Gebelik

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Anne adaylarının hamilelik süresince her türlü detaya dikkat etmesi bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik süresince annenin ve bebeğin sağlığını korumak adına beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Anne adayı mutlaka beslenmesini yeterli ve dengeli yapmalıdır. Beslenme konusunda planlama yapması sağlıklı gebelik sürecini oluşturacaktır. Hamilelikte beslenmenin nasıl olması gerekir? Konusu sıklıkla araştırılan konulardandır.

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Annenin tüketmiş olduğu her gıdadan belirli oranda bebeğe de geçmektedir. Yani anne ne yerse bebekte onu yemiş olacaktır. Her besin grubundan belirli seviyelerde alınması çok önemli olurken fazla kalori yüklemesinin de yapılması gerekir. Çünkü fazla kalori yüklemesi beraberinde kilo kontrolünü sağlamada sorunlar yaşatabilir. Gebeliğin sorunsuz ve en güzel şekilde geçmesi için hamilelikte beslenme konusuna ayrıca önem verilmelidir.

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı
Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı

Gebelikte Dengeli ve Yeterli Beslenme Nasıl Yapılır

  • Anne adayının mutlaka gebelik süreci içerisinde kendi vücut yapısına uygun besin çeşitlerini oluşturmalıdır.
  • Tüketilen gıdalar bebeğin anne karnında ki sağlıklı gelişimine destekleyici olmalıdır.
  • Vücuttaki depolamaların beslenme ile dengelenmesi gerekir.
  • Hamilelik süresince bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecekler tercih edilerek hastalıklara karşı koruma sağlanmalıdır.
  • Hamileliğin sonunda bebeğin beslenmesi için süt kalitesine hazırlık yapılmalıdır.

Hamilelik Süresince Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İnsanın sağlıklı şekilde hayatını sürdürebilmesi için mutlaka tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekir. Hele ki hamilelik süresinde anne adayının tüketeceği besinler doğal, renkli, lif yönü zengin ve taze olması gerekir. Beslenme planlamasına dikkat edilerek sabah, öğle ve akşam öğünleri es geçilmemelidir. Ayrıca ara öğünler yapılarak da beslenme dengesi sağlanmalıdır.

Hamilelik süresince yapılan en büyük yanlış anne adayının fazla tüketim yapmasıdır. Beslenme dengesi içerisinde fazla gıda tüketimi beraberinde kilo alımına ve hamileliğin de zorlu geçmesine sebep olacaktır. Bunun yerine vitamin ve mineraller yönünden zengin gıdalar tüketilmelidir. Nitekim çok yemek değil öz yemek her zaman daha sağlıklıdır.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalıdır?

Anne adayları ilk gebelikten doğuma kadar geçen sürede aldıkları fazla kilodan yakınmaktadırlar. Bu dengesiz ve bilgisiz beslenme kaynaklı olup, doğru planlamanın olmamasındandır. Gebelik süreci sağlıklı geçen anne adayı doğuma dek en faz 9 – 12 kg arası alması normal olarak görülmektedir. Çok kilo almak bebeğin daha sağlıklı gelişime sahip olduğu göstermez. Kilo kontrolünü sağlamak ve belirlenen çizgi üzerinde hareket etmek daha faydalı olacaktır. Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak hiçte kolay olmayacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu