Anne-ÇocukYaşam

Hamilelik Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebek kıyafetleri görmek artık sizi heyecanlandırıyorsa, bebek düşünmeye başladıysanız ve üzerine plan yapıyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bir listeden haberiniz var mı? Bu liste kafein alımından, doktor muayenelerine kadar uzanıyor. Hamilelik öncesi dikkat etmeniz gerekenler yazımızda…

Hamilelik Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Doktorunuzu Ziyaret Edin

Evet, hamile kaldıktan sonra doktoru çok göreceksiniz, ancak daha hamile olmasanız bile, önceden doktor ziyareti etmek iyi bir fikirdir. Gebe kalma şansınızı etkileyebilecek veya hamileliği daha riskli hale getirebilecek sağlık sorunlarınız varsa, bu kişilerin kontrol altına alınmasını sağlamak için önemlidir.

Kistik fibroz veya orak hücre hastalığı gibi hastalıklar eşinizin veya ailenizden geçerse, ayrıca genetik bir danışman görmek veya önyargı tarama testleri yapmak isteyebilirsiniz.

Diş Ve Diş Etlerinizi Kontrol Ettirin

İyi ağız sağlığı ile sağlıklı hamilelik arasında bağlantı var. Diş eti hastalığı, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile bağlantılıdır. Şimdi herhangi bir problemi çözmek için bir dişçiye gitme zamanı geldi.

Sigara İçmeyi Bırakın

Hamilelik sırasında tütün ve alkolün hiçbir zaman kullanılmaması gerektiğiniz zaten biliyor olabilirsiniz. Bebeğin büyümesini olumsuz yönde etkilerler ve bebek büyüdükçe onun için sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Ancak şimdi bile, sigara içmek hamile kalmayı zorlaştırabilir ve düşük yapma ihtimalinizi artırabilir. Bu alışkanlıkları bırakmanıza yardımcı olabilecek programlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Kafein Alımını Azaltın

Günde iki fincandan fazla kahve veya beş kutu içecek içmek (yaklaşık 250 miligram kafein), bu da bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kafeini şuan kesmenin bir avantajı var: Hamileliğin ilk birkaç haftasında kafein isteği hissetmeyeceksiniz.

Akıllıca Yiyin

Abur cubur ve tüm boş kalorileri kesmek için daha iyi bir zaman yok. Her gün bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıl ve yağsız protein aldığınızdan emin olun.

Gebe kalmadan önce sağlıklı bir beslenme şekli hamile kadınları etkileyen bir tür olan gebelik şekeri olma olasılığını azaltabilir.

Ekstra Kilo Verin

Ekstra kilo, gebelik öncesi diyabet ve preeklampsi adı verilen bir durum olan hamilelik sırasında yüksek tansiyon gibi sorunların olasılığını artırabilir.

Hamileyken kilo vermek iyi bir fikir değildir, bu yüzden kilo vermek istiyorsanız şimdi başlayın.

Aşıları Yaptırın

Hamilelik sırasında bazı hastalıklar sizi mutsuz etmekten daha fazlasını yapabilir. Çocuğunuza zarar verebilir. Şimdi ihtiyacınız olan aşılar ve hangileri daha sonra ihtiyacınız olacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

Doktorlar hamilelik sırasında boğmaca için Tdap aşısı gibi bazı aşılar yaparlar, böylece bebeğiniz de korunmadan yararlanabilir.

Aldığınız İlaçları Kontrol Edin

Doktorunuza aldığınız tüm ilaçları reçeteli, reçetesiz, hatta vitaminler ve şifalı otlar hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Bazıları bebeğinizi etkileyebilir.

Şimdi doğum öncesi bir vitamin veya folik asit takviyesi almaya başlamanın zamanı geldi, böylece doğum kusuru riskinizi azaltabilirsiniz.

Deniz Ürünleri Konusunda Seçici Olun

Hamileyken civadaki balıklardan uzak durmanın akıllıca olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Fakat vücudunuzun elementi kanınızdan temizlemesi bir yıl kadar sürebilir.

Balık tüketmek haftada iki kez sağlıklıdır, ancak kılıçbalığı, karo balığı, kral uskumru ve köpekbalığı gibi çok fazla civa olan çeşitleri tüketmemeye özen gösterin.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak sadece sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda hamilelik ve doğum için formda kalmanızı sağlayacaktır. Hamile kaldıktan sonra ise gebeler için özel olarak yaptırılan egzersiz programlarına katılabilirsiniz. Kurslardaki eğitimcilerin sertifikalı olmasına mutlaka dikkat edin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu