Sağlık

Goji Berry Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Goji berry bitkisi veya Çin’de bilinen adıyla “wolfberry meyvesi”, Geleneksel Çin Tıbbında 2.000 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Bazı efsaneler goji meyvelerinin Himalaya Dağları’ndaki keşişler tarafından yendiğini ve meditasyona yardımcı olmak ve daha fazla sağlık, canlılık, uzun ömür, enerji ve dayanıklılık elde etmek için sıcak suya batırıldığını bildirmiştir.

Son araştırmalar bize goji meyvelerinin yararları hakkında neler söylüyor? Düşük kalorili, yağsız, iyi bir lif kaynağı ve yüksek antioksidan bir gıda olan goji berry faydaları arasında, hastalığa yol açan serbest radikallerle savaşmaya yardım etme, kiloyu etkin bir şekilde yönetme ve sindirim düzenleme yeteneği bulunur. Genellikle çiğ, kurutulmuş veya sıvı veya toz halde yenen çok yönlü goji meyveleri, birçok sağlık uzmanı tarafından “süper gıda meyveleri” adını veren çok çeşitli bitki besinler, vitaminler ve iz mineralleri içerir.

Aslında, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, goji meyveleri “enerji seviyeleri, atletik performans, uyku kalitesi, uyanma kolaylığı, aktivitelere odaklanma yeteneği, zihinsel keskinlik, sakinlik, sağlık, memnuniyet ve mutluluk duyguları ve yorgunluğu ve stresi önemli ölçüde azalttı. Daha fazlasını öğrenelim…

Goji Berry Nedir?

Bilimsel adı Lycium barbarum olan Goji meyveleri, Solanaceae bitki familyasına ait bir tür gişe bitkisinin üzerinde büyür. Bu bitki ailesi ayrıca patates, domates, patlıcan ve biber gibi diğer meyveler ve sebzeler de içerir. Goji meyvesi genellikle kurutulur ve tatlı ve keskin bir tada sahip olan parlak turuncu-kırmızı renklidir.

Goji berry bitkileri, özellikle kuzey ve güney bölgelerinde yetişen Çin’e özgüdür. Goji Berry bitkilerin iki ana tür bugün yetiştirilmektedir: L. chinense ederken, Çin’in güneyinde yetiştirilir L. barbarum kuzeyde yetiştirilir.

Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) goji meyvelerinin tıbbi kullanımı M.Ö. 200 yıllarına kadar uzanmaktadır. Goji meyvesi faydaları, efsanevi Çin imparatoru Shen’in tıbbi ve tarımsal bilgisini anlatan eski bir kitap olan “ Shen Nong Ben Cao Jing ” de belirtilmiştir. Nong ben, var olan Çin bitkileriyle ilgili en eski kitap. Goji berry meyvesinin yanı sıra, goji bitkisinin diğer kısımları da (çiçek, yaprak, tohum ve kök kabuğu dahil) uzun zamandır faydaları için övgüyle karşılanmıştır.

Kanıtlanmış Goji Berry’nin Faydaları Nelerdir?

Goji meyveleri genel refah duyguları oluşturma, nörolojik / psikolojik özellikleri geliştirme, daha iyi gastrointestinal sağlık ve barsak fonksiyonlarını destekleme, daha güçlü kas-iskelet sistemi oluşturma ve kardiyovasküler sağlığı geliştirme yetenekleri nedeniyle araştırıldı.

 • Goji berry beslenme yararları şunları içerir:
 • Kan şekeri azaltır ve korumaya yardımcı olur
 • Hipertansiyonu azaltır
 • Bulaşıcı hastalıklara karşı savunma sağlar
 • Soğuk algınlığı veya ateş gibi genel hastalık riskini azaltır
 • Depresyon mücadele ve anksiyete veya diğer duygu durum bozuklukları ile mücadele eder
 • Kolesterol seviyelerini düzenleyin ve trigliseritleri ideal dengede tutar, böylece kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Beta karoten ve diğer fito-besinler olarak bilinen antioksidanlar içeriği ile cilt ve göz sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • İçerdiği yüksek lif oranıyla kilo artışını tetikleyen nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteği düşürür. Daha uzun sürede tokluk hissi vererek yeme isteğini azaltır. Goji berry’nin yapısında bulunan kromium adlı madde kandaki glikoz seviyesini dengelenmeye aynı zamanda yağsız kas kütlesinin kullanılmasına ve kilo kaybıyla birlikte daha hızlı yağ yakılmasına yardımcı olur.

Goji Berry Beslenme Değerleri

Şaşırtıcı derecede yüksek proteinli bir aperatif olarak, kurutulmuş goji meyvesi faydaları aynı zamanda iyi bir lif, 20’den fazla farklı vitamin ve mineral ve tabii ki, antioksidanların zenginliğini sunar.

Goji meyveleri için beslenme gerçekleri, meyvenin kesin türüne, ne kadar taze olduklarına ve nasıl korunmuş olduklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Farklı kaynaklar, goji meyvesi faydalarının, değişik derecelerde besinleri içerdiğini iddia eder, ancak aşağıda goji meyvelerinde bulunan bir dizi vitamin, mineral ve diğer fitokimyasallar bulunur.

 • Kurutulmuş 28 gram (5 yemek kaşığı) Goji Berry yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:
 • Yaklaşık 100 kalori
 • 0 gram yağ
 • 3 gram lif
 • 13 gram şeker
 • 4 gram protein
 • 7510 IU A vitamini
 • 14 miligram C vitamini
 • 12 miligram demir
 • 18 amino asit
 • Alfa-linolenik asit ve linoleik asit dahil 5 sağlıklı, doymamış yağ asidi kaynağı
 • Beta karoten, zeaksantin, likopen, kriptoksantin, lutein ve polisakaritler dahil olmak üzere fitokimyasallar

Kurutulmuş goji meyvelerinin küçük bir porsiyonu 4.310 olan çeşitli gıdaların antioksidan değerini ölçen oksijen radikal emme kapasitesi (ORAC) skoruna sahiptir. Karşılaştırma olarak, bir elmanın ORAC puanı 2,568; kuru üzüm 3,406; yaban mersini 4.633 puanı ve nar taneleri 4.479 puanı vardır.

Bunların hepsi çeşitli antioksidanların iyi kaynaklarıdır, ancak goji meyvelerini birbirinden ayıran şey amino asitleri (protein), yağ asitleri ve spesifik antioksidanlardır. Bir meyvenin amino asitler sağlaması nadirdir, özellikle “temel” olarak kabul edilen 11 çeşit, çünkü vücut bunları kendi başına yapamaz.

Bu arada, goji meyveleri ve portakalı C vitamini olarak karşılaştırdığınızda, goji meyveleri 500 kat daha fazla C vitamini sağlar!

Goji Meyvesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genellikle çiğ, kurutulmuş veya sıvı veya toz halde yenen çok yönlü goji meyveleri çok çeşitli bitki besinler, vitaminler ve iz mineralleri içerir; Onlar iyi bir A vitamini, C vitamini, demir ve amino asit kaynağıdır.

Goji berrynin diğer beslenme yararları şunları içerir: kan şekerini azaltma, tip 2 diyabetten korunma, hipertansiyonun azaltılması, riskli enfeksiyonların azaltılması, soğuk algınlığına karşı koruma, ateş düşürücü, kolesterol ve trigliseritlerin düzenlenmesi, cildin ve gözlerinin korunması ve çok daha fazlası.

Goji meyvelerinin tadını çıkarmanın birkaç sevilen yolu, kuruyemiş karışımlarına bir miktar eklemek, meyve suları veya smoothielerle harmanlamak, yulaf ezmesine veya yoğurda birkaç çorba kaşığıyla karıştırmak ya da bir miktar salatalara lezzet ve sağlık katmak için eklenebilir.

Goji Beryy Nereden Alınır

Hem meyve hem de bitki olarak kabul edilen goji berry, sağlıklı gıda satan mağazalarda kolayca bulunur. En taze ve kaliteli meyveleri elde etmek için, kurutulmuş paketlerinde ya da daha iyi bir fiyata alabilecekleri özel dökme yiyecek dükkânlarında ağırlıkla satılanları arayın. Paketlenmiş, yüksek kaliteli iz karışımları veya “süper gıda” kurutulmuş karışımlarının birçoğu goji meyveleri de içerir, bu yüzden onları içerik etiketlerinde arayın.

Bazı insanların daha fazla yemek için tereddüt etmesinin nedenlerinden biri, Goji meyveleri pahalı olmasıdır. Tüm “süper gıdalar” gibi, fiyatı da organik, saf ve doğal kaynaklı olmalarına bağlıdır.

Goji Meyvesi Tadı Nasıldır?

Goji meyveleri kızılcıklara çok benzeyen, doğal olarak tatlı ama hafif ekşi bir tada sahiptir. Bazı insanlar ayrıca hafif bir “ot benzeri” tat aldıklarını düşünürler, bu da onları tatlı ve lezzetli yemek tarifleri için özellikle iyi yapar. Gojiler normalde kurudukları için kuru üzümlere benzerler, ancak daha parlak pembe renklere ve onlara özel bir tatlı / turta tadı verir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu