Gebelik

Hamilelik Döneminde Hangi Testleri Yaptırılmalı?

Hamilelik Döneminde Hangi Testleri Yaptırılmalı? sorusu hamile olduğunu öğrendiği ilk andan itibaren tüm kadınların sorduğu soruların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda merak edilen bu soruyu yanıtladık.

Hamilelik Döneminde Hangi Testleri Yaptırılmalı? Kadınlar, hamilelik döneminde bebeklerinin anne karnındaki gelişimini yakından takip etmek adına bir takım testler yaptırmalıdır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Yapılacak Testler

Hamileliğin ilk haftalarında anne adayları hamilelik testleri ile önemli virüslerin olup olmadığını kontrol eder. Öncelikle test edilen virüs CMV enfeksiyonudur. Hamileliğin ilk haftaları bebek ölümlerinin en fazla rastlandığı dönemdir. Bu nedenle de hamileliğin anlaşılması ile birlikte iyi bir kontrolden geçmek gerekir. Anne karnındaki bebeği etkileyecek CMV enfeksiyonu karşısında kontrol yapılır. Ayrıca tiroit bezi kontrolü de anne adayları için önemli bir kontroldür. Bu sayede bebeğin zekâ gelişimini engelleyen bir durumun varlığı tespit edilmeye çalışır. Önceden önlem alınma noktasında, gebeliğin ilk haftasında yapılan testler son derece önemlidir.

Hamilelik Döneminde Hangi Testleri Yaptırılmalı
Hamilelik Döneminde Hangi Testleri Yaptırılmalı

Gebeliğin Üçüncü Ayında Yapılacak Testler

Gebeliğin 11. ve 14. haftalarında ikili tarama testleri yapılır. Bu testler ile de bebeğin ense kalınlığı ortaya çıkarılır. İki testler yardımı ile bebeğin ense kalınlığını ortaya çıkarmak kalıtımsal hastalığın tespitinde son dere önemlidir. Özellikle de genetik bir hastalık olan Down Sendromu ilk üç ayda yapılan ikili test ile erken bir şekilde anlaşılır. Bu sayede de istenmeyen gebelik durumları sonlandırılır.

Gebeliğin 4. ve 5. Ayında Yapılacak Testler

Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde ikili test yapılması önerilir. Ancak bu süre içerisinde ikili test yapılmaz ise bu sürede üçlü ve dörtlü tarama testleri gerçekleşir. Bu sayede bebekteki genetik rahatsızlıklar ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkar.

Gebeliğin 5. Ayından Sonra Yapılacak Testler

Gebeliğin ileriki dönemlerde annenin gebeliğe bağlı olarak diyabet olup olmadığı yönünde çalışmalar yapılır. Gebelik dönemindeki testler sayesinde sorunsuz bir şekilde hamileliğin geçirilmesi sağlanır. Anne ve bebek için tüm sağlık taramaları gerçekleştirilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu