cinsiyetini Ne Zaman Öğrenebilirim?

İkinci üç aylık ultrason randevunuz sırasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz; OWH’ye göre genellikle 18 ila 20 hafta arasında.

Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular1
Hamilelikte En Çok Merak Edilen Sorular1

Hamilelik Sırasında Ne Kadar Kilo Almalıyım?

Ağırlığın hemen hemen hepsi son üç ayda alınmış olacak şekilde yavaş yavaş kilo almalısınız”.

Devlet kurumu, kadınların aşağıdaki oranda kilo almasını öneriyor:

İlk üç ayda toplam 1 ila 4 kilo (ilk üç aylık dönem).

Dördüncü ila dokuzuncu aylarda ayda 2 ila 4 kilo. Hamilelik sırasında kazandığınız toplam miktar, gebe kaldığınız andaki kilonuza bağlıdır. Sağlıklı bir ön yargı kilosunu koruyan kadınlar için 25 ila 35 kilo almayı öneriyor. Sizin için hangi oran ve miktarda kilo alımının doğru olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu