Sağlık

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Yumuşak doku romatizması olarak bilinen Fibromiyalji hastalığında hastalar bütün gece uyumuş olmalarına rağmen sabahları uyandıklarında kendilerini hiç uyumamış gibi hissederler.

Fibromiyalji Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Bu rahatsızlık genel olarak yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Yorgunluk ve kronik ağrı sendromu olarak da tanımlanan Fibromiyalji erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye genelinde yaklaşık 1,3 milyon Fibromiyalji hastası bulunmaktadır.

Fibromiyalji Hastalığı

Fibromiyalji hastalığının belirtileri içerisinde halsizlik, aşırı yorgunluk, kaslarda yaygın şekilde hassasiyet ve ağrı, sabah tutukluğu gibi belirtiler görülmektedir. Vücudun bazı noktaları ağrı ile aşırı hassas hale gelmekte ve bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Genellikle hastalar Fibromiyalji hastalığının belirtilerini başka hastalıklar ile karıştırmaktadır. Bundan dolayı yanlış uygulanan tedaviler hastalık şikâyetlerini belli bir süre geçirseler bile hastalık ilerleyen dönemlerde tekrar nüfuz etmektedir.

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Ve Belirtileri

Fibromiyalji hastalarında yaşanan bir ağrı normalden fazla şekilde algılanmaktadır. Ağrı yapmayan uyarıcılar bile ağrı şeklinde hissedilmektedir. Ayak ve el bölgesinde karıncalanma hissi meydana gelmekte, uyuşma görülmektedir. Bunların yanı sıra depresyon hali, hafıza problemleri, egzersiz yapmaya karşı dirençsizlik, çarpıntı, uyku kalitesinin azalması, gün boyu yorgunluk hali, kabızlık, ishal, konsantrasyon bozukluğu ve yeni şeyler öğrenmekte güçlük gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Vücudun üst kısmında kızarma, dinlenemeden uyanma, ödem hassasiyeti de Fibromiyalji hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Hastaların bu belirtileri fark ettiğinde uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji hastalığının tedavisi için istikrarlı olmak önem taşımaktadır. Tedaviyi yarıda kesmek ya da başka hekim arayışına girmek tedavi sürecini bozmaktadır. Tedavi olarak bölgesel enjeksiyonlar, ozon terapisi, elektro terapi uygulamaları, klasik ve doku masajı, germe ve gevşeme eğitimleri gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu