Gebelik

Gebelikte Yapılan Yanlış Beslenme Şekilleri

Gebelikte Yapılan Yanlış Beslenme Şekilleri Nelerdir? Anne adayları, hem kendilerini daha iyi hissetmek hem de sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek adına hamilelik süresi boyunca beslenmelerine dikkat etmeliler. Hamileliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantılarını engellemek için, sabah kalktığınızda ağzınıza mutlaka midenizi bastıracak galeta, kıtır ekmek ya da leblebi atmalısınız. Bide bu süreçte yapılan yanlış beslenmeler var. İşte detaylar..

Gebelikte Yapılan Yanlış Beslenme Şekilleri Nelerdir? Anne adayları gebelik süresince oldukça stresli bir dönem geçirmektedirler. Ve bu dönemde bazı hatalı ve yanlış davranışlar sergilemektedirler. Bunlardan biride gebelikte yanlış beslenme şeklidir. Bu durum oldukça önemlidir. Çünkü bebeğin daha doğmadan anne karnındaki gelişimi oldukça önemli ve kritiktir. Bu dönemde yapılan yanlışlar daha sonrası için bebekleri oldukça olumsuz etkileyebilmektedirler. Gelişim için en kritik eşik kesinlikle anne karnındaki gelişim sürecidir. Bundan dolayı gebelikte yapılacak beslenme şekillerine oldukça dikkat etmek gereklidir. Özellikle kulaktan dolma bilgiler yerine uzmanlara danışarak beslenme faaliyetlerini yapman en doğru davranış şeklidir.

Gebelikte Yapılan Yanlış Beslenme Şekilleri
Gebelikte Yapılan Yanlış Beslenme Şekilleri

Dikkat Edilmesi Gereken Besin Grupları

Bitkisel besinlerle veya tek yönlü beslenen kadınlarda demir eksikliği anemisinin sıklıkla görülen durumlardan e biridir. Hamilelerde Demir eksikliği gereken kilonun altında doğan bebeklere, düşük riskini oldukça artmasına ve doğan bebekte de anemi görülmesine nende olabilmektedir. Bundan dolayı demir anlamında zengin besinler olan karaciğer, kırmızı et, tavuk eti, balık, yumurta, kuru baklagiller düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Hamilelik döneminde artan kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılayabilmek için süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Hamilelik süresince Çinko eksikliğini olması durumunda anne karnında büyüme geriliği, ölü doğumlar, doğumsal anomaliler görülme riski ciddi oranda artmaktadır. Bundan dolayı Çinko içeren; et, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerde tüketilmelidir. A vitamini eksikliğinde prematüre doğum, düşük doğum ağırlıklı bebekler, bebeğin başının gelişmemesi görme kusurları oluşmaktadır. Havuç, balık, süt, karaciğer, yumurta sarısı, domates, kivi, yeşil yapraklı sebzelerde yoğun düzenli olarak tüketilmelidir. Gebelikte düzenli beslenme sayesinde bebeklerin gelişimi sağlıklı bir şekilde olabilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu