Yaşam

Goji Berry Nedir? Yan Etkileri Var Mıdır?

Ülkemizde maalesef pek tüketilmeyen Goji berry turuncu, kırmızı renkli ve keskin aroması olan otantik bir meyvedir. Diğer aile üyeleri gibi, Goji berry aynı zamanda sağlık açısından birçok faydası olup, besin değeri çok yüksek bir meyve türüdür.

Goji meyveleri ( Lycium barbarum ), Çin’e ve Asya’nın diğer bölgelerine özgü olan boxthorn bitkisinin meyvesidir. Goji meyvesi veya Çin’deki adıyla “wolfberry meyvesi”, Geleneksel Çin Tıbbında, hastalıklarla savaşmaya, sindirimi arttırmaya ve yaşlanmanın etkilerine karşı koruma yeteneğine sahip olduğu için 2.000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır.

Goji Berry meyvesinin içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler genel sağlık için oldukça faydalıdır ve organların görevlerini düzenli şekilde yapmaları için gerekli enerjiyi sağlar. Goji berry meyveleri bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirerek bünyenin hastalanmasına izin vermez. Diğer faydalarını da şöyle sıralayabiliriz:

  • Yüksek antioksidan ve besin sağlar
  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Kanserle mücadele eder
  • Cildi güzelleştirir
  • Kan şekerini düzenler
  • Göz sağlığını korur
  • C vitamini deposudur
  • Enerjiyi ve verimliliği arttırır
  • Karaciğeri temizler

Olası Goji Berry Yan Etkileri ve Önlemleri

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa sayısız fayda sağlayan Goji berry’nin, kişinin sağlık şartları ve tüketme şekline bağlı olarak bazı yan etkileri de vardır.

Goji meyvelerinin yan etkileri nelerdir? Çoğu insan goji meyvelerini iyi tolere edebilmesine rağmen, muhtemel goji meyvesi yan etkileri mide ağrısı veya alerjik reaksiyon içerebilir, özellikle de onları yüksek miktarlarda yerseniz.

Goji meyveleri fazla miktarlarda yenirse, vücudun kan basıncı düzeylerini olumsuz etkiler ve hipertansiyona neden olabilir.

Goji meyveleri bol miktarda selenyum içeren ve fetusun büyümesini etkileyebilir. Bu özelliğinden dolayı, hamile kadınlar bu meyveyi yemekten kaçınmalıdırlar.

Goji meyveleri aşırı tüketildiğinde baş dönmesi, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyonlar gibi şiddetli yan etkilere yol açabilir.

Ve tüm kurutulmuş meyvelerde olduğu gibi goji meyveleri de şeker içerir, bu yüzden porsiyon kontrolü önemlidir. Çok miktarda kuru meyve yemek kan şekeri dengesizliği olan insanlar için iyi bir seçim değildir. Tüm kurutulmuş meyveler gibi, fazla tüketilmesi de olası olabilir!

Kısacası her şeyde olduğu gibi aşırı tüketimden kaçınmak gerekli!

Goji berrynin bilinen bir zararı var mı? Kan inceltici kullanan veya diyabetik ilaç kullananlar muhtemelen çok fazla goji meyvesi yiyerek negatif reaksiyon gösterebilirler.

Diğer meyvelere alerjiniz varsa Goji meyvesi tüketebilir misiniz? Alerji ile ilgili olarak, gojiler yaygın bir alerjen değildir ve çocuklar için de uygundur, ancak diğer meyvelere karşı bilinen bir alerjiniz varsa, önce dikkatli olmak ve bunları doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Ağzınızda karıncalanma, deri döküntüsü, kaşıntı veya diğer alerji belirtileri gibi belirtiler fark ederseniz, muhtemelen goji meyveleri yemekten kaçınmanız gerekir.

Goji berryi tüketmenin birkaç yolu; sağlıklı kuruyemiş karışımlarına bir miktar eklemek, smoothie’lerle veya meyve suları ile harmanlamak, yulaf ezmesine veya yoğurda birkaç yemek kaşığıyla karıştırmak ve bir miktar salataya eklemektir.

Yemek pişirmeyi de seviyorsanız, kuru gojilerin pişmiş ürünlere eklenebileceğini, tatlı soslarda pişirilebileceğini veya kavrulmuş sebzeler veya birçok tatlı için garnitür olarak kullanılabileceğini unutmayın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu