Anne-Çocuk

Eyvah! Çocuğum Kreşe Başlıyor

Özellikle çalışan annelerin en büyük kaygılarından biridir kreş. Anne sıcaklığından kopup kreşe bırakmak her anne için duygusal etkiler yaratmaktadır. Bakıcı, büyükanne ve kreş üçlüsü arasında kalan anne, hangi tercihin doğru olduğu konusunda tereddütler yaşamaktadır.

Uzmanlar, özellikle 3 yaşından sonra anne çalışsa da çalışmasa da çocuğun paylaşma, sorumluluk duygusu ve sosyalleşmesi açısından kreşe gönderilmesi gerektiğini vurguluyor. Evde enerjisini atamayan çocuk, kreş ortamında hem enerjisini atmakta hem de kişisel gelişimi daha verimli olmaktadır. Evde kardeşi olmayan, çekingen davranan çocukların kreşe başladıktan sonra daha sosyal oldukları gözlemlenmektedir.

Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi reklamı müşteri yapar. Bu sebeple çevrenizdekilerden kreş konusunda önerileri dikkate alın. Hangi kreşte ne gibi sorunlar var mutlaka araştırın.

Kreş çalışanlarının mutlaka eğitimli ve deneyimli olmasına dikkat edin.

Kreşin evden uzak olmaması da önemli ayrıntılardan biri. Sabah daha erken kalkmak zorunda kalan çocuk daha çabuk yorulduğu için, huysuzluk çıkarabilir.

Kreşteki bütün alanların hijyenik ve temiz olup olmadığını kontrol edin.

Sınıfların kaçar kişilik olduğunu ve başlarında duracak öğretmen sayısını mutlaka öğrenin.

Binanın kreş için uygunluğunu, rutubet olup olmadığını, ortam ısısını, yeterince ışık alıp almadığını mutlaka kontrol edin. Müstakil yapıda, bahçesi ve oyun alanı olan kreşleri tercih edin.

Kreş tarafından verilecek olan müzik, drama, jimnastik, resim, bale gibi branş derslerinin alanında uzman kişiler tarafından verilip verilmediğini mutlaka öğrenin.

Kreşe Uyum Sürecinde Neler Yapılmalı?

Hem aile hem de çocuk için kreşe başlama bazen sancılı bir dönem olabiliyor. O zamana kadar ailesinden ayrılmayan çocuk, birden kalabalık ve yabancı bir ortamda kendi başına bırakıldığında zorlu bir süreç başlamış oluyor. Bu zorlu süreci daha hafif bir şekilde atlatmak için neler yapılabilir bir göz atalım:

Çocuğun kreşe başladığı ilk günlerde ailenin kararlı bir tutum sergilemesi çok önemli. Kararlı bir tutum çocuğun kreşe daha çabuk uyum sağlamasına yardımcı olur.

Çocuğu kreşe bırakmadan birkaç gün önce ebeveynle birlikte okulu dolaşması ve tanıması çocuğun uyum sağlaması açısından önemlidir.

Kreşin sadece çocuklar için olduğu anne ve babalar için uygun olmadığı çocuğa mutlaka anlatılmalıdır.
Kreşe uyum sürecinin ilk günlerinde birer saat çocuk kreşe bırakılmalı, bu süre ilerleyen günlerde yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Çocukla kreşten alınacağı süre mutlaka konuşulmalıdır. Yemeğini yedikten sonra, uyuyup uyandıktan sonra gibi çocuğun anlayacağı zaman kavramları kullanılarak çocuğun güven duygusunu zedelemeden bu süreç atlatılmalıdır.

Okulla ilgili herhangi olumsuz bir durum çocuğun yanında dile getirilmemelidir. Söz konusu durum daha sonra okul idaresiyle görüşülmelidir.

Çocuğum Yeterince Besleniyor mu?

Ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri de çocuğun kreşte yeterli besini alıp almadığıdır. Özellikle tam gün kreşe giden çocuklar için sabah kalkar kalkmaz kreşte olduğunu düşündüğümüzde akşam hariç bütün öğünleri kreşte yemektedir. Haklı olarak aileler çocuğunun beslenmesi konusunda endişelenmektedir. Bu durumda kalan aileler için birkaç küçük önerimiz olacak.

Göndereceğiniz kreşten aylık yemek menüsünü mutlaka isteyin. Kreşler sabah kahvaltısı , öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı verirler. Bu liste elinizde bulunduğunda, çocuğunuzun akşam menüsünde eksik olan yiyecek grubunu tamamlayabilirsiniz.

Bazı çocuklar sabah kahvaltısını yapmak istemeyebilir. Özellikle kreşe başladığı ilk günlerde yemek yeme konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Bu durumda sabah kreşe göndermeden önce evde sevdiği ve besleyici yiyeceklerle hafif bir kahvaltı yedirip o şekilde kreşe gönderebilirsiniz.

Sevmediği yiyeceklerle ilgili olarak öğretmeninden yardım alabilirsiniz. Yiyeceklerin faydaları konusunda küçük bir konuşma yapmasını isteyebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu