Yaşam

Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz

Yeteri miktarda su tüketimi böbrekler, kalp ve karaciğer başta olmak üzere bütün organlar için hayati önem taşıyor. Herkesin bildiği gibi susuz bir yaşam düşünülemez. Ancak su tüketimi gün içinde unutmakta ve yeteri kadar tüketmemekteyiz. Günlük ihtiyacımız olan suyun mutlaka karşılanması gerekir. Vücudun ihtiyacının karşılanması için gerekli su tüketimi mutlaka yapılmalıdır. Peki günde ne kadar su içmeliyiz?

Bir seferde ne kadar su içmek güvenlidir? Başka bir deyişle, bir saatte içmek için ne kadar su gerekir?

Hiponatreminin gelişmesini ve potansiyel olarak su intoksikasyonuna ilerlemesini önlemek için aşağıdakiler önemlidir:

Ağır terleme ve egzersiz zamanlarında bile, sıvı alımını saatte en fazla 1 ila 1,5 litre (yaklaşık 4-5 bardak) ile sınırlandırın.

İçtiğiniz şeyi, terlediğiniz şeyle dengelemeyi hedefleyin. Ne kadar sodyum tükettiğinize ve ne kadar su kaybettiğinize (ter, idrar vb.) Göre doğru miktarda su içirin. Elektrolit dengesizliğine neden olabilecek tek sıvının su olmadığını unutmayın: bitki çayı, spor içecekleri, meyve suyu vb. Sodyum seviyelerini azaltabilir.

Su zengini gıdalar ve aynı zamanda bazı gerçek deniz tuzu kaynaklarını içeren dengeli bir diyet yapın.

Bağırsak iltihabı, diyabet, böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi altta yatan sağlık durumlarını tedavi edin.

Sizi tehlikeye sokabilecek zihinsel bozukluklar konusunda mutlaka yardım alın.

Günlük Ne Kadar Su Tüketmek Gerek?

Günlük ne kadar su içileceği konusunda, en yaygın tavsiye günde sekiz bardak su içmektir. Ancak, bu sadece genel bir öneridir ve her kişi için mutlaka en iyi miktar değildir. Merican Fizyoloji Dergisi Düzenleyici, Bütünleştirici ve Karşılaştırmalı Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanan 2002 tarihli bir incelemeye göre, bu miktarda içmeyi destekleyecek çok fazla bilimsel kanıt yoktur.

Her insanın ne kadar suya ihtiyaç duyduğu farklıdır, ancak genel olarak günde yaklaşık altı ila yedi bardak veya daha fazlasını hedeflemek gerekir. Bol miktarda meyve, salata ve smoothie gibi su bakımından zengin bir beslenme yerseniz daha azına ihtiyacınız olabilir. Sık sık egzersiz yaparsanız, sıcak bir iklimde yaşarsanız, hastaysanız veya tuzlu yemekler yiyorsanız daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Bardak bardak su saymak yerine, nasıl hissettiğinizi düşünün. Her gün doğru miktarda su içip içmediğinizi bilmenin iyi bir yolu idrarınızın rengine dikkat etmektir: idrarınızın normalde soluk ila orta sarı renkte olması yeterince su içtiğinizi gösterir.

Hangi Su Daha Sağlıklıdır?

İçilecek en iyi su konusunda, kirli musluk suyu veya şişelenmiş su içmek yerine evde bir su filtresi kullanmak en sağlıklısıdır. Çevresel Çalışma Grubu tarafından yürütülen üç yıllık bir çalışma ABD genelinde musluk suyunda 316 kimyasal bulunabileceğini buldu, aynı şeyler ülkemiz içinde geçerli. Evde bir filtre kullanmak en iyisidir, çünkü bu su kaynağında kalan toksinlerin giderilmesine yardımcı olur.

Bebeklerde ve Çocuklarda Doğru Hidrasyon

Ebeveynler, su kaybını önlemek için küçük çocuklarına su ve diğer sıvıları vermenin iyi bir fikir olduğunu düşünebilir, ancak bir bebek anne sütü alırken veya formül mama yerken aslında bebeklerin ihtiyacı olan tüm sıvıyı alır. Uzmanlar, ekstra suyu 6 aydan küçük bebeklere tavsiye etmez. Bebekler susadığında, daha fazla anne sütü ya da formül mama içmeleri gerekir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu