Gebelik

Hamilelikle İlgili Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Hamilelikle İlgili Bilinen Yanlışlar Nelerdir? sorusu bir çok anne ve anne adaylarının sorduğu konular arasındadır. Bizde bu yazımızla konuyla ilgili merak edilen tüm detayları sizler için ele aldık. İşte hamilelikte doğru bilenen yanlışlar..

Hamilelikle İlgili Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Gebelik dönemi için uzun yıllardır bildiklerimiz artık gelenek halini almıştır. Fakat gelenekselleşen bu bilgilerin neredeyse çoğu aslında yanlıştır.

İşte Gebelik Dönemi İçin Doğru Bilinen Yanlışlar

Gebelik

İlk olarak hamileliğin ilk aylarının  bebeğin iç organlarının gelişim süreci olduğu söylenir ve bununla beraber gebe kadınların istemeseler de sıklıkla bir şeyler yemeleri gerektiğinin doğruluğuna  inanılır. Fakat bu ilk aylar da bilinenin tersine bebek ihtiyaçlarının en az olduğu zamandır. Bu sebeple hamileliğin ilk aylarında kendini, gereğinden fazla ve zorlayarak çok yiyen anne adayları dışında, genel anlamda gebe bayanlar kilo almadan hamileliğin ilk aylarını sonlandırırlar. Doğal beslenmenin yerini asla hiçbir vitamin yada besin desteği alamaz.

Hamilelikle İlgili Bilinen Yanlışlar Nelerdir1
Hamilelikle İlgili Bilinen Yanlışlar Nelerdir1

Doğal beslenme hem anne hem de bebek için ciddi önem taşır ve gereklidir. Bu sebeple gebelik dönemi süresince besin desteği alsanız da mutlaka doğal beslenmeye özen göstermelisiniz. Kalsiyum hamilelik döneminde ihtiyaç duyduğumuz bir mineraldir. Kalsiyum ihtiyacımızı gebelik döneminde en iyi süt içerek karşılayabiliriz. Ama eğer anne adayları süt içmekte sıkıntı yaşıyorsa süt ürünlerinden de bu desteği alabilirler. Süt be süt ürünleri kalsiyum bakımından oldukça zengindir fakat bunun yanında bir de yeşil yapraklı besinler de birinci derecede kalsiyum kaynağıdır.

Yanlış bilgi

Gebelik döneminde fazla kilo alınması kesinlikle yanlış beslenmenin sonucudur. Kimi anne Adayları her gün beslenmelerine dikkat etse de yine kilo aldığını belirtir. Bunun nedeni bazı anne adaylarının vücudun da ödem oluşmasıdır. Ödemi engellemenin yolu ise tuz tüketimini azaltmak tuz yerine suyu arttırmak gerekmelidir. En çok yapılan hatalardan biride sıvı ihtiyacınızı su dışında meyve suyu ve meyve yiyerek de karşılayacağınızı düşünmenizdir. Ama ne yazık ki sıvı ihtiyacınızı en iyi su içerek sağlamanızdır. Meyve yemek kesinlikle bağırsaklarınızı çalıştırarak sizlere yardımcı olur yine de hamilelik dönemi boyunca meyve yemenin yanında bol su tüketmeye dikkat etmeliyiz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu