Gebelik

Gebelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalı?

Gebelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalı? Hamilelik dönemi her zaman zorlu şartları beraberinde getirmektedir. Gerek beslenme, gerek egzersiz gerekse de uyku konusunda yaşanan sorunlar hamileliği de zorlaştırmaktadır. Elbette bu zorluklarla baş edebilmek için mutlaka ince detayları bilmek gerekir.

Gebelikte yatış pozisyonları nasıl olmalı? Sorusu anne adaylarının en fazla merak ettiği konulardandır. Çünkü hamilelik süresince uyku anne adaylarının en büyük sorunlarındandır. Doğru yatış tekniğinin bilinmesi kaliteli uykuyu da beraberinde getirmektedir. Gebelik süresince yatış pozisyonlarının nasıl olması gerektiğini sizlere açıklamaya çalışacağız.

Gebelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalı
Gebelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalı

Sol Yana Yatış Pozisyonu

Hem annenin hem de bebeğin sağlıklı olabilmesi için gebelik süresince sol yana yatış pozisyonu hekimlerce önerilmektedir. Annenin yana yatışı bebeğe giden kanın akımında artışlar görülmekte ve beslenmesi de daha iyi seviyelerdedir. Bu şekilde yatış anne adayının hem ellerinde hem de ayaklarında oluşan ödem kaynaklı şişkinleri de azaltabilmektedir. Sol tarafa yatış sayesinde de böbreklerden idrarın daha rahat ve hızlı şekilde süzülmesini sağlamaktadır.

Sağ Yana Yatış Pozisyonu

Anne adayları uyurken mutlaka rahat etmeleri gerekmektedir. Bu rahatlık için göbeğin yan tarafa doğru yatırılması konforu sunacaktır. Sağ yana yatış pozisyonu annenin uyku süresince kesintisiz ve kaliteli uykuya erişmesini sağlamaktadır.

Sırtüstü Yatış Pozisyonu

Anne adayının hamilelik süreci ilerledikçe sırtüstü yatmamaları hekimlerce bildirilmektedir. Bu yatış oldukça riskli olduğu için hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Böyle bir risk ile karşı karşıya kalmama adına anne adayının yana yatış pozisyonunu seçmesi doğru karar olacaktır.

Gebelikte Uykusuzluk Sorunu

Anne adaylarını hamilelik süresince en fazla sıkıntıya sokacak durum uyku problemidir. Gebelikte uykusuzluk sorunu yanlış yatış pozisyonları ile doğru orantılıdır. Bu yüzdendir ki mutlaka doğru yatış pozisyonuna ayak uydurmak gerektiğidir.

Gebelik süresi içerisinde uykusuzluğu azaltmak için akşam ağır yiyeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Yatmadan önce alınan ılık duş anne adayını rahatlatacaktır. Anne adayının rahatlaması için masaj yapmak uyku sorununa iyi bir çözüm olacaktır. Uykunun kalitesini artırmak ve uykusuzluktan kurtulmak adına yatak seçimine özen göstermek gerekir. Uyku öncesi anneyi yorabilecek tüm etkenleri bilerek hareket etmek gerekir. Nitekim anne adaylarının gece uykusu ne kadar iyi olursa bebeğinde gelişimi o denli iyi olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu