Yaşam

Fesleğen Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Bilimsel adı ocimum basilicum olan fesleğen, büyük, geniş ve yeşil yapraklı bir bitkidir. Hem mutfak da hem de tıbbi özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Fesleğeni marketlerden veya çiçekçilerden taze olarak satın alabilir veya bahçenizde kolayca yetiştirebilirsiniz.

Bu bitkinin fazla kullanım alanı ve insan sağlığına pek çok faydası olduğu için, yazımızda fesleğeni geniş kapsamlı olarak ele aldık. Sadece mutfak da ya da tıbbi alanda nasıl kullanacağınızı ele almakla kalmayacak, aynı zamanda bu bitkiye nasıl bakacağınızı anlatacağız. Fesleğen hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmeye ne dersiniz?

Fesleğen türleri

150’den fazla fesleğen çeşidi vardır. En yaygın olanı geniş yapraklı alhabega olan çeşididir. Daha sonra yaygın olan çeşidi, mor fesleğen olarak bilinen Ocimum tenuiflorum’dur bazı yörelerde mor yapraklı fesleğene reyhan adı da verilir. Bu hoş kokulu bitkinin, iki ana çeşidi sağlık sorunlarını tedavide ve yemeklere lezzet katmak için kullanılır.

Ancak, bu bitkilerin hepsi aynı şekilde kullanılmamaktadır. Örneğin, küçük yapraklı fesleğen yenmez ve sadece bulunduğu ortama hoş koku bırakması için kullanılır. Büyük yapraklı fesleğen (alhabega) genellikle pişirme işleminde kullanılır.

Fesleğen A vitamini, B grubu, C, E ve K grubu gibi birçok farklı vitamin içerir.

Bu bileşenler sadece bitkinin yapraklarında (yemek pişirmede kullanılan tek kısım) değil, aynı zamanda bitkinin diğer kısımlarında da bulunur: çiçekler, kökler, tohumlar ve saplar gibi…

Fesleğenin Özellikleri

Fesleğenin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz

 • Antioksidan
 • Antibakteriyel
 • Antifungal
 • antiviral
 • Gevşetici
 • Sindirim sistemi dostuantiemetik
 • Uyarıcı (solunum sistemi ve müstahzarları)
 • Analjezik
 • antihistaminik
 • Glikoz regülâtörü
 • Terletici veya sudorific
 • Hipotenzif
 • Karaciğer Koruyucu
 • Hyipolipidemic

Fesleğenin tıbbi kullanımları

Fesleğenin tedavi edici ve tıbbi kullanımları aşağıdakiler gibi vurgulanmıştır.

Bağışıklık sistemini uyarır ve erken yaşlanmayı önler

Sindirimi kolaylaştırır.

İştah açıcıdır.

Kusmayı önler.

Mide ekşimesini rahatlatır.

Solunum sisteminden mukus çıkarılmasına yardımcı olur.

Sakinleştirici etkisi vardır.

Acıyı hafifletir.

Rahatlatıcı ve sakinleştirici, kaygı giderici etkisi vardır.

Bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder.

Mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırır.

Virüsleri yenmek için yardımcı olur.

Alerjileri azaltır.

Hafif diyabet veya hiperglisemi vakalarını tedavi eder.

Ateşi düşürür.

Kan basıncını düşürür.

Karaciğeri korur.

Hepatik detoksifikasyon tedavisine eder.

Kolesterolü düzenler.

Yemek pişirmek için fesleğen nasıl kullanılır

Fesleğen, en yaygın olarak Akdeniz diyetlerinde kullanılır, ancak tüm dünyada bulunabilir. Küçük yapraklı fesleğen genellikle pişirme için kullanılmaz, çünkü toksik olarak kabul edilir, aslında zararlı etkileri ancak fazla miktarlarda kullanıldığında ortaya çıkabilir. Yine de yenmesi önerilmez. Büyük yapraklı fesleğeni mutfağınızda kullanmalısınız.

Aşağıda, fesleğenin mutfak da en çok kullanılan yerlerini listeledik.

Pesto Sos

Fesleğen pesto, İtalyan yemeklerinin çoğunda ana bileşenlerden biridir. Sadece lezzetli değil, aynı zamanda kolay yapılır. Bu sosu yapmak için gerekenler: fesleğen, zeytinyağı, çam fıstığı, parmesan peyniri, sarımsak ve tuzdur.

Fesleğen çayı

Bu çay, aromatik içecek sevenler arasında oldukça popülerdir. Bu bitkiyi kullanmanın en kolay yollarından biridir. Sıcak suya birkaç damla limon ekleyin ve nane ile karıştırın ve biraz bal ekleyin.

Ayrıca fesleğeni tüm makarna soslarınızda, salatalarda ve kahvaltıda tüketebilirsiniz.

Fesleğen nasıl korunur?

Taze fesleğeni, bütün bir bitki olarak veya sadece yapraklarını satın alabilirsiniz. Bitkileri, bahçe malzemeleri satan yerlerden veya çiçekçilerde bulabilir, sadece yapraklarını süpermarketlerde veya pazarlardan satın alabilirsiniz.

Fesleğen esansiyel yağı satın almak isterseniz, doğrudan güneş ışığından uzak tutarak, koyu renkli cam bir kavanozda saklamanızı öneririz. Kuru fesleğen saklama durumunda, sıkıca kapalı bir torbada veya hava geçirmez bir kavanozda (serin / kuru bir yerde) paketlenmiş halde tutmalısınız. Fesleğen dallarınız veya sadece yapraklarınız varsa, doğrudan güneş ışığından uzak, hava geçirmez bir kavanozda tutmanızı öneririz.

Fesleğenin Yan etkileri

Faydalı özelliklerinin yanı sıra, fesleğen için bazı zıt etkiler vardır. Fesleğenin kontrendikasyonları şunlardır:

Bitki için olası alerji.

Hamilelerin tüketimi tavsiye edilmez.

Bazı ilaçlara, özellikle de hipertansiyon ilaçlarına veya antikoagülanlara müdahale edebilir.

Çocuklarda, bir uzman kontrolünde bitki olarak mı yoksa yağ şeklinde mi alınması gerektiği ve fesleğen dozajı belirlenmelidir. Yetişkinlerin aldığı doz, çocuklar için toksik olabilir.

Çok fazla tahriş veya ülser bulunan gastrointestinal problemler durumunda, fesleğen yağı daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Herhangi bir dermatit veya ciddi cilt tahrişleri yaşıyorsanız: fesleğen esansiyel yağının kullanımı tavsiye edilmez.

Bu makale sadece bilgi amaçlı olup, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya tanı koyma yetkisi yoktur. Herhangi bir rahatsızlık durumunda mutlaka doktora görünmenizi öneririz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu