Gebelik

Gebelik Sürecinde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Gebelik Sürecinde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? Eskiden hamilelik sırasında hamile kadın için en iyi bakımın dinlenme olduğu düşünülürdü. Ancak yıllar geçtikçe bilimsel kanıtlar sonrası sanılan tam aksi olduğu belirlendi.

Gebelik Sürecinde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? Hamilelik esnasında ılımlı bir şekilde yapılan egzersizin birçok faydası olabileceğini yavaş yavaş göstermiştir. Peki, hamilelikte spor yapmanın faydaları neler?

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları

Hamilelik, bir kadının hayatında çok sayıda fizyolojik, fiziksel ve fonksiyonel değişikliğin meydana geldiği bir aşamadır. Örneğin, bağırsakta bir yer değiştirme meydana gelir ve uterus, kolonun dışkının depolandığı kısmına baskı yapar ve bu da kabızlığa neden olabilir. Ek olarak, birçok kadın kilo alımı ve hormon salgılanması nedeniyle varis, kramp veya bel ağrısı yaşar. Daha sonra, egzersizin diğer faydalarıyla birlikte bu rahatsızlıkların görülme ihtimali ortadan kalkar. Hamilelikte spor yapmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Gebelik Sürecinde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir
Gebelik Sürecinde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir

Sırt Ağrısında Azalma

Kilo alımı, siyatik sinirin sıkışması ve anjiyotensin ya da progesteron gibi hormonlardaki artış, hamile kadınların %67’ye varan kısmının hamileliğin ikinci yarısında bel ağrısı çekmesinin nedenlerinden bazılarıdır. Bu ağrı, uykuya dalmayı zorlaştırmasının yanı sıra çok can sıkıcı ve acı verici hale gelebilir. Hamilelikte spor yapmanın faydalarından biri de sırt, kalça ve uyluk kaslarını güçlendiren ve vücut duruşunu iyileştiren egzersizler yaparak bu tür ağrıları azaltmaktır.

Kabızlığı Önler

Rahim büyüdükçe mesaneye baskı yapmaya başlar ve bu da hamile kadının günde daha fazla tuvalete gitmesine neden olur. Ayrıca hamilelik sırasında oluşan hormonların artması, pelvik tabanın zayıflamasına ve idrar kaçırmaya neden olur. Kegel egzersizleri sayesinde bu kaslar güçlendirilebilmekte, idrar kaçırma durumu iyileştirilebilmektedir.

Varis ve Krampları Önler

Hamilelikte spor yapmanın faydaları arasında bir diğer konu da varis ve krampları önlemesidir. Hamilelikte kan damarlarında genişleme ve kan hacminde artış olur. Hamilelik ilerledikçe ve rahmin boyutu arttıkça bacaklardan kan dönüşü bozulabilir, bu da birçok hamile kadının yaşadığı varis ve krampların nedenlerinden biridir. Egzersiz, kalbin kan pompalama yeteneğini geliştirir, dolaşımı hızlandırır ve sıvı tutulmasını önler. Böylece bu yaygın rahatsızlıklar azaltılabilir.

Nefes Kontrolü

Hamilelik sırasında egzersiz yapmanın diğer faydaları, spor sırasında elde edilen ve doğum sancısıyla başa çıkmak için çok yararlı olabilecek nefes kontrolüdür.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu