Sağlık

Günlük Önerilen Demir Miktarı Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günlük demir ihtiyacınız ne kadar olduğunu biliyor musunuz?

Demir eksikliğinin özellikle kadınlarda en yaygın beslenme eksikliği olduğu söylenebilir. Demir, her gün vücudumuzda birçok işlevi yerine getirmeye yardımcı olan temel bir besindir. En önemli fonksiyonlardan biri ise, oksijenin kan boyunca taşınmasına yardımcı olmasıdır.

Demir eksikliği en yaygın olarak, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretilmediği bir durum olan anemi gelişimi ile bağlantılıdır. Demir, proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur ve hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynar, aneminin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsüne göre:

“Demir eksikliği anemisi, vücutta yeterli miktarda demir bulunmadığında ortaya çıkan yaygın, kolay tedavi edilen bir durumdur. Düşük demir seviyeleri genellikle kan kaybı, zayıf beslenme veya yiyeceklerden yeterince demir emememekten kaynaklanmaktadır. ”

Günlük Önerilen Demir Miktarı

İhtiyacınız olan demir miktarı yaşınıza göre değişir. ABD Hastalık Önleme ve Sağlığı Teşvik Ofisine (ODPHP) göre, önerilen günlük demir miktarları aşağıdaki gibidir:

 • 1 ila 3 yaş arası çocuklar: 7 miligram
 • 4-8 yaş arası çocuklar: 10 miligram
 • 9 – 13 yaş arası çocuklar: 8 miligram
 • Kadınlar 14-18: 15 miligram
 • Erkekler 14-18: 11 miligram
 • Kadınlar 19-50: 18 miligram
 • Hamile ve emziren kadınlar: 27 miligram
 • Erkekler 19+ yaş: 8 miligram
 • Kadınlar 51+: 8 miligram

Fark edeceğiniz gibi, küçük çocukların çocuklardan daha fazla demire ihtiyacı vardır, çünkü demir büyüme ve bilişsel gelişim sürecini destekler. Küçük çocukların sadece beslenmede yeteri kadar demir almaları zor olabilir, özellikle yemek seçiyorlarsa, böylece küçük bir çocuğun yıllık muayenesi sırasında yapılan bir kan testinin yapılması, daha büyük bir sorun olmadan önce demir eksikliğini belirleyebilir.

Anne sütünün biyolojik olarak yüksek oranda kullanılabilir demir içerdiğine, ancak 4-6 aydan daha büyük bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayan miktarlarda olduğuna inanılmaktadır. Bebeklerin biyolojik olarak kullanılabilir demir bakımından doğal olarak zengin katı yiyecekler yemeye ya da demir takviyeli yiyecekleri veya formülleri mümkün olan en kısa sürede tüketmesi en iyisidir.

Hamile kadınlar genel popülasyondan daha fazla demire ihtiyaç duyabilir, bu nedenle doğum öncesi vitamin kompleksinin bir parçası olarak demir almaları önerilir. Ancak, bu korelasyon çok açık değil; Bir kadının demir eksikliği nedeniyle zaten kansızlığı yoksa, takviye şeklinde ek demir almanın doğum sonuçları üzerinde uzun vadeli bir etkisi olmadığı görülmektedir.

Son olarak, yakın zamanda yapılan bir ameliyat nedeniyle kanını kaybeden herhangi biri, demir eksikliği belirtilerini önlemek için demir ile takviye etmek isteyebilir.

Demir Takviyeleri Eksikliği Tedavi Etmek İçin Gerekli Mi?

Kişinin kanında çok fazla demir varsa, bu da problem yaratabilir. Aşırı demir yüklenmesi vücut dokularında aşırı demir birikimidir ve hemokromatoz denilen bir bozukluğa neden olabilir. Bunun, yalnızca demir açısından zengin yiyecekleri yemekten kaynaklanması pek mümkün değildir. Bunun yerine, hemokromatoz genellikle genetik nedenlerden veya yüksek miktarda demir takviyesi almaktan kaynaklanır.

Yüksek doz demir takviyesi (45 miligram / gün veya daha fazla) ayrıca mide bulantısı, kusma, kramplar ve kabızlık gibi yan etkilere de neden olabilir, ancak orta derecede demirin iyi tolere edildiği ve birçok ters reaksiyona neden olmaması gerektiği düşünülmektedir.

Demirin kalsiyum dahil diğer besinlerle etkileşime girebileceğini unutmayın. Bazı çalışmalar, kalsiyumun, bu etki kesin olarak tespit edilmemiş olmasına rağmen, demir emilimini engelleyebileceğini göstermektedir. Yine de uzmanlar, kalsiyum ve demir takviyesi alan kişilerin, her ikisinin de en faydalı şekilde olması için, gün boyunca aralıklı olarak ayrı ayrı alınmasını önermektedir.

Parkinson hastalığı, kanser veya kalp hastalığı için ilaç alan kişilerde, demir takviyesi alırken de ilaçlar emilebilir. Sonuç olarak, bu insanlar herhangi bir demir takviyesi almadan önce doktorlarıyla konuşmak isteyeceklerdir.

Demir Eksikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Demir eksikliği, tüm dünyada en yaygın besin eksikliğidir. Tipik olarak, kadınlar beslenmelerinde erkeklerden daha fazla demire ihtiyaç duyar, ancak öneriler yaşa göre değişmektedir. Demir eksikliği belirtileri anemiden öksürüğe, uykusuzluğa kadar değişebilir ve birkaç belirti aynı anda da yaşanabilir.

Demir eksikliğini önlemek için, beslenmenize sığır eti karaciğeri, kuru fasulye, sardalye balığı ve daha fazlası dahil olmak üzere yüksek oranda demir içeren yiyeceklerle doldurun. Yeterince demir alamıyorsanız, takviye almayı da seçebilirsiniz; Bu vegan / vejetaryen beslenmeleri olan insanlar için ortak bir ihtiyaçtır.

Demir eksikliği ilerlediğinde; baş dönmesinden, hırçınlığa, halsizlikten konsantrasyon bozukluğuna kadar birçok şikayete yol açar.

 • Demirin en önemli faydaları:
 • Anemiyi önler
 • Enerji seviyelerini destekler
 • Bilişsel fonksiyonların korunmasına yardımcı olur
 • Gelişimi ve büyümeyi destekler
 • Sağlıklı bir hamilelik için gerekli
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Olumlu ruh halini korumaya yardımcı olur
 • Huzursuz bacak sendromunu önler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu