DiyetSağlık

Günlük Yeterince Elektrolit Alımı Nasıl Sağlanır

İyi nemlendirilmiş olmak, sadece su içmek değil, aynı zamanda yediğiniz yiyeceklerle de ilgilidir. Taze, bütün, çiğ, organik meyve ve sebzeler yemek, vücudunuzun nemli kalmasına ve iyi düzeyde elektrolit sağlamasına yardımcı olacaktır. Su içeriği yüksek meyve veya sebzeler vücudunuza saf ve kolay emilen bir formda su sağlayacaktır.

Elektrolitler Ve En İyi Kaynakları Nelerdir

Elektrolitler, vücuttaki işlemlerin ve reaksiyonların büyük çoğunluğunu düzenleyen veya bunlara katılan minerallerdir. Vücudumuzda bulunan ana elektrolitler, kalsiyum, magnezyum, sodyum, klorür ve potasyum gibi mineralleri içerir. Vücut sıvılarında (kan, idrar, ter) bulunurlar ve hücrelerin içinde ve dışında sinir sinyallerinin iletilmesinde kilit öneme sahiptirler.

Su ve elektrolit içeriği yüksek yiyecekler şunlardır: kavun, salatalık, kereviz, turunçgil meyveleri, meyveler ve elektrolitler bakımından doğal olarak zengin olan taze Hindistan cevizi suyu. Taze karpuzları birkaç küp buzla karıştırın ve 1-2 nane yaprağıyla harika bir yaz içeceği hazırlayın. Bitki çayları ve çorbalar / et suları da günlük su alımının bir parçası olarak sayılır.

Güne sabahları aç karnına bir bardak ya da iki sıcak ya da oda sıcaklığında su içerek güne yüksek başlayın. Sindiriminizi uyandırmak ve uyuduktan sonra karaciğeri temizlemek için bol miktarda limon suyu ekleyin. Oda sıcaklığındaki su, susuz kalmanız durumunda daha iyi olur çünkü vücut onu işlemek için önce suyun sıcaklığını yükseltmek yerine hemen emebilir.

Elektrolit İçeren Diğer Yiyecekler

Filtrelenmiş suya az miktarda kaliteli tuz eklenmesi çoğu insan için (tuz metabolizmasına bağlı yüksek tansiyona sahip bireylerin dikkatli olması gerekir) yararlıdır. Bunlardan her ikisi de suyun vücudunuzda daha uzun süre kalmasına yardımcı olacak ve sadece temizlemeyecektir.

Karbonatın suda hidrant olarak kullanılması eski zamanlara dayanıyor. Litre suya 1 çorba kaşığı karbonat koyun. Tuz eklerseniz, çoğu insan için litre suya 1/8 çay kaşığı tuz yeterlidir.

Limon suyu eklemek, suyun biyolojik olarak kullanılabilirliğini daha da artıracaktır. Çoğu insan vücudun hidrasyonunu ve ayrıca kan pH’ını düzenleyen ve sinir ve kas fonksiyonu için kritik olan elektrolitlerde (sodyum, potasyum, klorür, kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat gibi mineraller) eksiktir.

Hem karbonat hem de tuz iyi miktarda elektrolit sağlayacaktır. Hindistan cevizi suyunun sade su yerine (veya her ikisinin bir karışımı) olması, elektrolit seviyelerini ve emilimini daha da artıracaktır.

Temel Elektrolit Bakımından Zengin İçecek Tarifi

1 litre filtrelenmiş su (ya da taze veya kaliteli hindistancevizi suyu sağlık marketlerinde ve süpermarketlerde bulunur)

Taze sıkılmış limon veya limon suyu (veya her ikisi de)

Ekstra mineraller ve biraz renk için 1 tatlı kaşığı çiğ bal veya organik, kükürt içermeyen pekmez

1 çay kaşığı Himalaya pembe tuz

Tüm malzemeleri harmanlayın ve gün boyunca tüketin. Oranları deneyin ve malzemeleri sizin için doğru hissettiren seviyeye ayarlayın. Vücudunuzun daha fazla tuz isteyeceği veya daha fazla bal veya limon suyu isteyeceği günler olabilir.

Esnek olun ve buna göre ayarlayın! Mevcut elektrolit dengeniz ve gereksinimlerinize bağlı olarak, size uygun bir içecek hazırlayacaksınız ve tat alma duyularınız bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu