Anne-Çocuk

Hamilelik Sürecinde Anne Adaylarını Neler Bekliyor?

Her kadın hamilelik sürecini öğrendiği andan itibaren birçok duygu ve düşünceyi aynı anda hissetmeye başlıyor. En başta önemli ölçüde hormonal değişimlerin etkisi, sonrasında ise süreç ve sonrası ile ilgili kaygılı bir hale bürünüyor. Tüm bu psikolojik etkenler anne adayını hassas bir dönemin içine sokuyor. Peki hamilelik boyunca anne adaylarını neler bekliyor?

Gebelik Bulguları Nelerdir?

Gebeliğin erken belirtilerini çoğu anne adayı yaşar, bu belirtiler, ikinci ve üçüncü trimesterlerde da devam edebilir.

Ruh hali değişiklikleri

Baş ağrısı

Artan idrara çıkma isteği

Sırt ağrısı

İştahta artma

Yorgunluk

Hassas göğüsler ve bulantı gibi bazı semptomlar hamilelik ilerledikçe çoğunlukla iyileşir.

Daha sonraki gebeliğin ek semptomları, uterusun büyüklüğü ve ikinci zamanlayıcıda doğum yapana kadar kilo alımı ile ilişkilidir. Erken gebelik belirtilerinde olduğu gibi, tüm kadınlar tüm bu belirtileri yaşamaz ve kadınlar bunları aynı derecede yaşamaz.

Gebeliğin Sonraki Evrelerinde Ne Olur?

Kilo alımı: Çoğu kadın hamilelik sırasında toplam 20-25 kilo alır. Kilo alımı, artan fetüs, plasenta, meme büyüme, artan kan ve sıvı hacminden kaynaklanır. Doğum uzmanınız doğum öncesi ziyaretleriniz sırasında kilonuzu yakından takip edecektir.

Meme değişiklikleri: Göğüsler hamilelik boyunca genişler; Hamileliğin geç evrelerinde meme başlarından gelen kolostrum (doğumdan hemen sonra üretilen sarımsı bir sıvı) gelebilir.

Mide ekşimesi: Büyüyen uterustan kaynaklanan baskı mideyi yukarı doğru ve normal konumundan dışarı doğru iterek mide ekşimesi semptomlarına neden olabilir. Ek olarak, hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler, asidin mideden geri akışını kontrol eden sfinkterlerden birinin gevşemesine neden olabilir.

Şişmiş ayak ve ayak bilekleri: Büyütülmüş uterustan kaynaklanan basınç, bacaklardaki damarların kan akışını yavaşlatabilir ve bu da sıvı birikmesine neden olabilir.

Varisli damarlar: Artan kan hacmi, varisli damarlar, hemoroitler veya küçük örümcek damarlarının oluşumuna neden olabilir.

İdrar sızıntısı: Mesanedeki uterusun basıncı sık sık idrara çıkmalara neden olur (gebelikte hormonal değişiklikler nedeniyle erken başlamış olabilir). Bazen kadınlar gülme, hapşırma ya da öksürme sırasında zorlanırken idrar kaçağı olduğunu fark ederler.

Nefes darlığı: Uterus, diyaframı göğsüne doğru daha da büyütür ve iter, muhtemelen nefes almanızın öncekinden daha zor olmasına neden olur.

Braxton-Hicks kasılmaları: Doğumdan önceki haftalarda, birçok kadın uterus kasılmaları yaşar. Gerçek kasılmalarının aksine, Braxton-Hicks kasılmaları zayıftır ve düzenli aralıklarla gerçekleşmez. Doğum kasılmaları, sıklık ve yoğunlukta artar.

Hangi Seçenekler Hamilelik Belirtilerini Yatıştırmaya Ve Gidermeye Yardımcı Olur?

Hamileliğin rahatsız edici semptomlarının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları ve öz bakım stratejileri vardır. Bazı antibiyotik türleri de dahil olmak üzere birçok ilacın hamilelikte alınması güvenlidir. Yalnız herhangi bir alım söz konusu olduğunda doktorunuzla konuşun. Reçetesiz, reçeteli ilaç ya da herhangi bir takviyeyi veya vitamini doktorunuzun onayı olmadan kullanmayın.

Aşağıdaki bazı kişisel bakım önlemleri, rahatsız edici olabilecek semptomların bazılarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

Doğru beslenme ve egzersiz, kilo alımını kontrol altında tutarak ve karın kaslarınızı güçlendirerek, semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. İlk üç aylık dönemden sonra, uzun süre sırt üstü yatmayı içeren egzersizlerden kaçının.

Bir gebelik kemeri veya askısı, karnınızı desteklemeye yardımcı olabilir.

Özellikle bacaklarda şişlik varsa, çok sıkı olmayan rahat ayakkabılar giyin.

Egzersizler sırasında, diğer çocukları veya ağır nesneler kaldırılırken dikkatli olun. Bir şey kalıdırıken dizlerinizi büktüğünüzden emin olun ve sırtınızı dik tutmaya çalışın.

Sağlam bir yatak üzerinde uyuyun. Bacaklarınız arasında bir yastıkla yatmak, rahatlamanızı sağlayacak bir pozisyon olabilir.

Göğüsler yumuşak veya ağrılı ise iyi destek sağlayan bir sutyen kullanın.

Bağırsakları hareket ettirmek ve kabızlığı önlemek için çok miktarda lif tüketin. Bu, taze meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar anlamına gelir. Elyaf veya dışkı yumuşatıcıların alınması da yardımcı olabilir.

Mide bulantısı ile mücadele etmek için sık öğünler yiyin ve mide bulantısını tetikleyen yiyeceklerden kaçının. Yağlı yiyecekleri tüketmeyin ve bol miktarda sıvı için. Küçük, sık yemekler de mide ekşimesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu