Gebelik

Gebelik Döneminde Depresyona Nasıl Dikkat Edilmeli?

Gebelik Döneminde Depresyona Nasıl Dikkat Edilmeli? Dört kadından birinin maruz kaldığı, doğum öncesi gebelik döneminde depresyon yaşamamak için nelere dikkat etmeliyiz.

Gebelik Döneminde Depresyona Nasıl Dikkat Edilmeli? Gebelik döneminde kişinin ruhsal, bedensel ve hayatında ki her şeyi etkileyen depresyon, öyle bir hal alıverir ki her zaman severek yapmış olduğu işler artık o kişiye zahmet veren olumsuzluklara dönüşür. Zaman içerisinde kişi kendini çökkün, kötü yalnız hisseder. Bu 0duygulara zaman içerisinde kapılmak depresyon mudur?

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik testinizi yaparak anne adayı olduğunuz kesinlik kazandı, eşiniz, bütün çevreniz ile bu güzel haberi paylaşmak adeta mutluluktan havalara uçmak ister iken bir yanınızın dipsiz kenarlarında, iç dünyanızda farklı hisler dolaşmaktadır. Belki de mutsuzluk var içinizde garip bir duygu, sevinç dolu olması gerekir iken içinizde bu hal nedir deyip kendinizi suçluyor da olabilirsiniz. Belki de içinizde depresyon atakları ilk filizlenmelerini gösteriyor ve her 4 kadından birinin maruz kalmış olduğu gebelik dönemindeki depresyon semptomu ile tanışmak üzeresiniz. Depresyon hem annenin hem çocuğun beden ve ruh sağlığını etkileyen bir hastalıktır. Depresyonu tetikleyen hazırlayan birçok sebep vardır. Bunlar; çevresel, genetik, psikolojik etkiler olarak sıralayabiliriz. Önemli olan husus şudur ki gebelik depresyonun erken teşhis edilip önlem alınması gerekmektedir. Eğer erken teşhis edilmez ise anne ve çocuk için oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Gebelik Döneminde Depresyona Nasıl Dikkat Edilmeli
Gebelik Döneminde Depresyona Nasıl Dikkat Edilmeli

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Konsantrasyon, bir şeye odaklanmakta zorluk çekmek
  • Sürekli gereksiz yere ve gereğinden fazla endişelenme
  • Çabuk sinirlenmek
  • Sebepsiz yere huzursuz olmak
  • Uyku düzensizliği, uyuyamama
  • Her an her şeye karşı olumsuz düşünme
  • Hayattan zevk alamadığını düşünmek
  • Yemek düzeninde ki olumsuzluklar aşırı yemek yeme başlamak yada iştahsızlık hali

Depresyon İle Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Depresyon denen ruh bozukluğu, kendi kendine yalnız mücadele edebileceğimiz türden bir hastalık değildir. Bu oldukça zor bir iştir. Eğer bir doktorunuz var ise veya hastane de müşahede altındaysanız ebeniz ile ve ya doktorunuz ile içinizde bulunduğunuz ruh halini paylaşın. Eşinize anlatın, beraber çözüm aramaya çalışın. Kendinize zaman ayırarak gebelik döneminde gezin, kitap okuyun ve benzeri şeyler ile sanki evladınız ile meşgul oluyormuş gibi kendiniz ile meşgul olursanız gevşemenize rahatlamanıza içerisinde bulunduğunuz halden kurtulmanıza imkân tanır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu