SağlıkYaşam

Grip, Soğuk Algınlığı Ve Öksürük İçin En İyi 7 Doğal Antibiyotik

Günümüzde antibiyotiklerin aşırı kullanımı, sindirim ve emilimin yanı sıra paradoksal olarak da bağırsak hasarının yanı sıra bağırsakta bulunan bağışıklık sistemimize zarar verir (bağışıklık sisteminin yaklaşık % 90’ı bağırsak).

Neyse ki, sentetik ilaçlar kullanılırken sıkça karşılaşılan hiçbir yan etkisi olmadan alınabilecek çok etkili doğal antibiyotik olan birçok bitki, bitki bileşiği ve yiyecek vardır. Soğuk algınlığı ve grip gibi bakteriyel viral enfeksiyonların etkisini ve / veya süresini önleyebilir, azaltabilir ve kış mevsimi boyunca sizi sağlıklı tutabilir.

Evde kilerinizde mutlaka bulunması gereken, iyi bilinen doğal antibiyotik ilaçların birkaç örneği:

Ekinezya

Bunu bilemeyebilirsiniz ancak tıbbi olarak kullanılan üç tür Ekinezya vardır: E. angustifolia, E. purpurea ve E. pallida. Ekinezya bitkisel preparatlarda çiçeklenme kısımları, hava kısımları, kök ve bütün bitki kullanılmaktadır. Kök en aktif kısımdır.

Pallida, üç türün arasında en az etkili olarak kabul edilir. Bu nedenle, Ekinezya alırken, tür ve bitki türlerinin kalitesi sonuçta oldukça belirleyicidir.

Ekinezya kökü, bağışıklık sistemini uyarıcı alkilamidlerin en yüksek seviyelerini içerir, bu nedenle Ekinezya kökü preparatları, güçlü bağışıklık düzenleyici / bağışıklık sistemi güçlendirici aktivite gerektiğinde kullanılmalıdır.

Ekinezya bitkisi, soğuk algınlığı, grip, ateş, bronşit, tıkalı sinüsler, ağrılar ve ağrıları önleme ve kısaltma gibi birçok uygulamaya sahiptir. Papatya bitki ailesine daha önce tepki verdiğinizi veya alerjik olmadıklarını bilmediğiniz sürece, güvenli olarak kabul edilir.

Otlar güçlü ilaçlar olarak kabul edilir, ekinezyayı uzun süre kullanmadan önce bir uzmana danışmak güvenli olacaktır.

Mürver

Mürver, güçlü bağışıklık uyarıcı özelliklere sahip güçlü bir bitkidir ve insanda bilinen en güçlü antiviral ilaçlardan biridir. Mürver, mürversıvı ekstresi veya kapsülleri, özellikle grip, grip, sinüs enfeksiyonları ve diğer viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Günümüzde, mürverlerin geleneksel kullanımı, influenza A ve B’nin tedavisinde etkinliğini gösteren klinik çalışmalar ile desteklenmektedir.

Araştırmalar mürver antiviral aktiviteye ve bağışıklık arttırıcı aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, mürver içindeki bileşiklerin grip virüsüne bağlandığını, çoğalmasını engellediğini ve virüsün hücre duvarlarına nüfuz etmesini önlediğini bulmuşlardır.

Kekik

Kekik (taze veya kurutulmuş), bu bitki güçlü bir şekilde antimikrobiyaldir ve patojenik bakterileri hızlı ve verimli bir şekilde öldürür. Boğaz ağrısı (gargara olarak larenjit ve bademcik iltihabı) için mükemmeldir, bronşit, ayrıca herhangi bir öksürüğü de kolaylaştırır. Kekik, akciğerleri ve solunum yollarını daha hızlı temizlemenizi sağlayarak öksürüğe yardımcı olur.

Bu bitki en iyi şekilde bir çay içinde taze olarak kullanılır: 2 çay kaşığı ince kesilmiş taze kekikle bir bardak kaynar suyu 10 dakika boyunca pişirerek kekik çayı hazırlayın, ardından bir miktar bal ve limon suyu ekleyin. Sıcak olarak yavaş yudumla için. Gerçekten solunum yolundan geçtiğini ve bağırsaklara fayda sağladığını hissedeceksiniz!

Ayrıca inhalasyon için kekik esansiyel yağı kullanabilirsiniz: bir tutam sıcak suya birkaç damla kekik esansiyel yağı ekleyin, hem başınızı hem de kaseyi bir havluyla kaplayın. Buharda 5 dakika boyunca nefes alın.

Sarımsak

Sarımsak (taze veya takviye), soğuk algınlığı ve grip için mükemmel bir ilaç, tüm solunum yolu enfeksiyonları, özellikle kronik bronşit ve tekrarlayan soğuk algınlığına şifa sağlayıcıdır. Sarımsak, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiseptik etkilere sahip ‘geniş spektrumlu’ doğal bir antibiyotiktir.

Solunum sisteminde mukus ve sinüsleri inceler. Şaşırtıcı bir şekilde, bağırsaktaki “kötü” bakterileri hedef alıyor ancak “iyi” olanları ayırıyor.

Sarımsak kokusundan n kaçınmak için ise, sarımsak dişlerini kıyın ve bir miktar su veya yeşil meyve suyunda bekletin. Alternatif olarak kıyılmış sarımsakları organik yoğurt veya ekşi kremaya koyun. Bağırsaklarınızda rahatsızlık hissedilmiyorsa, 1 karanfil ile başlayın ve günde 2-3’e yükseltin. Fazla abartmayın, sarımsak oldukça güçlü bir bitkidir.

Dikkat: ülseriniz varsa veya pıhtılaşma önleyici ilaçlar kullanıyorsanız (kan inceltici ilaçlar) çiğ sarımsak yemeyin veya takviye almayın.

Kekik Yağı

Kekik yağı, kuvvetli antimikrobiyal içerir, özellikle tıkanmış sinüsler, burun ve kulak enfeksiyonları için yararlıdır. Çok çeşitli mikroplara karşı çok etkilidir: bakteri, virüs, mantar ve parazitler. Öksürükleri hafifletmeye yardımcı olur, mukus hareketine ve atılımına yardımcı olan solunum sistemini gevşeterek antispazmodiktir.

Nasıl kullanılır: Soğuk algınlığı veya gribin ilk belirtisinde, ılık suda veya meyve suyunda seyreltilmiş birkaç saatte bir, her gün ve yatmadan önce 1-2 damla alın. Bunun güçlü bir bileşik olduğunu ve en kısa sürede (1-2 gün) alınabileceğini unutmayın.

Kalite önemlidir, bu nedenle daha iyi sonuçlar elde etmek için tercih edilen form olarak terapötik dereceli yabani kekik yağı kullanın. Natüropatınız veya bitkisel uzmanınızla, sizin için doğru form ve doz hakkında konuşun.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, sadece topikal kullanım içindir. Kuvvetle antimikrobiyaldir ve mikropları öldürmek için solunabilir, sıcak banyolara eklenebilir veya içeriye havaya püskürtülebilir. Okaliptüs, tıkalı burun, tıkalı sinüsler ve soğuk algınlığı veya grip sırasında baş ağrıları için çok iyidir.

Okaliptüs yağının bilinmesi gereken çok sayıda kontrendikasyon ve / veya dikkat edilmesi gerekildiğini lütfen unutmayın: 10 yaşın altındaki çocuklarla veya hamile / emziren anneler topikal olarak kullanmamalıdır.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir teşhis yaptırıyorsanız, lütfen kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın çünkü bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Okaliptüs yağı, topikal olarak kullanıldığında her zaman bir taşıyıcı yağ içinde seyreltilmelidir (etiket kontrol ya da bir taşıyıcı yağ ile kullanıldığında güvenli konsantrasyon ile ilgili bilgi edinmelisiniz).

Propolis

Propolis, arılar tarafından toplanan ve işlenen çiçek nektarından üretilen bir reçinedir. Dahili olarak tentür veya pastil veya gargara olarak kullanılabilir. Güçlü antiseptik özelliklere sahiptir ve ağız ülseri gibi her türlü boğaz ağrısı (sprey veya pastil gibi) solunum yolu enfeksiyonları için iyi çalışır.

Timus, akciğer ve boğazla özel bir ilgisi vardır ve bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçası olan timus bezini güçlendiren en iyi doğal maddelerden biri olduğu düşünülmektedir. Propolis, en iyi sağlıklı gıda satan mağazalardan ve bazı eczanelerden kolayca temin edilebilir.

Doğal olarak, dozlar ve gıda ve takviye kalitesi önemlidir ve sonuçlarınızı etkiler. Sağlık ihtiyaçlarınız için en etkili olanları seçmek için bu yazıda belirtilen doğal antibiyotiklerden herhangi birini almadan önce, mutlaka uzman hekiminizle konuşun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu